تحریم نفتی ایران و واکنش بازارهای ارزی جهان

تحریم نفتی ایران و واکنش بازارهای ارزی جهان
خلاصه اخبار

معاملات ارزی دیروز جهان کاملا تحت‌تاثیر تصمیم واشنگتن برای تحریم نفتی ایران بود.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، در معاملات روز سه‌شنبه ارزش دلار در برابر بسیاری از همتایانش افزایش یافت و به جز دلار کانادا که به‌دلیل افزایش قیمت نفت در برابر همتای آمریکایی خود صعودی بود، دلار در برابر سایر ارزها دست به پیشروی زد.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد به ۳۷/ ۹۷ واحد رسید تا بار دیگر در آستانه گذشتن از سطح ۵/ ۹۷ واحدی قرار گیرد. پس از آنکه واشنگتن دیروز اعلام کرد هیچ معافیت جدیدی برای خریداران نفت ایران در نظر نخواهد گرفت و کشورها در صورت خرید نفت ایران تحریم خواهند شد، صعود بهای نفت به کمک دلار کانادا که اقتصاد آن وابستگی زیادی به صادرات نفت دارد آمد و هر دلار آمریکا به ۳۳۵۸/ ۱ دلار کانادا کاهش یافت. از سوی دیگر اما ارزش یوآن چین و روپیه هند که واردکنندگان بزرگ نفت از ایران هستند کاهش یافت تا هر دلار به ترتیب به ازای ۷۱۰۶/ ۶ یوآن و ۶۰۴۰/ ۶۹روپیه مبادله شود.

تحریم نفتی ایران و واکنش بازارهای ارزی جهان

در هفته‌های اخیر کاهش بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری آمریکا و افزایش نگرانی از وقوع رکود در اقتصاد این کشور باعث کاهش ارزش دلار شده بود؛ اما دلار پس از تعطیلات عید پاک اکنون مجددا در محدوده صعودی قرار گرفته است. نیک ویدال، کارشناس ارشد موسسه «راکوتن سکیوریتیز» گفت: سرمایه‌گذاران اکنون منتظر روشن‌تر شدن نوسانات بازار هستند و این هفته می‌تواند در تعیین مسیر بانک‌های مرکزی در آینده موثر باشد.

در برابر ین، هر دلار به ۹/ ۱۱۱ ین رسید تا کماکان بالاتر از سطح میانگین ۲۰۰ روزه خود قرار داشته باشد. ماسافومی یاماموتو، استراتژیست ارزی بانک «میزوهو» گفت محرکی قوی برای کاهش جدی دلار در بازار در حال‌حاضر وجود ندارد. در برابر سایر ارزها، هر دلار آمریکا با ۱/ ۰درصد افزایش به ۴۰۳۱/ ۱ دلار استرالیا رسید. پیشروی دلار در برابر همتایانش همچنین باعث شد تا هر پوند به ۲۹۹/ ۱ دلار و هر یورو به ۱۲۴۹/ ۱ دلار برسد. قیمت طلا در معاملات روز گذشته بازار جهانی تحت‌تاثیر صعود بازارهای سهام که تقاضا برای این فلز ارزشمند را محدود کرد، ثابت ماند. به گزارش «ایسنا» هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات دیروز بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۰/ ۱۲۷۵ دلار ایستاد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و ۲۰/ ۱۲۷۷ دلار معامله شد.

تحریم نفتی ایران و واکنش بازارهای ارزی جهان

به گفته مارگارت یانگ، تحلیلگر شرکت «سی ام سی مارکتس»، طلا اخیرا تلاش می‌کند در محدوده ۱۲۷۴ تا ۱۲۷۵ دلار کف قیمت پیدا کند به‌خصوص که روند صعود بازارهای سهام ادامه دارد. بازارهای سهام آسیا نیز نزدیک به بالاترین رکورد ۹ماه اخیر که هفته گذشته به آن صعود کرده بودند، ایستادند در‌حالی‌که شاخص‌های سهام وال‌استریت نیز به سوی رکوردزنی دوباره پیش می‌روند. درخشش عملکرد بازارهای سهام از جذابیت طلا کاسته و بهای این فلز ارزشمند اکنون بیش از پنج درصد کمتر از اوج قیمت امسالش در فوریه است.

تحریم نفتی ایران و واکنش بازارهای ارزی جهان

آمار اقتصادی مطلوب آمریکا و چین نیز نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی را در میان سرمایه‌گذاران تخفیف داده است. براساس گزارش رویترز، بازارها اکنون منتظر انتشار آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا هستند که اواخر هفته جاری منتشر می‌شود تا دید شفاف‌تری نسبت به اوضاع بزرگترین اقتصاد جهان داشته باشند. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۲/ ۰ درصد رشد کرد و به ۰۱/ ۱۵ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۴/ ۰ درصد افزایش، به ۰۸/ ۸۹۹ دلار رسید. هر اونس پالادیوم هم برای تحویل فوری ۲/ ۰ درصد افزایش یافت و در ۵۵/ ۱۳۸۸ دلار ایستاد.

منبع : donya-e-eqtesad.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.