تحلیل «زماهان» آماده عرضه اولیه امروز / دلایل کاهش ۹۰ درصدی سود و ابهام آینده

تحلیل «زماهان» آماده عرضه اولیه امروز / دلایل کاهش ۹۰ درصدی سود و ابهام آینده
خلاصه اخبار

همزمان با عرضه اولیه امروز ۱۰ درصد مرغ ماهان، یک کارگزاری اطلاعاتی جالب از محصول پر مصرف و تحلیلی از داده‌ها و دلایل کاهش ۹۰ درصدی سود و ابهام در آینده داد.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، در آخرین دوشنبه سال ۹۷ هم مقرر شده ۱۰ درصد از سهام شرکت تولید گوشت مرغ ماهان عرضه اولیه شود که شامل ۴۰ میلیون سهم با امکان ثبت سفارش در محدوده قیمتی ۳۸۰ تا ۴۰۰ تومانی هر سهم و سهمیه ۴۰۰ سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی است .

براساس گزارش، درحالی دیروز مدیران «زماهان» اقدام به اعلام آخرین مالی و عملیاتی کردند که کارگزاری آبان طبق روال معمول و هنگام ورود شرکت‌های جدید به بازار، با بررسی آخرین داده‌ها، تحلیلی بنیادی از این شرکت ۴۰ میلیارد تومانی و وابسته به سازمان اقتصادی کوثر و تحت پوشش بنیاد شهید همراه با اطلاعاتی جالب از محصول پر مصرف ارائه کرد:

بررسی صنعت در جهان و ایران + جایگاه «زماهان»

از کشورهای بزرگ فعال در صنعت طیور، برزیل با صادرات ۳٫۸ میلیون تن، آمریکا با ۳٫۶ میلیون تن، چین با ۳٫۲ میلیون تن، اتحادیه اروپا با ۱٫۱ میلیون تن و مکزیک و هندوستان هستند .

در تولید تخم‌مرغ نیز از کشورهای بزرگ تولیدکننده می‌توان به چین با تولید حدود سه میلیون تن، آمریکا با ۵۷۸ هزار تن و هندوستان با ۴۳۵ هزار تن بیشترین سهم را از بازار تولید تخم‌مرغ دارند.

ایران با تولید ۹۳،۰۰۰ تن تخم مرغ در سال ۲۰۱۵ رتبه یازدهم جهان را کسب کرده است.

هر تن تخم‌مرغ معادل ۱۸،۸۹۵ تخم‌مرغ بوده و هر مرغ به صورت میانگین سالانه ۱۸۳٫۸ تخم‌مرغ می‌گذارد.

صنعت طیور در ایران از سال ۱۳۳۳ ساز و کاری رسمی گرفت و امروزه این صنعت محصولاتی نظیر جوجه یک روزه مادر گوشتی، مرغ زنده تخم‌گذار ۹۰ روزه و ۱۴۵ روزه، تخم مرغ نطفه‌دار تخم‌گذار و گوشتی، جوجه یک روزه گوشتی و گوشت آماده طبخ را به بازارهای داخلی عرضه می‌کند.

از شرکت‌های بزرگ تولید مرغ مادر می‌توان به ماهان با ظرفیت ۵۰۰،۰۰۰ و نوید مرغ گیلان و سیمرغ هر کدام با ظرفیت ۳۰۰،۰۰۰ واحد و گروه پیگیر با ظرفیت ۲۷۰،۰۰۰ قطعه اشاره کرد.

در مجموع هم ۲۱ واحد بزرگ تولید مرغ مادر با ظرفیت بالاتر از ۱۰۰،۰۰۰ قطعه در حال فعالیت هستند و مجموع ظرفیت ۵،۰۴۲،۰۰۰ قطعه است.

با این تفاسیر گروه ماهان ۱۰ درصد از ظرفیت اسمی و ۳٫۳ درصد تولید ایران را به خود اختصاص داده است.

در سال‌های اخیر مصرف سرانه گوشت مرغ بیشتر از ۲۰ کیلو و تخم مرغ ۱۰ کیلو بوده که البته با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران، انتظار افت سرانه مصرف را داریم.

شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان سال ۶۹ تاسیس شده و با توجه به ظرفیت بالای مرغ مادر و قابلیت تولید جوجه در تمامی فصول از شرکت‌های بزرگ تولید مرغ و جوجه به شمار می‌آید و قابلیت تاثیرگذاری بر بازار را دارد.

به طور کلی صنعت طیور از نظر تولید به چند دسته مرغان گوشتی، مرغان تخمی، مرغان گوشتی و تخمی و مرغان زینتی و جنگی تقسیم می‌شود.

تولیدات این شرکت عموما در دسته مرغان تخمی و مرغان گوشتی است.

این شرکت در سال مالی ۳۰ آذر ماه سال ۹۷، فروش محصولات را ۶۷۲ میلیارد ریال گزارش کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۸ درصد کاهش داشته و از سویی بهای تمام شده با ۲۹ درصد افزایش نسبت به سال مالی گذشته به ۵۹۶ میلیارد ریال رسیده که موجب کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت شده است.

سود هر سهم «زماهان» با سرمایه ۴۰۰ میلیارد ریالی، ۶۹ ریال محقق شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۹۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد که ناشی از افت نرخ فروش جوجه و نتایج عملکرد گله‎های مرغ پولت است .

فروش محصولات

این شرکت در سال مالی آذر ماه سال ۹۷ فروش را به مبلغ ۶۷۲ میلیارد ریال پیش‌بینی کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۸ درصد کاهش یافته است.

در دوره دو ماهه منتهی به ۳۰ بهمن ماه هم فروش را ۲۸۲ میلیارد ریال گزارش کرده که معادل ۴۲ درصد از فروش سال جاری است.

فروش شرکت در بهمن ۱۵۹ میلیارد بوده که نسبت به دی ۲۹ درصد افزایش داشته و ناشی از رشد مقدار و نرخ فروش جوجه گوشتی بوده است.

تغییرات نرخ ارز به دلیل وابستگی صنعت به مواد اولیه و حذف ارز ۴۲،۰۰۰ ریالی بر این صنعت تاثیرگذار خواهد بود.

شرکت در سال مالی منتهی به آذر ماه سال ۹۷، فروش محصولات را ۶۷۲ میلیارد ریال گزارش کرده که نسبت به دوره مشابه، ۱۸ درصد کاهش داشته و از سوی دیگر بهای تمام شده با ۲۹ درصد افزایش نسبت به سال مالی گذشته به ۵۹۶ میلیارد ریال رسیده و موجب کاهش حاشیه سود ناخالص شده که ناشی از افت نرخ فروش جوجه و نتایج عملکرد گله‌های مرغ پولت است.

«زماهان» برای سال مالی آذر ماه سال ۹۷ به ازای هر سهم تنها ۶۹ ریال سود محقق کرده و فروش سال آینده نیز با افزایش پیش‌بینی شده که با توجه به شرایط فعلی در تحقق آن، ابهاماتی وجود دارد.

همچنین در گزارش ارزش‌گذاری منتشره، سود هر سهم شرکت برای سال آینده ۷۷۸ ریال پیش‌بینی شده و با توجه به اینکه نرخ‌های فروش جوجه شرکت در بهمن و دی، رشد قابل توجهی داشته در صورت پایداری نرخ‌ها افزایش فروش شرکت مورد انتظار است.

برچسب‌ها