تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و عراق

تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و عراق
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، در این مراسم که با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، معاونان و اعضای هیات مدیره این سازمان و همچنین رئیس کمیسیون اوراق بهادار عراق، سفیر و هیات همراه برگزار شد، دو طرف در خصوص تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک بر اساس مدل مستر فاند و […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، در این مراسم که با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، معاونان و اعضای هیات مدیره این سازمان و همچنین رئیس کمیسیون اوراق بهادار عراق، سفیر و هیات همراه برگزار شد، دو طرف در خصوص تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک بر اساس مدل مستر فاند و صندوق در صندوق توافق کردند.

تاسیس شعبه بورس کالا در عراق و ایجاد بستری برای صادرات و واردات کالا از این مسیر، مشاوره در خصوص مباحث حقوقی و فنی مرتبط با بازار سرمایه از دیگر محورهای این تفاهمنامه بود.

در این مراسم دو طرف همچنین برای مشاوره و تبادل نظر در حوزه سواد مالی، همکاری آموزشی و مالی به ویژه در حوزه برگزاری نمایشگاه و راه اندازی IRVEX  عربی، چاپ کتاب های بازار سرمایه به عربی و برگزاری دوره های MBA بازار سرمایه در عراق توافق کردند.

در حاشیه این مراسم، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اراده دو طرف برای توسعه ابزارهای مالی- اسلامی گفت: مشارکت در توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات در بازار سرمایه و تشکیل صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای توسعه بازارهای اسلامی از محورهای مورد تاکید است که  این تفاهمنامه مقدمات آن را فراهم خواهد کرد.

محمدی افزود: با توجه به قرابت بالای اقتصادی و فرهنگی دو کشور، به نظر می رسد بتوانیم در حوزه ابزارهای مالی اسلامی و انتشار آن، اقدامات موثری را در آینده ای نزدیک عملیاتی کنیم. همچنین در خصوص لیست شدن شرکت های ما در عراق و شرکت های عراقی در بورس تهران به توافق رسیدیم که کار گروه ویژه ای نیز روی این موضوع کار خواهد کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در ادامه اظهار داشت: ما در حوزه هایی مثل همسازی و هماهنگ سازی سیستم حقوقی بازار سرمایه ایران و عراق و توسعه بورس های کالایی در عراق و پلتفرم مشترک در این تفاهمنامه گفتگو کردیم که امیدواریم به سرعت عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: این تفاهمنامه در قالب یک کارگروه مشترک پایش و به زودی در سفر به عراق نهایی و اهداف آن محقق خواهد شد.

رئیس کمیسیون اوراق بهادار عراق: از تجربیات ایران استفاده می کنیم

در این مراسم همچنین علاء عبدالحسین الساعدی، رئیس کمیسیون اوراق بهادار عراق، ابراز امیدواری کرد که امضای  تفاهمنامه همکاری فیمابین، به توسعه بخشی افق همکاری های دو کشور در رابطه با منافع مالی کمک کند.
وی همچنین با تقدیر از استقبال و مهمان نوازی هیات سازمان بورس و اوراق بهادار ایرانی روابط اقتصادی بین ملت ها و دولت های عراق و ایران، روابط دو کشور را کاملا متمایز و منحصر به فرد توصیف کرد و گفت: تلاش خواهیم کرد از تجربیات ایران در حوزه بازارهای مالی و همچنین مبادله اطلاعات و دانش تخصصی در این حوزه استفاده کنیم.

در ادامه، سعد جواد قندیل، سفیر عراق در ایران نیز با اشاره به توافق  اخیر حسن روحانی  رئیس جمهور ایران و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در خصوص افزایش سطح تبادلات دو کشور از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار به ملت های ایران و عراق بابت امضای  این تفاهمنامه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که آثار اقتصادی آن به پیشرفت و تعامل اقتصادی دو کشور کمک خواهد کرد.

سفیر عراق در ایران افزود: تفاهمنامه‌ای که امروز بین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و کمیسیون اوراق بهادار عراق به امضا رسید، در ادامه و در سایه توافقاتی است که پیش از این بین مقامات عالی دو کشور صورت گرفته و ارتقای این همکاری ها نشانه ای روشن از ریشه ای بودن روابط دو ملت است.

وی همچنین با اشاره به لغو ویزا بین دو کشور در ایام اربعین گفت:  مقرر شده است که هزینه ویزای زیارتی دو کشور رایگان شود ؛ علاوه براین ویزا در ایام اربعین ملغی شده که با این تمهیدات، تعداد زائران ایرانی شرکت کننده در مراسم اربعین امسال از مرز ۳ میلیون نفر عبور خواهد کرد.