ترامپ دقیقا در توییت‌هایش چه گفت و چه تاثیراتی در بازار داشت؟

ترامپ دقیقا در توییت‌هایش چه گفت و چه تاثیراتی در بازار داشت؟
خلاصه اخبار

طی چند ساله گذشته، طوفان‌های توییتری دونالد ترامپ، رییس‌جمهور وقت ایالات‌متحده به رخدادی عجیب‌وغریب و درعین‌حال سرگرم‌کننده در زندگی امریکایی‌ها و حتی بقیه مردم دنیا بدل شده است. صحبت‌های بدون امادگی رییس‌جمهور که بنا بر دلایل مختلفی سر از توییتر درمی‌اورند! از صحبت‌های سیاسی نامفهومی مثل استفاده از کلمه Covfefe گرفته تا تهدیدات مستقیم و […]

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

طی چند ساله گذشته، طوفان‌های توییتری دونالد ترامپ، رییس‌جمهور وقت ایالات‌متحده به رخدادی عجیب‌وغریب و درعین‌حال سرگرم‌کننده در زندگی امریکایی‌ها و حتی بقیه مردم دنیا بدل شده است. صحبت‌های بدون امادگی رییس‌جمهور که بنا بر دلایل مختلفی سر از توییتر درمی‌اورند! از صحبت‌های سیاسی نامفهومی مثل استفاده از کلمه Covfefe گرفته تا تهدیدات مستقیم و دشمنی با دیگر ملت‌ها. بیشتر این صحبت‌های بیهوده که از جانب ترامپ بیان می‌شود، به نظر احساسی و از روی جوزدگی می‌ایند. باوجود همه اینها، ترامپ با صحبت‌هایش درمورد ارزهای دیجیتال به اولین رییس‌جمهور امریکا تبدیل شد که در این مورد اظهار نظر کرده و به‌همین خاطر اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده. با ارز دیجیتال همراه باشید تا به‌نقل از کوین تلگراف بشنوید منظور ترامپ از توییت‌هایش چه بوده و ایا اصلا تاثیری روی بازار داشته یا نه. 

برخلاف سوتی‌های گاه‌وبی‌گاه ترامپ، بیانیه ترامپ درمورد ارزهای دیجیتال به‌خوبی نوشته‌‌شده و درزمانی مناسبی منتشر شد و همچنین از پیوستگی مناسبی نیز برخوردار بود. وی ابتدا به انتقادی کلی از ارزهای دیجیتال می‌پردازد و سپس در ادامه صحبت‌های خود مشتی روانه لیبرا، ارز دیجیتال پرحاشیه فیس‌بوک می‌کند و در پایان دلار را به‌عنوان «ارز حاکم در تمام نقاط دنیا» عنوان می‌کند.

بیانیه‌ی غیرمنتظره ترامپ در مورد ارزهای دیجیتال در حالی منتشر شد که قرار بود طی چند روز اینده، «دیوید مارکوس»، مسیول ارز دیجیتال لیبرا، طی دو جلسه بررسی پشت سر هم، در کنگره حضور یابد. ساعتی پیش از انتشار توییت ترامپ نیز «جروم پاول»، مسیول بانک فدرال رزرو امریکا، در حضور کمیته بانکی سنا اذعان داشت که عرضه‌ی یک ارز دیجیتال که توسط جهانیان مورداستفاده قرار بگیرد می‌تواند باعث منسوخ شدن ارزهای رایج فعلی شود.

درنهایت، چهار روز پس از توییت های ترامپ، «استیون ماچین»، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده، با خاطرنشان کردن نگرانی‌های ترامپ در نشست خبری، اعلام کرد که به نظر او ارزهای دیجیتالی تهدیدی برای امنیت ملی به‌حساب می‌ایند. سخت است اگر بخواهیم این‌گونه تصور کنیم که چنین صحبت‌هایی از جانب سیاستمداران تراز اول امریکایی، از پیش برنامه‌ریزی شده و زمان‌بندی شده نباشند.

همین مسیله کافی بود تا اعضای جامعه ارزهای دیجیتال این‌گونه تصور کنند که توییت های ترامپ، حرف‌های خودش نبوده. «پرستون بایرن»، از وکلای حوزه بلاک چین که طرفدار ترامپ است ضمن حمایت از وی می‌افزاید:

به نظر می‌رسد که این حرف‌ها بیشتر از جانب وزارت خزانه‌داری و از جانب بانک‌ها باشد.

«الیزابت لوپاتو»، از مقامات «ورج» (Verge)، با زیر سوال بردن اطلاعات ترامپ در حوزه ارزهای دیجیتال می‌نویسد:

نمی‌توانم تصور کنم که رییس‌جمهور درکی از ارزهای دیجیتال داشته باشد یا بتواند توضیح دهد که بیت کوین چیست یا حتی لیبرا قرار است به چه سرانجامی برسد.

