تحلیل قیمت دلار به همراه نمودار (13 تیر ماه 1398) | پایان نزول قیمتی یا اصلاح ادامه دار دلار؟

تحلیل قیمت دلار به همراه نمودار (13 تیر ماه 1398) | پایان نزول قیمتی یا اصلاح ادامه دار دلار؟
خلاصه اخبار

نرخ برابری دلار به ریال پس از رالی سنگین صعودی خود در شهریور و مهر سال گذشته و ثبت سقف تاریخی 19,350 با اصلاح عمیق قیمتی که تا اوایل دی ماه به طول انجامید تا نرخ 9,800 تومان تعدیل گردید.

سپس در موج بازگشتی این اصلاح عمیق در یک روند پرنوسان و باشیب ملایم صعودی در 21 اردیبهشت ماه رشد تا نرخ 15350 تومان را ثبت نمود که بیشترین نرخ ثبت شده از آبان ماه محسوب میگردید.

پس از ثبت این نرخ  دوباره بازار فاز اصلاحی به خود گرفت. در شرایط کنونی بازار باند حمایتی 12700 – 12600 (ناحیه سبز رنگ) محدوده حمایتی بسیار مهمی برای دلار تلقی میشود که میتواند مرز بین نزول بیشتر نرخ برابری دلار به ریال یا کاهش مجدد ارزش ریال باشد.

تحلیل قیمت دلار به همراه نمودار (13 تیر ماه 1398)
جهت مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

اگر این محدوده حمایتی به هردلیل شکسته شود احتمال واکنش قیمت به باند حمایتی مقاومتی 12600 – 12000 بالا می باشد چرا که در یک سال اخیر قیمت 9 بار به این سطح واکنش نشان داده است.5 بار به عنوان حمایت و 4 بار به عنوان مقاومت.

آنچه در هفته های اخیر در بازار ارز مشهود است کاهش قدرت خریداران می باشد.دو خط زرد و آبی که در تصویر ملاحظه می فرمایید به ترتیب میانگین متحرک  20 و 50 روزه قیمت می باشد که در هفته های اخیر میانگین 20 روزه پایینتر از میانگین 50 روزه قرار گرفته است که حاکی از کاهش تمایلات صعودی بازار و کاهش قدرت خریداران می باشد.

کاهش قدرت خریداران می تواند به علت کمبود ریال در بازار و همچنین رشد قابل توجه نرخ ارز در یک سال اخیر باشد. به طور مثال در سال گذشته برای خرید 10000 دلار اگر لازم بود خریدار 50 میلیون تومان پرداخت کند، اکنون برای خرید همان میزان ارز بایستی حدود 128 میلیون تومان هزینه نماید که این مسئله خود موجب حرکات ملایم تر بازار در سال جاری نسبت به سال گذشته شده است. البته از نقش و بازارسازی فعال بازارساز بانکی در حرکات ملایم بازار ارز در چند وقت اخیر نمی توان چشم پوشی کرد.

در شرایط کنونی بازار در صورت حمایت بازار از محدوده قیمتی فعلی ، حدود قیمتی 13100 – 13000 و محدوده مهم 13750 – 13600 (ناحیه نارنجی رنگ) می تواند به عنوان مقاومت های جدی سد راه بازار ارز جهت رشد بیشتر قیمت محسوب گردد.

حال در روزهای آینده با توجه به حدود قیمتی یاد شده و همچنین اخبار سیاسی مختلف پیش رو بایستی رفتار حرکتی بازار را به نظاره نشست.

همچنین می توانید جهت پیش بینی روند حرکتی بازار ارز به نوشتارهای تخمین نرخ دلار بودجه بر اساس میزان صادرات احتمالی نفت و تحولات لیر چراغ راه آینده ارزش ریال؟ مراجعه نمایید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.