تتر یا TrueUSD؛ کدام یک استیبل کوین بهتری است؟

تتر یا TrueUSD؛ کدام یک استیبل کوین بهتری است؟
خلاصه اخبار

در حال حاضر استیبل کوین های فراوانی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر یک قابلیت های متفاوت و متنوعی دارند.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین، تتر اولین استیبل کوینی است که در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمد و سپس استیبل کوین های بیشتری شکل گرفتند. از آنجایی تتر با بحث هایی نظیر نداشتن پشتوانه دلار روبرو بود استیبل کوین های متفاوتی وارد حوزه کریپتو شدند که هر یک ویژگی های متفاوتی با خود همراه دارند. در این مقاله سعی شده تتر با یکی از ارزهای باثبات رقیب به نام TrueUSD مقیاسه شود تا بدانید کدام یک انتخاب بهتری است.

تتر چیست؟

تتر شناخته ترین استیبل کوین در فضای ارز دیجیتال است که مدعی است که ارزش هر کوین آن برابر ۱ دلار است. ایده اولیه این بود که بر هر دلار در گردش معادل تتر داشته باشید.

TrueUSD چیست؟

TrueUSD نیز استیبل کوینی است که با دلار آمریکا پشتیبانی می شود. این استیبل کوین توسط تراست توکن (TrustToken) ایجاد شده است. تراست توکن پلتفرمی است که به توسعه دهندگان امکان می دهد تا توکن های دارای پشتوانه را ایجاد و صادر کنند.

محبوبیت کدام یک بیشتر است؟

تتر که به اختصار به آن USDT می گویند نسبت به TrueUSD که به اختصار به آن TUSD می گویند از محبوبیت بیشتری برخوردار است زیرا تتر نسبت به TUSD زمان بیشتری است که در بازار حضور دارد. تتر در سال ۲۰۱۸ عرضه شد و ارزش بازار آن افزایش زیادی یافت و از لحاظ ارزش بازار در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر قرار دارد.

بحث در خصوص استیبل کوین ها

تتر یا همان USDT ادعاهای تقلبی یا جعلی بودن و بحث ها و حواشی های زیادی حول آن وجود دارد که تتر برای تمام کوین های صادر کرده خود پشتوانه دلار ندارد. تمام این مباحث شک و تردیدهای فراوانی را در جامعه شکل داد به طوریکه در نوسان ارزش بازار این کوین قابل مشاهده است.

همچنین اتهاماتی وجود دارد که توکن USDT و شرکت تتر را به صرافی بیتفینکس (Bitfinex) نسبت می دهند زیرا بیتفینکس نقش زیادی در دستکاری حجم بازار در سال ۲۰۱۷ داشت و این کار را با پامپ و دامپ بیت کوین از طریق صدور حجم زیادی از تتر انجام می داد.

کوین TUSD نیز با دلار پشتوانه می شود و منبع مالی آن به طور کامل تامین شده است و به طور قانونی امن است و توسط شخص ثالث با یک روش شفاف حسابرسی و تایید شده است. پلتفرم تراست توکن همکاری قانونی با سازمان ها و ارگان های مالی مشروع و قانوی دارد که سرمایه دلاری آنها را در حسساب اسکرو نگه می دارند.

یک موضوع دیگر که باز هم گریبان گیر تتر شده است که تتر هیچگونه حسابرسی از سرمایه خود انتشار نکرده است و هیچ شفاف سازی در خصوص دلارهای پشتیبانی شده خود نکرد اما تراست توکن معمولا نتایج حسابرسی خود را منتشر می کند.

ساختار توکن

توکن TUSD توسط بلاک چین اتریوم صادر شده و از توکن های ERC-20 است، این بدان معناست که با کیف پول و برنامه هایی که از توکن های مبتنی بر پروتکل ERC-20 پشتیبانی می‌کند سازگار است.

جالب است که بدانید، تتر یا به اختصار USDT استیبل کوینی است که بر اساس پروتکل لایه اومنی (Omni Layer) شکل گرفته است. این لایه بر روی بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است.

امنیت توکن

توکن TUSD سرمایه خود را در سیستم اسکرو نگهداری می‌کند که هرگونه مداخله شخص ثالث را مسدود می‌کند. این امر باعث می‌شود که از سطح اعتبار بالایی برخوردار باشد. حساب های اسکرو توسط شرکت حسابرسی شخص ثالث به طور مرتب تایید می‌شود بنابراین از بی طرف بودن آن اطمینان حاصل می‌شود. این موضوع TUSD را نسبت به USDT معتبرتر و در دسترس تر می‌کند. تمام توکن های TUSD از پشتیبانی دلار بهره می‌برند و در حساب اسکرو شرکت اعتباری حرفه ای نگهداری و ذخیره می‌شوند.

هم چنین تمام سرمایه گذارانی که می‌خواهند توکن TUSD خریداری کنند باید قبل از شروع فرآیند خرید، مراحل احراز هویت (KYC) یا AML را پشت سر بگذارند. این امر باعث می‌شود که تمام تراکنش ها شفاف شوند.

در خصوص توکن USDT می‌توان گفت که سرمایه های پولی آن مطمئن است و توسط سطوح امنیتی مختلف محافظت می‌شود.

نحوه عملکرد توکن

توکن TUSD برای آنکه ارزش ثابت خود را حفظ کند، مقدار مشخصی توکن صادر می‌کند و پس از تبدیل شدن به ارز سنتی این توکن ها را می‌سوزاند.

پس از شروع تراکنش TUSD، قرارداد هوشمندی ایجاد می‌شود که حاوی تمام اطلاعات مربوط به تراکنش مورد نظر و مقدار توکن های ارسالی به کیف پول گیرنده است.

توکن های دریافت شده TUSD را می‌توان طبق ارزش پولی که دارند بازخرید کرد. هنگام تبدیل کردن توکن ها به ارز سنتی، قرارداد هوشمند دیگری ایجاد می‌شود و این قرارداد هوشمند، توکن ها را می‌سوزاند. بانک از سوزاندن توکن ها مطلع می‌شود و سپس مستقیما به حساب کاربر دلار ارسال و واریز می‌کند.

قیمت و رتبه توکن

از لحاظ قیمت، هر دو توکن تقریبا هم قیمت دلار می‌باشند.

در حال نوشتن این مقاله، قیمت توکن TUSD حدود ۱.۰۱ دلار و ارزش بازار آن ۲,۰۱۵,۴۳۰,۴۴۵ دلار می‌باشد. قیمت توکن USDT نیز ۱.۰۱ دلار و ارزش بازار آن ۲۰۵,۶۲۷,۶۲۶ دلار است. توکن USDT در رتبه هشتم و توکن TUSD در رده ۳۰ ام ارزهای دیجیتال قرار دارند.

نتیجه گیری

با بررسی موراد ذکر شده انتخاب اینکه تتر بهتر است یا TrueUSD تنها به سلیقه فرد بستگی دارد. با در نظر گرفتن این موضوع که بازار کریپتو تا چه حد می‌تواند پر نوسان باشد، به ثباتی نیاز است که ظهور استیبل کوین هایی نظیر TUSD و USDT را توجیه می‌کند. اما کوین هایی از این دست بیشتر و بیشتر در بازار کریپتو به وجود خواهند آمد و فقط گذر زمان خواهد گفت که کدام یک باقی خواهد ماند و روند بهتری خواهد داشت.