واکنش‌های سریع

ترامپ دقیقا در توییت‌هایش چه گفت و چه تاثیراتی در بازار داشت؟
صرف‌نظر از این مسیله که توییت های ترامپ توسط چه کسی دیکته شده، انتشار چنین نوشته‌هایی سبب شد تا بازار بلافاصله با سقوطی اندک روبه‌رو شود و  بعد کمی قوت بگیرد تا سرانجام سقوطی بزرگ‌تر را تجربه کند. سقوط اولیه سبب شد تا چراغ‌های هشدار برای بازار روشن شوند. با این وجود، تحلیل‌گران معتقدند که سقوط بازار ناشی از صحبت‌های ترامپ نبوده، بلکه زمان‌بندی و بیان واضح عدم علاقه‌ی او بوده که باعث این اتفاق شده است.

علی‌رغم تغییر بازار، پس از طوفان توییتری ترامپ، جامعه‌ی صاحب‌نظران ارزهای دیجیتال روحیه خود را حفظ کردند. در صحبت‌های بیشتر این افراد می‌توان دید که جدای از مضمون گفته‌های ترامپ، نیمه پری نیز وجود دارد و ان نیمه‌پر، اگاه شدن ۶۰میلیون دنبال کننده ترامپ در توییتر، نسبت به ارزهای دیجیتال و تاثیرات بالقوه ان است.

«جرمی الایر»، مدیرعامل و از بنیان‌گذاران شرکت خدمات مالی «سیرکل» (Circle)، از این اتفاق با عنوان «احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های صعودی تاریخ بازار بیت کوین» یاد کرد. از سوی دیگر «بیلی بمبروگ» (Billy Bambrough)، گفت که ترامپ از روی نااگاهی موضوع بیت کوین و ارزهای دیجیتال را به یک نگرانی در سطح ریاست جمهوری تبدیل کرد و او را به نداشتن شناخت در حوزه بلاک چین متهم کرد.

در کوتاه‌مدت، این نگرش منفی می‌تواند در دیدگاه میلیون‌ها امریکا تاثیر بگذارد. برخی از افراد مشهور حوزه بلاک چین از جمله «کیتلین لانگ» (Caitlin Long) و «جان مک افی» (John McAdee)، از رییس‌جمهور خواستند تا پیش از اظهار چنین نظراتی، اطلاعات خود در این زمینه را بالاتر ببرد. «نیگل گرین»، بنیان‌گذار و مدیرعامل گروه deVere، دراین‌باره می‌گوید:

نادیده گرفتن ارزهای دیجیتال ان‌هم در ظهور عصر دیجیتال، واقعا تعجب‌برانگیز است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، صحبت‌های ضد بیت کوین دونالد ترامپ، برایش به قیمت از دست دادن برخی از متحدان و حامیان سابقش از جمله برخی از ازادی خواهان طرفدار ارزهای دیجیتال و راست‌گراها تمام شد.

شبکه اجتماعی Gab، که حالا به سرپناه افرادی تبدیل شده که به‌خاطر انتقادات تندوتیزشان از خبرگزاری‌های بزرگ رانده‌شده‌اند، در پاسخ به توییت ترامپ از لفظ «پولی با ازادی بیان» استفاده می‌کند. فعلا مشخص نیست که ایا ترامپ از وجود این دسته از حامیانش که دوست‌دار ارزهای دیجیتال هستند خبر دارد یا نه. اما واقعا به نظر نمی‌رسد که ترامپ برای به‌دست اوردن دل چنین افرادی، از موضع خود، ان‌هم در حوزه سیاست‌های مالی، کوتاه بیاید.

اهمیت «روی هوا بودن»

ترامپ دقیقا در توییت‌هایش چه گفت و چه تاثیراتی در بازار داشت؟

علاوه‌بر اینکه می‌توانیم به‌ صحبت‌های ترامپ انتقاد کنیم چون خودش در این مورد اگاهی چندانی ندارد، خود صحبت‌هایش هم جای انتقاد و رد شدن دارند. در روزهای پس از انتشار توییت های ترامپ، بسیاری از فعالان حوزه بلاک چین نسبت به این گفته‌ها واکنش نشان دادند و میدان را خالی نکردند.

مطمینا نمی‌توان از رییس‌جمهور ایالات‌متحده به‌عنوان فردی که تاثیری این‌چنینی بر دلار دارد، انتظار داشت از چیزی که ممکن است به‌طور بالقوه برتری دلار را تهدید کند حمایت کند . اما، این نوع انتقادات سطحی و بی‌پایه و اساس در مواجهه با ادله محکم و منطقی، کاری از پیش نخواهد برد. صد البته می‌تواند باعث پیشرفتی در به وجود امدن صحبت‌هایی پیرامون امکان تغییر در نظام‌های مالی به‌وسیله ارزهای نوظهور دیجیتال، شود.

