ترکیه در استانه اتخاذ یک تصمیم حساس

ترکیه در استانه اتخاذ یک تصمیم حساس
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، بعدازظهر امروز٬ شورای عالی امنیت ملی ترکیه در یک نشست چند موضوع مهم را بررسی می‌کند که دست‌کم دو محور آن به سوریه ربط دارد. شورای عالی امنیت ملی ترکیه (MGK) در نشست امروز که به‌ریاست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگزار خواهد شد٬ چند موضوع زیر را […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، بعدازظهر امروز٬ شورای عالی امنیت ملی ترکیه در یک نشست چند موضوع مهم را بررسی می‌کند که دست‌کم دو محور آن به سوریه ربط دارد.

شورای عالی امنیت ملی ترکیه (MGK) در نشست امروز که به‌ریاست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگزار خواهد شد٬ چند موضوع زیر را بررسی می‌کند:

1. بررسی آخرین تحولات مرتبط با درگیری‌های نظامیان ترکیه و شاخه نظامی پ.ک.ک. در داخل و خارج ترکیه.

2. بررسی ابعاد حمله برون‌مرزی کماندویی موسوم به عملیات چنگال و اهمیت ترور مقام امنیتی ترکیه در رستوران اربیل در اقلیم کردستان عراق.

3. بررسی آخرین وضعیت از تنش ترکیه با یونان٬ اروپا و آمریکا به‌خاطر تداوم اکتشاف و حفاری در شرق مدیترانه.

4. اختلافات آمریکا و ترکیه در مورد اس400 و بررسی راهکاری برای اقناع آمریکا در خصوص فروش هواپیمای جنگنده اف35 به ترکیه.

5. تحلیل نتایج مذاکره با جیمز جفری نماینده ویژه ترامپ در پرونده سوریه و مذاکرات وزرای دفاع ترکیه و آمریکا در مورد تشکیل منطقه امن در شمال سوریه.

6. تصمیم‌گیری در مورد عملیات حمله به شرق فرات.

دو محور آخر این لیست٬ محورهایی هستند که به‌طور مستقیم با پرونده سوریه ارتباط پیدا می‌کنند. در حال حاضر رسانه‌ها و محافل سیاسی و حزبی ترکیه منتظر آن هستند تا ببینند آیا در نشست مزبور٬ برای حمله به مناطق کردنشین شرق فرات و مقابله با شبه‌نطامیان کُرد وابسته به پ.ک.ک. تصمیمی اتخاذ خواهد شد یا خیر.

گفتنی است دولت سوریه به مذاکرات آمریکا و ترکیه در مورد تشکیل منطقه امن در شمال سوریه اعتراض کرده و  اعلام شده که تصمیم‌گیری در مورد آینده سوریه و امنیت آن٬ از وظایف دولت و حاکمیت سوریه است و نه آنکارا و واشنگتن.

شورای عالی امنیت ملی ترکیه (MGK) بالاترین نهاد اتخاذ تصمیمات مرتبط با امنیت ملی ترکیه است که ریاست آن در اختیار رئیس جمهور است و اعضای اصلی آن عبارتند از: معاون رئیس جمهور٬ وزرای امور خارجه٬ کشور٬ دفاع و دادگستری. رئیس سرویس اطلاعاتی میت٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و سه فرمانده نیروهای هوایی٬ زمینی و دریایی.