ترامپ پیشنهاد دیدار با رییس جمهوری چین برای حل مساله هنگ کنگ را داد

ترامپ پیشنهاد دیدار با رییس جمهوری چین برای حل مساله هنگ کنگ را داد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در پیامی توییتری ضمن تمجید از شخصیت شی جین پینگ همتای چینی خود، در اقدامی مداخله‌جویانه به مسیله اعتراض‌ها و اغتشاشات در هنگ کنگ پرداخت. وی نوشت: شی [جین پینگ] رییس جمهوری چین را به خوبی می‌شناسم. او رهبری بزرگ است که از […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در پیامی توییتری ضمن تمجید از شخصیت شی جین پینگ همتای چینی خود، در اقدامی مداخله‌جویانه به مسیله اعتراض‌ها و اغتشاشات در هنگ کنگ پرداخت.
وی نوشت: شی [جین پینگ] رییس جمهوری چین را به خوبی می‌شناسم. او رهبری بزرگ است که از احترام بالای مردم خود برخوردار است. او همچنین در تجارت فرد خوبی است.
ترامپ با بیان اینکه «هیچ شکی ندارم که رییس جمهوری شی اگر بخواهد می‌تواند مشکل هنگ کنگ را سریع و انسانی حل کند.»، پیشنهاد دیدار حضوری برای حل این مشکل را داد.
این اظهارات مداخله جویانه ترامپ در حالی است که واشنگتن و پکن درگیری جنگی تجاری هستند که با وضع تعرفه‌های متقابل اغاز شده و اکنون با تشدید تعرفه‌ها از سوی امریکا و کاهش ارزش پول ملی توسط چین ادامه دارد.
رییس جمهوری امریکا ساعاتی پیش نیز با اشاره به اقدامات تقابلی دو کشور، تداوم این وضعیت را به ضرر پکن دانسته و تاکید کرد: هزاران کسب‌وکار در حال ترک [چین] هستند. قطعا چین می‌خواهد که توافقی داشته باشیم. [اما] اجازه بدهید ابتدا به صورت انسانی مسیله هنگ کنگ را حل کنند.
چین پیشتر امریکا را متهم به ناارام کردن هنگ کنگ کرده است. «هوا چون یینگ» سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن گفت: مقامات امریکایی بدون توجه به واقعیت و با سیاه‌نمایی، جنایات خشونت‌امیز را به عنوان تلاش در راه حقوق بشر و ازادی زیبا جلوه می‌دهند و اجرای قانون، مبارزه با جنایت و دفاع از نظم عمومی جامعه از سوی پلیس هنگ کنگ را به سرکوب با توسل به زور تعبیر و تحریف می کنند.
او افزود: انها همچنین مردم هنگ کنگ را به مقابله با دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ و دولت مرکزی چین تحریک می‌کنند.
اوضاع در این منطقه در هفته گذشته ناارام شده است و همزمان شماری از معترضان فرودگاه را برای دو روز اشغال کردند و این موضوع باعث لغو صدها پرواز شده است.
روز سه شنبه بخش هایی از این پروازها برقرار شد و بسیاری از گردشگران خارجی که در هنگ کنگ بسر می بردند نیز با معترضان درگیری هایی پیدا کردند و خواستار توقف این تحرکات شدند.
در تازه ترین خبر، به دنبال حضور معترضان هنگ کنگی در فرودگاه بین‌المللی این شهر، همه پروازهای خروجی این فرودگاه بار دیگر روز سه شنبه به حالت تعلیق درامد و از ساعت 18 به وقت محلی پذیرش مسافران در گیتهای کنترل بلیط نیز متوقف شد.
گزارش روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین حاکی است نزدیک به 12 هزار نیروی پلیس چین هم در شهر شن جن در همسایگی هنگ کنگ بسر می‌برند. این نیروها برای برگزاری رزمایش هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو در روز ملی مصادف با اول اکتبر اماده می‌شوند و حضورشان ربطی به شورش‌های هنگ کنگ ندارد.
دولتمردان چین در روزهای اخیر نسبت به بروز عملیات تروریستی و نفوذ برخی از کشورهای غربی در هنگ کنگ هشدار داده‌اند و خواستار بازگشت شرایط به ثبات هستند و سومین مرکز مالی دنیا را محلی امن برای سرمایه‌گذاری دانسته‌اند.
برخی گزارش‌ها نیز از ناارامی‌هایی از سوی هنگ کنگی‌ها و شماری از دانشجویان چینی در دانشگاه‌های نیوزیلند و استرالیا حکایت می‌کند و همزمان کشورهای دیگر نیز به تدریج خواستار ارامش در این منطقه شده‌اند و تلاش های چین را برای برقراری ثبات مورد تقدیر قرار داده اند.
رسانه های هنگ کنگ و ماکایو مرتب گزارش هایی در حمایت از دولت منتشر کرده‌اند و مردم ارگان حزب حاکم چین نوشته است که اعتراض‌کنندگان با این اقدامات خود بتدریج منطقه راوارد یک مرحله خطرناک کرده‌اند.
کری لام رییس این منطقه که به دلیل معرفی لایحه استراد بازداشت شدگان به چین مورد انتقاد قرار گرفته بود و معترضان خواستار بازپس‌گیری این لایحه شده بودند، بارها از معترضان خواسته است ارامش خود را حفظ کنند. دولت چین نیز با انتشار بیانیه‌ای حمایتش را از وی اعلام کرده است.
تلویزیون مرکزی چین در تازه‌ترین گزارش خود اورده است که دولت مرکزی بی هیچ ملاحظه‌ای تلاش های خانم لام را مورد حمایت و تاکید قرار می‌دهد و از پشتیبانی از وی دریغ نخواهد کرد.
دولت چین تاکید کرده است که تظاهرکنندگان نه تنها ثبات و ارامش منطقه را برهم زده‌اند، بلکه باعث اختلال در زندگی نزدیک به 7 میلیون نفر از ساکنان هنگ کنگ شده‌اند.
امروز اعلام شد که انجمن گردشگری چین صدها گروه چینی را که قرار بود راهی این منطقه شوند، از این کار برحذر داشته و مبالغ دریافتی را بابت گردشگری و خرید بلیت به انها بازگردانده است. بسیاری از گروه‌های گردشگری از کشورهای مختلف نیز سفرها به هنگ کنگ را متوقف کرده‌اند و به اتباع خود برای این منظور هشدار داده‌اند.