تحلیلی بر رفتار بازار طلا و ارز مورخ 4 خرداد ماه 1398

تحلیلی بر رفتار بازار طلا و ارز مورخ 4 خرداد ماه 1398
خلاصه اخبار

در اولین روزکاری هفته در ساعات ابتدایی شروع به کار بازار شاهد رفتار غیرهمسو از طرف بازارساز ارزی و بازار غیررسمی بودیم.

به گزارش سیگنال، صرافی‌های بانکی در ابتدای روز با کاهش ۳۰ تومانی در نرخ خرید و فروش هر دلار آمریکا و هر یورو نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته و با نرخ خرید ۱۳۹۲۰ و فروش ۱۴۰۲۰ در دلار و ۱۵۷۷۰ به ۱۵۸۷۰ در هر یورو شروع به فعالیت نمودند.

اما بازار غیررسمی با افزایش قابل توجه ۲۰۰ تومانی در قیمت هردلار آمریکا محدوده قیمتی ۱۴۳۰۰ تومان را در ساعات ابتدایی بازار تجربه نمود.

اما در ادامه با کاهش نرخ حواله درهم از حدود قیمتی ۳۹۱۵ تومان تا ۳۸۳۵ تومان که همواره بر رفتار معامله گران بازار داخلی در انتخاب موقعیت خرید و فروش مؤثر بوده است شاهد کاهش هیجان حاکم بر بازار و کاهش تدریجی قیمت‌ها بودیم؛ به طوری که در ساعاتی از روز قیمت به محدوده قیمتی ۱۴۰۰۰ تومان رسید.

همچنین صرافی‌های بانکی در ادامه ۵۰ تومان از نرخ آغازین روز خود در قیمت خرید و فروش هر دلار آمریکا و هر یورو کاستند به طوری که صرافی‌های بانکی هر دلار آمریکا را زیر عدد روانی ۱۴۰۰۰ و به قیمت ۱۳۹۷۰ تومان به فروش می­رساندند و به قیمت ۱۳۸۷۰ از مشتریان خود می­خریدند.

 بازار طلا و سکه در روز شنبه باتوجه به افزایش قیمت در روز تعطیل گذشته با گپ مثبت بازگشایی شد.

در اولین ساعات شروع معاملات قیمت هر مثقال طلای آبشده برای دقایق کوتاهی به حدود قیمتی کانال ۱۹۰۰ نزدیک شد اما همانند دلار با کاهش هیجانات و بعد از زمان تسویه با کاهش قیمت روبرو گردید و به حوالی قیمتی کانال ۱۸۶۰ قدم برداشت.

سکه هم همانند بازارهای وابسته خود در ابتدای روز باافزایش قیمت به حدود قیمتی ۴۸۴۷۰۰۰ تومان رسید اما در ادامه کاهشی تا حوالی قیمت ۴۷۶۶۰۰۰ را تجربه نمود.

افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی از اردیبهشت

همچنین لازم به ذکر است در آخرین ساعات بازار مجدد شاهد رشد نسبی قیمت‌ها در تمامی بازارها نسبت به اصلاح قیمتی صبح بودیم.

نماد اونس هم به دنبال تضعیف ارزش دلار و گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش نرخ بهره در آمریکا در پایان معاملات روز جمعه رشدی هفتگی را به ثبت رساند.

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.12 درصد افزایش به 1284 دلار و 93 سنت رسید. قیمت فلز زرد روز پنجشنبه 1.1 درصد افزایش داشت و تا رقم 1287 دلار و 23 سنت بالا رفت. و درمجموع قیمت طلا در این هفته حدود نیم درصد رشد داشت.

در تشریح علل افزایش قیمت‌ها در ساعات ابتدایی روز می‌توان به برخی اخبار سیاسی که در روز جمعه مخابره می­شد اشاره نمود:

که ازجمله این اخبار می‌توان به دستور اعزام ۱۵۰۰ سرباز آمریکایی به غرب آسیا و همچنین اخباری مبنی به صفر رسیدن صادرات نفت ایران پس از دور جدید لغو معافیت‌های تحریمی اشاره نمود.

همچنین انتظارات تورمی معامله گران افزایشی که با اعلام آمار تورمی اردیبهشت‌ماه معتقد به سرکوب تورم جاری اقتصادی در بازار ارز و طلا توسط بازار ساز بانکی بودند و همچنین موقعیت‌های جذاب فنی ایجادشده به اذعان آن­ها موجب ایجاد موقعیت‌های بیشتر خرید و درنتیجه افزایش قیمت‌ها در ساعات ابتدایی شروع به کار بازار شد. اما از سوی دیگر در تشریح علل اصلاح قیمت‌ها پس از رشد ابتدایی ساعات آغازین بازار می­توان به بازارسازی فعالانه‌تر بازار ساز بانکی و همچنین کاهش نرخ حواله درهم و کاسته شدن جذابیت قیمت‌ها به علت نزدیک شدن به محدوده‌های مقاومتی مهم بازار اشاره نمود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.