تاناکا: امریکا باعث تقویت روابط ایران، چین و روسیه شده است

تاناکا: امریکا باعث تقویت روابط ایران، چین و روسیه شده است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» از هنگ کنگ روز پنجشنبه گزارش کرد «تاناکا» در کنفرانسی که در سنگاپور به طور مشترک توسط موسسه خاورمیانه و دانشگاه ملی سنگاپور در مورد ایران و امریکا برگزار شد افزود: فشارهای حداکثری امریکا بر ایران نتیجه ای جز تقویت روابط ایران با دو کشور روسیه […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» از هنگ کنگ روز پنجشنبه گزارش کرد «تاناکا» در کنفرانسی که در سنگاپور به طور مشترک توسط موسسه خاورمیانه و دانشگاه ملی سنگاپور در مورد ایران و امریکا برگزار شد افزود: فشارهای حداکثری امریکا بر ایران نتیجه ای جز تقویت روابط ایران با دو کشور روسیه و چین ندارد.
وی با اشاره به اینکه راهبرد امریکا در خصوص فشار بر ایران خطر افزایش یک جنگ سرد دیگر را افزایش داده است اگر این شرایط ادامه پیدا کند شمار بیشتری از کشورهای دنیا جبهه های خود را ایجاد و شروع به یارگیری می کنند و این باعث شکل گیری جنگ سرد دوم خواهد شد.
معاون پیشین وزارت خارجه ژاپن می گوید اگر این وضعیت شکل گیرد، دسته بندی های جدیدی در دنیا ایجاد خواهد شد و معلول این فشارها و این شرایط ، جنگ سرد دوم است.
وی که ریاست موسسه تحقیقات ژاپن را برع هده دارد تصریح کرد امریکا بیشترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده است و طبیعتا تهران نیز برای بقای خود راه های جایگزین را دنبال خواهد کرد. روزنامه هنگ کنگی می نویسد شمار دیگری از کارشناسان در این همایش به این موضوع اشاره کرده و از امریکا به دلیل فشار فزاینده بر ایران انتقاد کرده اند.
گزارش می افزاید چین هم تاکید کرده است تحریم امریکا باعث کاهش صادرات نفت ایران شده است و این روند برای دیگر کشورها قابل قبول نیست زیرا انها نمی توانند مجری تحریم های یکجانبه امریکا باشند.
این روزنامه افزود که فشارهای امریکا باعث بروز تنش در خاورمیانه، تنگه هرمز و حمله به نفتکش ها شده است این در شرایطی است که روزانه بیش از 21 میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور می کند و اختلال در این تنگه، جهان را با کمبود نفت مواجه خواهد کرد.
موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور میزبان همایشی با موضوع ایران و امریکا بود در این همایش یکروزه، سخنرانانی از کشورهای مختلف ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرا منطقه ای تنش های جاری  میان ایران و امریکا را تحلیل کردند.
ریچارد ارمیتاژ معاون وزیر خارجه امریکا دولت بوش و سید محمد کاظم سجادپور معاون وزیر خارجه و رییس دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران، از  سخنرانان اصلی این همایش بودند.
در این همایش که در قالب 6 کارگروه با موضوعات امنیتی، اقتصادی، رسانه ای و با تمرکز بر تنش های اخیر در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار شد، شماری از سفرا و دیپلمات های مقیم، دانشجویان و اساتید دانشگاه از داخل و خارج از کشور سنگاپور حضور داشتند اکثر کارشناسان بین المللی و سخنرانان حاضر در این همایش حمایت خود را از برجام اعلام کردند.