ترامپ در اظهارات خود گفته بود که بیت کوین و ارزهای دیجیتال پول نیستند چراکه ارزششان ثبات نداشته و روی هواست. شاید چنین عبارت‌هایی برای ان دسته از افرادی دیدگاهی محدود و قدیمی از پول دارند، دقیقا تعریفی از پول باشند که توسط دولت مرکزی عرضه می‌شود و پشتوانه ان یک نظام اقتصادی ملی است. اما در سال ۲۰۱۹ و برای بسیاری از صاحب‌نظران که به دنبال تعریفی منعطف‌تر و گسترده‌تر می‌گردند، چنین بیاناتی قابل‌قبول نباشد.

در مطلبی از The Merkle، «جورج مکناگ» (George McDonaugh) بر این عقیده است که تعریف درست از پول، کاملاً وابسته به شرایط است. او می‌نویسد:

سیگار در زندان‌ها پول است، گلوله در مناطق جنگی پول است و بیت کوین در ونزویلا.

بیت کوینی که حدومرز مشخصی نداشته و قیمتش هم به‌صورت جهانی تعیین می‌شود درصورتی‌که فرصتی مناسب پیدا کند، می‌تواند به شکل یک ارز رایج در اختیار مردم قرار گیرد.

این در حالی است که وضعیت ارز مورداستفاده برای پشتوانه سازی بسیاری از ارزهای دیگر نیز به شرایط وابسته است. تحت شرایطی که اقتصاد قدرت‌های غربی در اتش جنگ جهانی دوم می‌سوخت و از بین می‌رفت، این ایالات‌متحده بود که در پایان کار به‌عنوان قدرتمندترین اقتصاد جهان متولد شد و دلار را به‌عنوان ارز شماره یک نظام مال جهانی مطرح کرد. و این شرایط حاکم در ارتباط با دلار امریکا بود و باید به یاد داشته باشیم که شرایط همواره در حال تغییر است.

ارزش بیت کوین و دلار هر دو بر پایه اعتماد است، تنها نوعشان متفاوت است. در بسیاری از جهات، اعتمادی که بر پایه الگوریتم ایجاد شده نسبت به فرضیات از بین رفتنی با بیست تریلیون بدهی که سیستم اقتصاد فعلی دنیا را تشکیل می‌دهد، برتری دارد.

حال می‌رسیم به انجام جرایم که خود بحثی نخ‌نماست. برای بسیاری از طرفداران حوزه ارزهای دیجیتال وقتی بحث از انجام جرایم به‌وسیله این ارزها مطرح می‌شوند، از نااگاهی طرف مقابل‌شان شگفت زده می‌شوند. مک افی پاسخی کلاسیک را برای این سوال ارایه می‌دهد.

درست است که بیت کوین برای مدتی دست خلاف‌کارها را بازتر کرد، اما تمام اختراعات دنیا هم همین‌طور بوده‌اند. مثلاً تلفن. امروز ره‌گیری سوابق مجرمین توسط مجریان دولت به‌وسیله بلاک چین بسیار راحت و فراگیر شده است و شکی نیست که در اینده نیز دارایی‌های غیرمتمرکز قانونی چنین کنند.

«یسی به لو پرز» از The Next Web بار دیگر یاداوری می‌کند که ارزهای دیجیتال بر پایه هویت‌های مستعار عمل می‌کنند و این در حالی است که پول نقد کاملا ناشناس است، حال بگویید کدام مورد برای انجام جرم مناسب‌تر است؟ «نیراج اگراوال»، از «کوین سنتر» نیز می‌افزاید:

به‌علاوه وقتی پول نقدی وجود نداشته باشد، ارزهای عرضه‌شده توسط حکومت‌های مرکزی نیز می‌توانند به وسیله‌ای برای نظارت بدل شوند.

در کل، تصور این مسیله که دولت ایالات‌متحده، اجازه فعالیت ارزی، غیر دلار امریکا را بدهد مشکل است و این حقیقت در صحبت‌های دونالد ترامپ نیز به خوبی قابل‌مشاهده است. به‌علاوه خدمات مالی مبتنی بر بلاک چین هم فقط به‌خاطر توییت‌های ترامپ از دنیای امروز ما پاک نخواهند داشت. سر جایشان باقی می‌مانند، پشت سر موسسه‌های مالی سنتی، منتظرِ اینکه ترامپ یا رییس جمهور بعدی هم از انها استفاده کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.