تخصیص اعتبار ۱۱۵۰ میلیارد تومانی نفت به طرح‌های مسئولیت اجتماعی فارس

تخصیص اعتبار ۱۱۵۰ میلیارد تومانی نفت به طرح‌های مسئولیت اجتماعی فارس

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان فارس، جواد اوجی بعدازظهر امروز (پنجشنبه، 22 مهرماه) در نشست شورای اداری شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین با اشاره به عزم دولت سیزدهم برای رفع مشکلات قشور مختلف مردم گفت: بخشی از مسائل و مشکلاتی که امروز مردم مطرح کردند، در حوزه نفت و بخشی نیز در حوزه‌های آب، تنش‌های آبی، کشاورزی و اجتماعی بود که تلاش می‌کنیم با طرح این مباحث در نشست شورای اداری استان که امشب در شیراز با حضور رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود، موارد را حل و فصل کنیم.

وی تاکید کرد: بخش زیادی از مصوبه‌ها و اعتبارهایی که برای استان فارس طی دو نشست در تهران در نظر گرفته شد، به پروژه‌های مسئولیت اجتماعی این استان اختصاص می‌یابد، بخش اعظمی از این اعتبار به اصلاح و احداث جاده شیراز – کباد – فیروزآباد و نیز جاده عسلویه – جم (که گزارش‌های زیادی از ترافیک پر حجم و وقوع حوادث ناگوار در آن دریافت کرده‌ایم) اختصاص خواهد یافت.

وزیر نفت رقم سرمایه اختصاص یافته برای اصلاح جاده عسلویه به جم را 800 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 300 میلیارد تومان این رقم به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود و 500 میلیارد تومان آن نیز از طریق طرح‌هایی تازه که وزارت نفت برای تامین اعتبار پروژه‌های جدید پیش‌بینی کرده است، تامین خواهد شد.

اوجی با اشاره به این که استان فارس دومین ذخایر گازی کشور را در اختیار دارد و دارای ظرفیت تولید روزانه 114 میلیون مترمکعب گاز است، گفت: با توسعه میدان‌های جدید گازی جدید، روزانه 114 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید این استان افزوده می‌شود که این توسعه برکات جدیدی را برای منطقه به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر عزم وزارت نفت برای توسعه میدان‌های آغار و دالان و فاز دوم توسعه پالایشگاه فراشبند در آینده نزدیک گفت: از محل اجرای این پروژه‌ها روزانه نزدیک به 240 میلیون مترمکعب گاز در استان فارس تولید می‌شود؛ پیمانکار این پروژه‌ها به‌زودی مشخص می‌شوند و کار را آغاز خواهند کرد، اجرای این طرح‌ها زمینه توسعه در استان را فراهم و افزون بر اشتغالزایی، بخش زیادی از مشکلات استان را حل و فصل می‌کند.

اختصاص 250 میلیارد تومان اعتبار برای 250 پروژه رفاهی

وزیر نفت با اشاره به تعریف تعدادی پروژه‌های مسئولیت اجتماعی در استان فارس با همکاری استانداری گفت: حدود 250 میلیارد تومن اعتبار به 250 پروژه رفاهی، آموزشی و فرهنگی این استان اختصاص می‌یابد که چنین اعتباری در زمینه مسئولیت‌ اجتماعی وزارت نفت بی‌سابقه بوده است.

اوجی با تاکید بر اینکه در طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت استان فارس، هر پروژه‌ای که تصویب شد، تا سقف چهار درصد از اعتبارات آن در زمینه مسئولیت اجتماعی این مناطق هزینه می‌شود، افزود: توسعه یک میدان گازی رقمی حدود 500 تا 600 میلیون دلار هزینه دارد که به شما این اطمینان می‌دهم در توسعه میدان‌های استان فارس تا سقف چهار درصد از این هزینه را همان‌طور که در ایلام اعلام کردیم، به این استان اختصاص خواهیم داد.

فارس استان سبز می‌شود

وزیر نفت با اشاره به گازرسانی به بیش از 100 روستا در استان فارس تا پایان سال جاری با اعتبارهای مصوب، گفت: ان‌شاءالله تا نیمه نخست سال آینده، استان فارس جزو استان‌های سبز کشور می‌شود و هیچ روستایی در این استان از نعمت گاز بی‌بهره نمی‌ماند.

وزارت نفت آماده تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی تازه تاسیس

اوجی تکمیل و ساخت پتروشیمی‌های جدید از جمله پتروشیمی فیروزآباد را از دیگر مسائل طرح شده در این سفر برشمرد و افزود: وزارت نفت طبق قانون اجازه سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارد، اما ما این آمادگی را داریم که در صورت استقبال سرمایه‌گذاران، هر گونه حمایت در زمینه تامین خوراک و دریافت مجوزهای لازم را اجرایی کنیم.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نشست‌هایی با مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) درباره تعیین تکلیف پتروشیمی فیروزآباد گفت: هلدینگ‌های بزرگی مانند شرمت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ پارسیان و … در کشور ظرفیت سرمایه‌گذاری در این بخش را دارند و با توجه به سودآوری محصولات پتروشیمی، ظرفیت خوبی برای تشویق سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز وجود دارد و بی‌شک استقبال هم می‌شود.

وزیر نفت بحث آب و تنش‌های آبی استان فارس را از دیگر چالش‌های مطرح شده در این سفر دانست و تاکید کرد: اعتقاد داریم مردم این منطقه نعمت هستند و با سعی و همت دولت سیزدهم و با تلاش شبانه‌روزی و پای کار آمدن همه مسئولان، مسائل و مشکلات ان‌شاءالله حل و فصل می‌شوند.

اوجی با اشاره به این که همه اعضای هیئت دولت برای حل دغدغه‌های مردم پای کار آمده‌اند، تصریح کرد: پس از واکسن و کرونا، معیشت مردم یکی از مهمترین دغدغه‌ها برای رئیس‌جمهوری بود که امیدواریم با نشست‌های فشرده‌ای که برگزار می‌شود، بتوانیم این مسئله را که بحث بسیار مهمی است، در دولت حل و فصل کنیم.

وی گفت: با وجود تحریم‌ها، این مشکلات، مشکلات کمی نیست و لازم است مردم نیز در این باره اندکی صبر و تحمل کنند؛ اکنون حتی کشورهای توسعه‌یافته نیز با مشکل تامین سوخت دست و پنجه نرم می‌کنند، اما با وجود کمبودهایی که با آن روبه‌رو هستند، باز هم اجازه لغو تحریم‌های ایران را نمی‌دهند، اما به خواست خداوند، برکات نصیب مردم می‌شوند و مشکلات قابل حل است.

وزیر نفت افزود: در بازدیدهایی که از قشور مختلف مردم از جمله عشایر و طوایف عشایری داشتیم، همه نکات و موارد مطرح شده را یادداشت کردیم و ان‌شاءالله پیگیری می‌کنیم و مسائل قابل حل است؛ این دولت و همه وزیران این اراده را دارند که با امکانات و ظرفیت‌های کشور، مشکلات را حل کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.