تصمیم‌های غیرمنطقی ترامپ قیمت نفت را صعودی کرد

تصمیم‌های غیرمنطقی ترامپ قیمت نفت را صعودی کرد
خلاصه اخبار

پس از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی دولتمردان آمریکایی قیمت نفت خام برنت شمال شب گذشته برای نخستین بار در سال 2019 به 71 دلار افزایش یافت و این نشان داد که تصمیم‌های غیرمنطقی ترامپ بار دیگر قیمت نفت را صعودی کرده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا از شبکه اطلاع رسانی نفت وانرژی، افزایش قیمت نفت ساعاتی پس از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا نشان داد رئیس جمهوری آمریکا برخلاف توئیت‌هایش نه تنها به فکر ثبات در بازار نفت و کاهش قیمت سوخت در آمریکا نیست، بلکه با تصمیم‌های غیرمنطقی خود بازار نفت را متشنج کرده است.
ترامپ از سال‌ گذشته تاکنون با اظهارات خود درباره سیاست اوپک، بازار نفت را در شرایط بی‌ثباتی قرار داده است. این اظهارات و مداخله در امور اوپک از سوی رئیس‌ جمهوری آمریکا پس از تحریم ایران به حدی شدت گرفت که پادشاه عربستان را با لحن تحقیرآمیزی برای افزایش تولید با هدف جبران صادرات نفت ایران خطاب قرار داد و خردادماه سال گذشته نیز در شرایطی که بازار با ثبات عرضه و تقاضا همراه بود خواستار افزایش تولید نفت اوپک شد و بازار نفت را بی‌ثبات کرد.
پس از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی «جان دریسکول» استراتژیست ارشد مؤسسه جی تی دی انرژی روز سه ‌شنبه 20 فروردین‌ گفت: هدف مسئولان آمریکایی مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران، غیر واقع‌بینانه و شاید حتی توهم‌آمیز است.
وی تصریح کرد: اکنون تقریباً شبیه سال 2011 میلادی است که معمر قذافی دیکتاتور مخلوع لیبی سقوط کرد، اگر لیبی هم به بازی اضافه شود، محدودیت عرضه در بازار بیشتر خواهد شد.
وی بر ادامه درگیری‌ها در لیبی، شرایط ونزوئلا، ایران و دیگر منابع احتمالی خطر در بازار نفت اشاره کرد و گفت:با افزایش قیمت نفت، دورنگه داشتن آن نفت (ایران) از بازار دشوارتر خواهد بود؛ این نفت راهی پیدا خواهد کرد.
این کارشناس مؤسسه جی تی دی انرژی همچنین اعلام کرد: اگر کاسه صبر ایران در رویارویی با آمریکا لبریز شود و برای بستن تنگه هرمز تلاش کند، این موضوع سبب ازدست رفتن گلوگاهی حیاتی می‌شود که 30 درصد نفت و گاز جهان از آن می‌گذرد.
دریسکول چندی پیش اعلام کرده بود که قیمت هر بشکه نفت به 70 دلار می‌رسد و این قیمت دوامی نخواهد داشت، اما اکنون باور دارد که قیمت نفت بالای 70 دلار پایدارتر خواهد بود، زیرا شرایط بحرانی مربوط به لیبی، ونزوئلا و ایران حادتر شده‌اند.
قیمت نفت برنت دیشب تحت تاثیر تحریم ایران و ونزوئلا به عنوان دو عضو بنیانگذار اوپک، درگیری‌های لیبی و کاهش تولید نفت اوپک به بالاترین سطح در پنج ماه اخیر رسید. هر بشکه نفت خام برنت دیشب به 71 دلار و 19سنت و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به 64 دلار و 44 سنت رسید.
بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی معتقدند که دلیل اصلی افزایش قیمت نفت، تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش تولید کنونی نفت اوپک است و توافق کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه‌ای اوپک و متعهدانش که از اول ژانویه 2019 اجرایی شد و به‌ خوبی از سوی اوپکی‌ها درحال اجراست، عصبانیت ترامپ را به همراه داشته است.

تصمیم‌های غیرمنطقی ترامپ قیمت نفت را صعودی کرد

ترامپ فوریه 2019 بار دیگر در حساب توئیترش به اوپک هشدار داد که بیش از این به کاهش عرضه نفت خام به بازار جهانی و رشد قیمت‌ها دامن نزند. در همان زمان نیز وزیر نفت و نماینده ایران در اوپک متذکر شدند عامل اصلی رشد قیمت نفت در بازار نفت امریکایی ها هستند و ترامپ با قلدربازی نمی‌تواند بازار نفت را اداره کند.
اوپک هم به ‌درستی مصمم به اجرای توافق کاهش تولید است. آنها فراموش نکردند چگونه دستاورد توافق گذشته (ژانویه 2017) به دلیل همراهی برخی اعضای اوپک با ترامپ ظرف مدت کوتاهی (دو ماه) از دست رفت و میانگین قیمت سبد نفتی اوپک از حداکثر 83 دلار برای هر بشکه به 63 دلار رسید. قطعا کشورهای عضو اوپک نمی‌خواهند این تجربه بار دیگر تکرار شود.
درخواست نخریدن نفت ایران ازسوی ترامپ و تحت فشار قراردادن مشتریان نفت ایران در شرایطی که نیجریه و لیبی در بحران به سر می‌برند، تولید نفت ونزوئلا به‌ شدت کاهش یافته و اوپک و متعهدانش مصمم به اجرای توافق کاهش تولید هستند، یک خودزنی است که سبب افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی خواهد شد و سرانجام مصرف‌ کننده آمریکایی باید به دلیل روحیه یکجانبه‌ گرایی ترامپ آن را در جایگاه سوخت و برای بنزین پرداخت کند.
آمریکا بدرستی این موضوع را که حذف نفت ایران به صلاح نیست و کشورهایی مانند عربستان و امارات توانایی جایگزینی نفت ایران را (به دلیل داشتن ویژگی خاص) ندارند، می‌داند. به گفته برخی تحلیلگران بین‌المللی اختلال در شرایط عرضه می‌تواند قیمت نفت را به سطوح بالای 80 دلار برای هر بشکه برساند.
از طرفی خبرگزاری رویترز از سنگاپور گزارش کرده که در ساعت پنج و 28 دقیقه سه شنبه، قیمت شاخص نفت خام برنت با 14 سنت کاهش به 70 دلار و 96 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با چهار سنت کاهش به 64 دلار و 36 سنت رسید.

تصمیم‌های غیرمنطقی ترامپ قیمت نفت را صعودی کرد

معامله‌ گران اعلام کردند: با وجود جو روانی آماده برای افزایش قیمت در بازار نفت، نگرانی‌ها درباره کند شدن رشد اقتصاد جهانی و تأثیر منفی این مسئله بر تقاضای نفت، رشد قیمت را مهار کرده است.
با این حال بانک آمریکا مریل لینچ با اشاره به کند شدن چشمگیر رشد اقتصاد جهانی در سال 2019 میلادی، اعلام کرده است: میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت در سال جاری میلادی 70 دلار و میانگین قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا 59 دلار خواهد بود.

منبع: ایرنا