ترامپ: انگلیس بی خیال توافق با اتحادیه اروپا شود

ترامپ: انگلیس بی خیال توافق با اتحادیه اروپا شود
خلاصه اخبار

رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه سفرش لندن بار دیگر مواضع تند خود درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را مطرح کرد و گفت لندن بی خیال توافق با اتحادیه اروپا شود.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ این اظهارات را در گفت‌وگو با نشریه ساندی تایمز مطرح کرد و افزود: اگر انگلیس به آنچه (در توافق با اتحادیه اروپا) می‌خواهد، نرسد و نتواند به توافق منصفانه دست پیدا کند، باید بی‌خیال توافق شود.

او همچنین عنوان کرد که در این صورت انگلیس صورتحساب ۳۹ میلیارد پوندی بابت خروج از اتحادیه اروپا را هم پرداخت نخواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین عنوان کرد: هنوز دیر نشده که دولت انگلیس به پیشنهاد او درباره شکایت از اتحادیه اروپا عمل کرده و امتیاز بیشتری در مذاکره با بروکسل به دست آورد.
وی در اظهارنظری جنجالی از نایجل فاراژ رهبر راست‌گرای حزب برگزیت تمجید و او را گزینه مناسبی برای شرکت در مذاکرات برگزیت با اتحادیه اروپا معرفی کرد.

فاراژ نخستین سیاستمدار انگلیسی بود که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، راهی واشنگتن شد و به وی تبریک گفت. به همین خاطر هم بود که ترامپ چندی پیش گفت تمایل دارد در سفرش به لندن با فاراژ دوباره دیدار کند.
رئیس‌جمهوری آمریکا درباره ترزا می نیز این‌چنین گفت: “می‌دانید که او را دوست دارم. او یک سیاستمدار حرفه‌ای است.” وی با این‌حال، روش «می» برای مذاکره با اروپا را نپسندید و گفت: به نظر من برای انگلیس سخت خواهد بود که با این روش به توافق خوبی با اتحادیه اروپا برسد. البته اتحادیه اروپا را هم نمی‌توانم مقصر بدانم چون آن‌ها چیز زیادی برای از دست دادن نداشتند و به همین خاطر امتیاز نمی‌دادند.
او در عین‌حال اعلام کرد که آمریکا تمایل دارد تا به فاصله کمی پس از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، از طریق گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری، خسارت برگزیت را جبران کند. وی گفت: هر دو این ظرفیت را داریم که شرکای تجاری فوق‌العاده‌ای باشیم. سطح همکاری‌های ما با انگلیس نسبت به ظرفیتی که در اختیار داریم کم است. اما خیلی فوری می‌توانیم آن را گسترش دهیم.
ترامپ بابیان اینکه آمریکا ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای تجارت دارد، گفت: تاکنون رئیس‌جمهوری که به اندازه من این مساله را درک کندروی کار نبوده و این فرصت برای انگلیس یک امتیاز ویژه است.
ترامپ همچنین رویکرد منفی جرمی کوربین رهبر چپ‌گرای حزب کارگر انگلیس علیه خود را یک اشتباه توصیف کرد و گفت اگر فرار باشد انگلیس از حمایت‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا بهره‌مند شود “فردی در جایگاه او بایستی با ما راه بیاید”
رئیس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه هشدار داد که موافقت دولت لندن با ورود شرکت چینی هوآوی به بازار اینترنت پرسرعت نسل پنجم انگلیس، همکاری‌های اطلاعاتی با آمریکا را به خطر می‌اندازد. وی گفت دو کشور انگلیس و آمریکا همکاری‌های اطلاعاتی نزدیکی با یکدیگر دارند و بایستی درباره تصمیماتشان مراقبت کنند.
ترامپ گفت: “مسائل امنیت ملی بسیار مهم است و باید باهم مراقبت کنیم. انگلیس به‌خوبی این مساله را درک می‌کند”
رئیس‌جمهوری آمریکا و همسرش ملانیا قرار است فردا دوشنبه در سفری رسمی به دعوت ملکه انگلیس وارد لندن شوند. ترامپ در این سفر سه‌روزه با اعضای خانواده سلطنتی، دولت و رؤسای شرکت‌های بازرگانی دیدار خواهد کرد.
او دیروز نیز در گفت وگو با نشریه سان، از ترزا می نخست‌وزیر مستعفی این کشور انتقاد و از جانسون وزیر امور خارجه پیشین این کشور که برای تصدی پست نخست‌وزیری نامزد شده، حمایت کرد.
ترامپ با «جالب» خواندن رقابت افراد مختلف در حزب محافظه‌کار انگلیس برای تصدی این مسؤولیت با این ادعا که همه رقبا را می‌شناسد و در این زمینه «سخت مطالعه کرده» است، گفت: فکر می‌کنم که کار بوریس (جانسون) بسیار خوب باشد. او (در این سمت) بسیار عالی خواهد بود.
جانسون تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده اما تعدادی از سیاستمداران انگلیس سخنان ترامپ را دخالت در امور داخلی این کشور خوانده‌اند.