تراز بدهی کدام شرکت‎ها سنگینی می‎کند؟ / هر چه منفی‎تر، پربازده‎تر!!!

تراز بدهی کدام شرکت‎ها سنگینی می‎کند؟ / هر چه منفی‎تر، پربازده‎تر!!!
خلاصه اخبار

بیشتر نمادهای مذکور از بازار پایه هستند؛ به خصوص در زمره شرکت‎های با نسبت بدهی بالا به چشم می‎خورند. ولی با همه این اوصاف، نمادهایی که نسبت بدهی بالاتری دارند، بازدهی مطلوبی برای سهامداران خود به ارمغان آورده اند.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، نسبت بدهی بیانگر اهمیت و نقش بدهی‌ها در تأمین کل دارایی‌های شرکت است و نشان می‎دهد چه میزان از دارایی‌ها از محل بدهی‌ها تأمین‌ شده است.

بالا بودن نسبت بدهی به این معنا است که شرکت برای تأمین منابع موردنیاز خود، از منابع مالی خارج از شرکت استفاده می‎کند که نتیجه آن، افزایش ریسک شرکت است. بنابراین نسبت بدهی، شاخص و معیار سنجش ریسک مالی شرکت محسوب می‌شود.

کل شرکت‎های حاضر در بازار سرمایه بر اساس نسبت بدهی رتبه بندی شدند. بر این اساس، نماد «ساذری» با نسبت بدهی 7 رتبه اول را در بین تمام شرکت‎ها دارد. «فجوش» با نسبت 6 و «پلاست» با نسبت حدود 4 در رده‎های دوم و سوم قرار دارند.

در تصویر ذیل 20 شرکت که بیشترین نسبت بدهی را دارند، ملاحظه می‎کنید. به عبارتی این 20 شرکت از ریسک مالی بالایی برخوردارند و بیش از آن که بر توانایی‎ها و منابع خود تکیه کنند، به منابع مالی خارج از شرکت خیره شده اند.

اما کدام شرکت‎ها بهترین نسبت را دارند؟!

نماد «پردیس» از این حیث عملکرد بسیار مطلوبی از خود برجای گذاشته و نشان می‎دهد که از دارایی‎های خود به خوبی استفاده می‎کند و کمتر به منابع خارجی اجازه عرض اندام می‎دهد. رتبه دوم از آن «واعتبار» گردید و «ثنام» در جایگاه سوم ایستاد.

همانطور که ملاحظه می‎کنید، بیشتر نمادهای مذکور از بازار پایه هستند؛ به خصوص در زمره شرکت‎های با نسبت بدهی بالا به چشم می‎خورند. ولی با همه این اوصاف، نمادهایی که نسبت بدهی بالاتری دارند، بازدهی مطلوبی برای سهامداران خود به ارمغان آورده اند. به عنوان مثال، نماد «ساذری» از ابتدای سال جاری تاکنون 473 درصدی رشد قیمت داشته که با توجه به ریسک بالای آن، جای تعجب دارد.

در طرف مقابل، شرکت‎هایی که از نسبت بدهی مطلوبی برخوردار هستند، بازدهی مطابق انتظار رقم نزدند و به گرد بازار پایه‎ای‎ها نرسیده اند.