ترامپ تعرفه کالاهای چینی را افزایش داد

ترامپ تعرفه کالاهای چینی را افزایش داد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، رییس جمهوری امریکا در پیام توییتری نوشت: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، امریکا از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه 25 درصدی بر 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به 30 درصد افزایش خواهد داد. ترامپ در توییتر نوشت: از اول اکتبر بر 250 میلیارد دلار […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، رییس جمهوری امریکا در پیام توییتری نوشت: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، امریکا از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه 25 درصدی بر 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به 30 درصد افزایش خواهد داد.
ترامپ در توییتر نوشت: از اول اکتبر بر 250 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین مالیات 30 درصد لحاظ می شود.
رییس جمهور امریکا همچنین گفت: تعرفه کالاها و خدمات چینی با ارزش 300 میلیارد دلار که از تاریخ 1 سپتامبر (10 شهریور) به مرحله اجرا گذاشته می شوند، هم اکنون از 10 درصد به 15 درصد افزایش می یابد.
پیش از این نیز ترامپ با انتقاد از سیاست تلافی جویانه چین، از شرکت های امریکایی خواست تا جایگزین دیگری برای ادامه تجارت به جای چین پیدا کنند.
ترامپ در ادامه توییت ها خویش نوشت: امریکا در سال های اخیر تریلیون ها دلار را به طور احمقانه در تجارت با چین از دست داده است. انها مالکیت معنوی ما را با نرخ صدها میلیارد دلار در سال به سرقت برده اند و به دنبال ادامه این سیاست ها نیز هستند.
واکنش سریع و خشمناک ترامپ در حالی مطرح شد که چین امروز جمعه اعلام کرد بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی امریکا تعرفه بسته است.
کمیسیون تعرفه های تجاری دولت چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد در پاسخ به اطلاعیه ایالات متحده امریکا مبنی بر تحمیل عوارض اضافی بر واردات از چین، پکن تصمیم به اعمال تعرفه اضافی ۵ یا ۱۰ درصدی بر پنج هزار و ۷۸ قلم کالای وارداتی از امریکا به ارزش حدود ۷۵ میلیارد دلار گرفته است.
این کمیسیون با اشاره به اینکه تعرفه ها در دو نوبت اعمال می شوند تصریح کرد دور اول تعرفه ها از اول سپتامبر (10 شهریور) اجرا می شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته (پنجشنبه) با اشاره به اینکه پکن به تدابیر تعرفه ای امریکا پاسخ خواهد داد اعلام کرد جنگ تجاری برنده ندارد و چین نیز به دنبال چنین جنگی نیست اما از ان هم ترسی ندارد و در صورت لزوم وارد ان خواهد شد.
امریکا پیشتر اعلام کرده بود از ۱۰ شهریور سال جاری بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین عرفه ۱۰ درصدی اعمال می کند اما چند روز بعد این اقدام را ۱۰۵ روز به تاخیر انداخت.
روابط چین و امریکا روز به روز در زمینه های تجاری و سیاسی تیره تر می شود امریکا از چین به عنوان کشوری یاد می کند که ارز ملی خود را عمدا دستکاری می کند و همزمان چین اعتقاد دارد این کشور در امور داخلی چین از جمله هنگ کنگ مداخله می کند.
چین اعتقاد دارد تحریکات امریکا باعث بروز تنش های بی سابقه در هنگ کنگ شده و نسبت به حملات تروریستی درپی اشوب ها در این منطقه هشدار داده است بخصوص به دلیل حضور معترضان در فرودگاه و لغو همه پروازها از هنگ کنگ در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته، روابط پکن و واشنگتن تیره تر هم شده است.