تعرفه رسمی برق استخراج ارزهای دیجیتال تا هفته اینده اعلام می‌شود

تعرفه رسمی برق استخراج ارزهای دیجیتال تا هفته اینده اعلام می‌شود
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، برخی از رسانه‌ها در روزهای اخیر از پیشنهاد وزارت نیرو برای تعیین تعرفه برق مصرفی استخراج ارز دیجیتال(بیت کوین) به میزان ۷ سنت به ازای هر کیلووات خبر داده بودند. اما اکنون مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید که در […]

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، برخی از رسانه‌ها در روزهای اخیر از پیشنهاد وزارت نیرو برای تعیین تعرفه برق مصرفی استخراج ارز دیجیتال(بیت کوین) به میزان ۷ سنت به ازای هر کیلووات خبر داده بودند. اما اکنون مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید که در این پیشنهادی که تقدیم هییت وزیران شده بود، اصلاً رقمی درج نشده است.

سخنگوی صنعت برق در گفتگو با برق‌نیوز به سوالات مهم درباره استخراج پاسخ داد:

در لایحه پیشنهادی وزارت نیرو ایا رقم ۷ سنت برای برق استخراج ارز دیجیتال گنجانده شده بود؟

خیر. اصلاً موضوع ان طور که به تصویر کشیده شده، نیست. وزارت نیرو رقمی را در این لایحه پیشنهادی قرار نداده است. ما تعرفه برق صادراتی را به‌عنوان یک گزینه به هییت دولت ارایه کردیم که رقمی متغیر است و بسته به ساعت، روز، ماه و فصل تغییر می‌کند. اگر این پیشنهاد تصویب شود، در اغلب موارد این رقم کمتر از حتی ۷ سنت خواهد بود.

فکر می‌کنید این پیشنهاد تصویب شود؟

یک هفته صبر کنید. بررسی‌های دولت در گام اخر است و فکر می‌کنم که در کمتر از یک هفته اتی موضوع تعرفه برق استخراج بیت کوین تعیین تکلیف شود.

ایا این نرخ ارزی حساب می‌شود؟

وزارت نیرو به جد دنبال ان است که این نرخ برمبنای ارز باشد. چراکه استخراج‌کنندگان بیت کوین درامد ارزی دارند و این درامد کم نیست. خودشان می‌گویند که ۳ تا ۴ ماه، بازه بازگشت سرمایه انهاست که خیلی کوتاه است. ان‌ها نمی‌خواهند نرخ تعرفه تغییر کند تا سودشان بیشتر شود، اما نمی‌توان برق یارانه‌ای را به‌ویژه در ساعات پیک به عده‌ای خاص اختصاص داد. بخشی از سود این افراد از پول بیت‌المال است.

اما مدعی هستند که در ساعات پیک دستگاه‌هایشان را خاموش می‌کنند؟

این یک ادعاست که نمی‌توان ان را اثبات کرد. از انجایی که کسب و کار این بخش امار شفافی ندارد و ثبت شده نیست؛ احتمال دارد که این ادعا کذب باشد. از این رو است روست که به دنبال ساماندهی استخراج بیت کوین هستیم. این بخش حدود ۵۰۰ مگاوات از برق مصرفی شبکه را به خود اختصاص می‌دهند.

با احتساب این ۵۰۰ مگاوات، ادعای انجمن بلاک چین مبنی بر مصرف یک درصد از برق شبکه در اوج بار، درست خواهد بود. اما ان‌ها می‌گویند که مصرفشان از تلفات شبکه کمتر است و نباید ان‌ها مورد فشار قرار بگیرند و بهتر است که صرفه‌جویی از محل کاهش تلفات باشد. شما مخالفید؟

این یک فرافکنی است. در مورد تلفات شبکه، اکنون کشور اسپانیا که شبکه برق شبیه ایران دارد، حدود ۹.۶ درصد تلفات دارد. در همین حال تلفات شبکه ایران در سال ۹۶ به ۱۰.۵ درصد رسیده است که رقم قابل قبولی است. تلفات شبکه تا یک رقمی قابل کاهش است و این‌طور نیست که به صفر برسد.

قیمت تمام شده برق چقدر است؟

قیمت تمام شده برق حدود ۳۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت است.

اگر تعرفه برق برای استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال اصلاح و ارزی در نظر گرفته شود، این نرخ بر چه مبنایی خواهد بود؟ دولتی، نیمایی یا بازار ازاد؟

در ان صورت نرخ نیمایی ملاک قرار خواهد گرفت. اما بازهم تاکید می‌کنم؛ یک هفته صبر کنید. همه چیز مشخص خواهد شد. ما به دنبال قیمت منطقی هستیم و جلسات دولت هم به همین خاطر طولانی شده است.‌

نمی‌ترسید که استخراج بیت کوین زیرزمینی شود؟

یکی از ملاحظات همین است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.