ترجیح بانک‌ها پرداخت وام به زیر مجموعه‌های خود است

ترجیح بانک‌ها پرداخت وام به زیر مجموعه‌های خود است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته علیرضا رزم‌حسینی براساس این آمار، فقط یک بانک از ۵۵ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در اختیار خود، ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۱۱ شرکت سرمایه‌گذاری زیرمجموعه خود تسهیلات پرداخت کرده که یکی از این شرکت‌ها در خراسان‌رضوی قرار دارد و برآورد می‌شود که این بانک […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته علیرضا رزم‌حسینی براساس این آمار، فقط یک بانک از ۵۵ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در اختیار خود، ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۱۱ شرکت سرمایه‌گذاری زیرمجموعه خود تسهیلات پرداخت کرده که یکی از این شرکت‌ها در خراسان‌رضوی قرار دارد و برآورد می‌شود که این بانک در خراسان‌رضوی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری کرده باشد.به گفته استاندار خراسان‌رضوی براساس آمارهای یاد شده این استان در سپرده‌های بانکی رتبه چهارم کشور، اما در میزان پرداخت تسهیلات رتبه بیست و پنجم را دارد.

وی این نوع رفتار بانک‌ها را نشان‌دهنده بی‌عدالتی و عدم
رقابت در بازار دانست و گفت: این در حالی است که بانک‌ها سرمایه‌گذار بخش خصوصی را برای دریافت تسهیلات در بوروکراسی اداری تشکیل پرونده و گرفتن وثایق سنگین، تحت‌فشار قرار می‌دهند. رزم‌حسینی افزود: بی‌عدالتی محض در پرداخت تسهیلات و توزیع بانکی وجود دارد و معوقات تسهیلات خرد بانکی به مراتب کمتر از معوقات تسهیلات بزرگ است.وی اظهار کرد: خراسان‌رضوی دومین استان از نظر تراکنش‌های مالی است، این موضوع نشان می‌دهد که خلق پول و گردش مالی بسیار و حضور ۳۰ میلیون زائر در سال نشان‌دهنده نشت پول در بانک‌هاست و فرصتی برای عرضه تسهیلات بیشتر از سوی بانک‌ها را فراهم می‌کند. وی گفت: ۱۲۸ هزار میلیارد تومان در این استان پروژه‌های سرمایه‌گذاری و دارای توجیه اقتصادی و متولی شناسایی شده است که این پروژه‌ها یک‌هزار و ۱۲۵ موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری نیز در اختیار دارند. رزم‌حسینی افزود: براساس یک قانون، دارنده هر پروژه اقتصادی باید حداقل ۲۵ درصد آورده داشته باشد تا بانک طبق این آورده مالی به وی تسهیلات پرداخت کند.

وی اظهار کرد: اجرایی شدن پروژه‌های سرمایه‌گذاری یاد شده در خراسان‌رضوی الزامی است که یکی از مشکلات ما در این حوزه، اختیارات بانک‌ها و بوروکراسی اداری درخصوص تشکیل پرونده‌های مربوط به پرداخت تسهیلات به این پروژه‌هاست. وی گفت: در مرحله نخست اجرایی کردن این پروژه‌ها، ۲۰۰ پروژه مهم و اولویت‌دار شناسایی شده که اهلیت سرمایه‌گذاری دارند و سپرده‌هایشان متقن است، لذا بانک‌ها درخصوص اجرایی شدن این پروژه‌ها باید استان را یاری دهند. رزم‌حسینی افزود: خراسان‌رضوی قابلیت اجرای پروژه‌های اقتصادی در پنج حوزه خدمات، سلامت، معدن،
صنعت و کشاورزی و گردشگری با مبلغ ۳۰۰ هزار میلیارد تومان را دارد. وی اظهار کرد: از سوی دیگر خراسان‌رضوی استان مهاجرپذیری است که بیشتر آنها در حاشیه شهر مشهد ساکن شده و نرخ بیکاری استان را افزایش داده‌اند و باید برای آنان شغل ایجاد شود.وی گفت: خداپسندانه نیست که تسهیلات بانکی متعلق به خراسان‌رضوی توسط بانک‌ها در استان دیگری پرداخت شود یا سرمایه‌گذاران را که برای تولید و ایجاد اشتغال وارد میدان شده‌اند برای پرداخت تسهیلات تحت‌فشار قرار دهند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.