تایوان حضور نظامی آمریکا در این جزیره را تایید کرد

تایوان حضور نظامی آمریکا در این جزیره را تایید کرد

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

 به گزارش اقتصادآنلاینبه نقل از فارس، «تسای اینگ ون» رییس‌جمهور تایوان در مصاحبه با شبکه «سی ان ان»، به حضور نظامیان آمریکایی در تایوان و آموزش نظامیان این جزیره اعتراف کرد.

وی در این گفت‌وگو تایید کرد که شماری از نظامیان آمریکایی در تایوان مستقر شده‌اند تا به نظامیان تایوانی آموزش بدهند.

وی در این گفت‌وگو که امروز (پنجشنبه) پخش شد، تصریح کرد: «ما طیف وسیعی از همکاری با ایالات متحده با هدف افزایش توانمندی دفاعی خود را داریم».

با این حال، رییس‌جمهور تایوان حاضر نشد تعداد دقیق نظامیان آمریکایی مستقر شده در این منطقه را مطرح کند و تنها به گفتن این جمله بسنده کرد: «به اندازه‌ای که مردم فکر می‌کنند، نیست».

اظهارات تسای اینگ ون در حالی مطرح شده است که پیش از این چندین رسانه تایوانی و بین‌المللی از جمله رویترز گزارش کرده بودند که آموزش نظامیان تایوان توسط ارتش ایالات متحده منجر به تشدید بیشتر روابط آمریکا-چین می‌شود.

«چیو کئو چنگ» وزیر دفاع تایوان در پاسخ به سؤال خبرنگاران در ارتباط با جدیدترین اعتراف رییس‌جمهور تایوان بدون آن که توضیحی ارائه دهد، گفت تعاملات نظامی تایوان و آمریکا، «تقریباً زیاد و بسیار مداوم است» و مدت‌های زیادی است که در جریان بوده است.

ایالات متحده همچون اغلب کشورها، روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد اما مهم‌ترین همپیمان بین‌المللی مهم و تامین‌کننده اصلی سلاح‌های تایوان به حساب می آید.

تسای در این گفت‌وگو در اظهاراتی تحریک‌کننده گفت که تایوان کشوری مستقل است و به طور مداوم متعهد به دفاع از دموکراسی و آزادی خود شده است.

پیش از این اوایل ماه جاری میلادی، وزارت خارجه چین در پاسخ به سؤالی درباره گزارش‌ها در خصوص حضور ارتش آمریکا در تایوان گفت که ایالات متحده باید روابط نظامی و فروش سلاح به تایوان را به منظور جلوگیری از آسیب‌رسانی به روابط دوجانبه پکن-واشنگتن متوقف کند.

تسای اینگ ون همچنین در بخشی از مصاحبه خود با تاکید بر روابط بسیار خوب با ایالات متحده گفت که معتقد است که در صورت وقوع حمله نظامی چین، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

 وی در این خصوص توضیح داد: « «من ایمان دارم که نیروهای آمریکایی به دفاع از تایوان کمک خواهند کرد و تعهد واشنگتن شامل اعزام نظامیان آمریکایی برای آموزش ارتش تایوان است».

«جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا نیز شامگاه گذشته (چهارشنبه) با بیان اینکه واشنگتن تعهدی محکم دفاع از به تایوان دارد، گفت این کشور عمیقاً نگران اقدامات قهری چین است و این اقدامات صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

پیش از این نیز وزارت خارجه تایوان گفته بود علی‌رغم گفت‌وگوی تلفنی رییس‌جمهور آمریکا با همتای چینی درباره توافق تایوان، واشنگتن به آنها اطمینان داده است که رویکرد آنها در قبال این کشور تغییر نکرده است.