تحلیل عملکرد شرکت های بورسی در فروردین ۹۸

تحلیل عملکرد شرکت های بورسی در فروردین ۹۸
خلاصه اخبار

عملکرد ماهانه‌ شرکت‌های بورسی در اولین ماه از سال شمسی جاری بر روی کدال قرار می‌گیرد. در بررسی عملکرد فروردین ماه، به قیاس سطح فعالیت بنگاه با ۳ بازه فروردین‌ماه سال گذشته، میانگین ماهانه سال مالی پیش و همچنین عملکرد اسفند ۹۷ پرداخته‌ایم. در نظر گرفتن هر ۳ برهه مذکور در بدست آوردن شمای کلی از آغاز فعالیت شرکت‌ها در سال جاری ضروری است.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام به نقل از دنیای بورس، این گزارش درخصوص عملکرد فروردین شرکت‌های بورسی و به منظور اطلاع‌رسانی سریع به مخاطب و جلوگیری از ارائه حجم زیادی از اطلاعات در یک جدول، به صورت سلسه‌وار در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که انتخاب شرکت‌ها براساس نوبت انتشار عملکرد ماهانه در سامانه کدال است.

بر این اساس وضعیت نرمال به شرایطی گفته می‌شود که اختلاف عملکردی در بازه ۵- تا ۵ درصد قرار گرفته باشد. در مرحله بعد در وضعیت کمی خوب و کمی ضعیف قرار می‌گیریم. این صفت کیفی به اختلاف عملکرد بین ۵ تا ۱۵ درصد در بازه مثبت و منفی اطلاق می‌شود. بازه ۱۵ تا ۳۰ درصد مثبت را با صفات خوب و بازه ۱۵- تا ۳۰- درصد را با صفت کیفی ضعیف مشخص کرده‌ایم و در نهایت بازه تغییر بیشتر از ۳۰ درصد و کمتر از ۳۰- درصد با توصیفات خیلی خوب و خیلی ضعیف مشخص شده‌است.

لازم به ذکر است که این جداول به تنهایی نمی‌توانند معیار تصمیم‌گیری در رابطه با خرید و فروش سهام تلقی گردند. بلکه وضعیت شماتیک ارائه شده نشان می‌دهد که بررسی عملکرد کدام شرکت‌ها نیازمند کاوشی دقیق‌تر است.

در بررسی عملکرد فروردین ماه، ۳ ستون مرتبط با عملکرد بازه مشابه سال ۹۷ نیز افزوده شده است. باید توجه داشت که اولین ماه سال به صورت معمول با کاهش حجم عملیات شرکت‌ها همراه است و به همین علت قیاس عملکرد فروردین با اسفند ماه و میانگین ماهانه سال مالی پیش به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد.

در عین حال، اگر شرکتی توانسته باشد عملکردی در سطح این دو بازه به ثبت برساند می‌توان این گونه برداشت کرد که بنگاه سال مالی خود را تا حدود زیادی پرقدرت آغاز کرده است.

منبع: radiosaham.ir

برچسب‌ها