چه کسانی از ارزهای رمزنگاری شده می ترسند؟

چه کسانی از ارزهای رمزنگاری شده می ترسند؟
خلاصه اخبار

ترس جهانی و بی‌میلی سران دولت‌ها نسبت به رمزارزها، لزوم وجود آن‌ها را در دنیای امروز بیش از پیش توجیه می‌کند.

سرانجام به نظر می‌رسد که نمایندگان هر دو حزب در کنگره به توافق دست یابند. هر دو حزب از انتشار یک ارز خصوصی جدید واهمه دارند و خواهان قانونمند شدن آن از همین ابتدای کار هستند.

رمزارز به شکلی از پول اطلاق می‌شود که عرضه و انتشار آن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت‌ها هیچ‌گونه دخالتی در انتشار آن ندارند. سال‌ها است که از بیت‌کوین در انجام معاملات استفاده می‌شود؛ اما اسب پیشتاز جدید در این حوزه، رمزارز چندین میلیارد دلاری فیس‌بوک موسوم به لیبرا (Libra) است.

جلسه دادرسی کنگره در خصوص رمز‌ارزها که هفته پیش برگزار شد حاکی از اتفاق‌نظر اکثر قانون‌گذاران آمریکایی بر سر چالش رمزارزها بود. آن‌ها متعتقد بودند که شرکت‌های فعال در حوزه رمزارزها را بایستی ملزم کرد تا از قوانین مبارزه باپولشویی، تأمین ‌مالی تروریسم و دور زدن تحریم‌ها پیروی کنند.

مقامات اتحادیه اروپا نیز مدعی هستند که ارزهای خصوصی می‌توانند موجب ریسک و بی ثباتی مالی در بازارهای جهانی شوند. کاخ سفید هم شک و تردید خود را در این خصوص ابراز داشته است.

ماکسین واترز (Maxine Waters)، رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان ایالات متحده، از فیس‌بوک درخواست کرد از انجام هر گونه اقدامی در حوزه رمز‌ارها خودداری کند تا نمایندگان کنگره فرصت بررسی مشکلات مربوط به رمزارزها را داشته باشند و بتوانند اقدامات مقتضی را انجام دهند.

خوشبختانه اینترنت با چنین مقاومتی در سطح جهانی روبه‌رو نشد، چون در غیر اینصورت همچنان مجبور بودیم تا از مودم‌های dial-up استفاده کنیم. پس چه چیزی موجب ترس دولتمردان تا به این حد شده است؟ پاسخ کوتاه به این سوال “رقابت” است. رمزارزها انحصار خفقان آور پول فیات را به چالش می‌کشند و به این ترتیب می‌توانند توانایی بانک های مرکزی متکبر و مستعد خطا را کاهش دهند. وزیر دارایی آلمان نیز تصدیق کرده است که رمزارزها باید متوقف شوند تا نتوانند برتری یورو را به چالش بکشند.

رمزارزها می‌توانند گزینه بخش خصوصی برای جانشینی پول دولتی باشند. رمز‌ارزها در قیاس با ارزهای دولتی موجب تسهیل معاملات جهانی می‌شوند و همچنین پوششی مناسب در برابر تورم هستند. در هر حال، استفاده از رمزارزها به جای ارز فیات نمی‌تواند بدتر از بکارگیری سکه‌‌ی طلا به جای استفاده از دلار و یورو در ایام قدیم باشد.

این ادعا که رمزارزها برای قاچاق موادمخدر، پولشویی و فرار مالیاتی استفاده می‌شوند، قطعاً درست است. اما مثل این است که بگوییم اتومبیل باید غیرقانونی باشد چرا که می‌توان از این وسیله‌ نقلیه برای اعمال مجرمانه استفاده کرد. تقریبا هر فناوری جدیدی می‌تواند برای موارد خوب یا بد استفاده شود. دلایل مشروع زیادی وجود دارند که هزاران و میلیون‌ها نفر از شهروندان قانونمند خواهان حفظ حریم مالی خود از دولت هستند و تنها به دلیل خواستن این حق نباید به این افراد برای انجام اعمال تبهکارانه مشکوک شد.

نکته خنده‌دار آن است که ادعا می‌کنند رمزارزها باعث ریسک مالی می‌شوند. فدرال رزرو، سایر بانک های مرکزی و قانون گذاران خود متخصص پشت سر گذاشتن و عبور از بحران‌ها هستند. تقریبا هر بحران اقتصادی و رکودی که در قرن گذشته شاهد آن بودیم را می‌توان  به نوعی با اشتباهات دولت مرتبط دانست.

از این گذشته، دولت ها چه در آمریکا یا سایر کشورهای جهان ده‌ها یا هزاران میلیارد دلار بدهی و دین‌های بی پشتوانه دارند. باور این‌که سیاست‌مداران به دنبال راه‌حلی برای رهایی از این ‌بدهی‌ها هستند نیز کار بسیار مشکلی است. بسیاری از رهبران سیاسی بر این باورند که هرچه بیشتر قیمت ارز  کشورشان را کاهش دهند؛ در تجارت بین‌المللی مزیت بیشتری خواهند داشت. اما رمزارزها مانعی بر سر راه فساد ارزی هستند.

رمزارزها در نهایت از راه می‌رسند و دولتی که برای مواجه با آن‌ها آماده نباشد، معرفی و پذیرش این رمزارزها را دشوار و پیچید می‌سازد و یا نهایتاً موجب زیرزمینی شدن معاملات این رمزارزها می‌شود.  هرچه بیشتر در برابر این محصول مقاومت شود احتمال تحریک تقاضا برای پول خصوصی بیشتر می‌شود. برای مثال به دست‌آوردهای عظیم بیت‌کوین در ماه های اخیر نگاه کنید.

مجلس و قانون‌‌گذاران بایستی به این فناوری دیجیتال جدید اجازه رشد و گسترش بدهند. هیچ‌کس نمی‌داند که از میان لیبرا، دسنترال، بیت‌کوین یا دیگر رمزارزها کدامیک پیروز خواهد شد. رالف بنکو، کارمند سابق اتاق بازگانی دیجیتال، معتقد است: «اگر قانون‌گذاران گوگل، آمازون، فیس‌بوک و نتفیلیکس را تحریم می‌کردند، چه اتفاقی برای سلطه تکنولوژیکی آمریکا می‌افتاد؟»

در هر حال این شرکت‌ها به وجود می‌آمدند؛ اما گوگل ممکن بود در سوییس، فیس‌بوک در سنگاپور و آمازون در اتریش ظهور کند. و این تنها برتری تکنولوژیکی آمریکا را تضعیف می‌کرد و به جای حفظ ارزش دلار به آن آسیب می‌رساند. علاوه براین، چه کسی تهدید بزرگتری برای آزادی و رفاه اقتصادی ما در آمریکاست؟ مارک زاکربرگ یا ماکسین واترز؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.