ترکیه در پی معافیت برای ادامه خرید نفت از ایران

ترکیه در پی معافیت برای ادامه خرید نفت از ایران
خلاصه اخبار

ترکیه اعلام کرد آنکارا به دنبال مجاب کردن آمریکا برای تمدید معافیت‌های تحریمی در زمینه خرید نفت ایران است.به گزارش رویترز، «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت آنکارا در تلاش است تا آمریکا را متقاعد کند که به پالایشگاه «توپراش» اجازه بدهد همچنان از ایران نفت خام وارد کند. توپراش بزرگ‌ترین‌ واردکننده نفت در ترکیه است. آمریکا هفته جاری اعلام کرد معافیت خرید نفت ایران که پیشتر به ۸ کشور داده بود را تمدید نخواهد کرد. واشنگتن با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از ماه مه، کشورهایی را که به خواسته آمریکا عمل نکنند، به اعمال تحریم تهدید کرده است. این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه قرار گرفته است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، تحریم علیه صادرات نفت ایران پس از آن اعمال شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اردیبهشت سال گذشته به‌طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌هایی را که طبق این توافقنامه برداشته شده بود بازگرداند.واشنگتن مدعی شده بود که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما از همان ابتدا در اجرای این سیاست شکست خورد و در نهایت در ماه نوامبر مجبور شد هشت کشور شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان را به مدت ۶ ماه از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف کند. آمریکا اعلام کرده که این معافیت‌ها از دوم ماه مه ‌(۱۲ اردیبهشت) تمدید نمی‌شود.

ترکیه در پی معافیت برای ادامه خرید نفت از ایران

اقدامات ضدایرانی آمریکا با مخالفت‌ها و اعتراض‌های شدیدی روبه‌رو‌ شده است. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تصمیم واشنگتن را برای تمدید نکردن معافیت خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا محکوم کرد. چاووش اغلو در توییتر نوشت: تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت‌های واردات نفت ایران به صلح و ثبات منطقه کمک نمی‌کند و به ملت ایران ضرر می‌زند. وی افزود: تحریم‌های تحمیلی یک طرفه و دیکته‌های خارجی درباره کیفیت مدیریت روابط با کشورهای همجوارمان را رد می‌کنیم.آمریکا گفته که امارات و عربستان کمبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند اما چاووش اوغلو اظهار کرد: پالایشگاه‌های ما با نفت عربستان و امارات سازگاری ندارند.

منبع : donya-e-eqtesad.com