تسهیلات مناسب برای متقاضیان تبدیل ملک

تسهیلات مناسب برای متقاضیان تبدیل ملک
خلاصه اخبار

یک صاحب‌نظر حوزه مسکن استفاده از تسهیلات اوراق حق تقدم مسکن را بهترین اهرم برای متقاضیانی که قصد تبدیل به احسن کردن خانه خود را دارند، معرفی کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، حمید یاری صاحب‌نظر حوزه اقتصاد مسکن با اشاره به تحولات بازار مسکن طی یک دهه اخیر گفت: طی یک دهه اخیر اتفاقات مهمی در بخش مسکن رخ داده است. مرور این دوره نشان می‌دهد از سال ۸۸ تا ۹۲ حجم ساخت و سازهای مسکونی در تهران و کل کشور به دلایل مختلف همچون کاهش نرخ سود بانکی و همچنین ساخت پروژه مسکن مهر به شدت افزایش پیدا کرد. البته در این میان تغییرات هرم جمعیتی و ازدواج‌های انجام شده در تغییر وضعیت بازار مسکن موثر بود.

وی ادامه داد: پس از این دوره به‌دنبال مشکلات تحریم در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ و از ابتدای سال ۹۲ به‌دلیل امیدواری به نتایج مذاکرات، نوسانات در بازار ارز و سکه فروکش کرد و بازار مسکن به دوره جدیدی وارد شد؛ به‌طوری‌که یک دوره رکود بلندمدت از نیمه سال ۹۲ تا سال ۹۶ در بازار مسکن شکل گرفت. مطابق همه دوره‌های رونق و رکود، مسکن بعد از یک دوره طولانی رکود و تورم در سایر بازارها، ارزش اسمی مسکن نسبت به ارزش ذاتی آن در پایین‌ترین سطح قرار گرفت به همین دلیل از ابتدای سال ۹۶ شاهد آن بودیم که تعداد معاملات مسکن در یک روند صعودی قرار گرفت. از تابستان سال ۹۶ نیز همزمان با دستورالعمل بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی، رشد قیمت مسکن به تدریج آغاز و به نوعی بازار به‌صورت توامان وارد دوره رونق معاملات و قیمت شد.