تاسیسات ذخیره‌سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است

تاسیسات ذخیره‌سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش خبرنگار شانا، محمد مشکین‌فام امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از مخازن متمرکز ذخیره‌سازی پارس جنوبی که از طریق ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری انجام شد، با ابراز خرسندی از افتتاح 15 فاز پارس جنوبی در هفت سال گذشته اظهار کرد: پروژه مخازن ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی در عسلویه، با هدف ذخیره‌سازی موقت میعانات گازی پالایشگاه‌های 13گانه پارس جنوبی برای توزیع مناسب میان مبادی مصرف پایین‌دستی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه تامین مستمر و پایدار خوراک تاسیسات پایین‌دست از جمله پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مقدار روزانه 360 هزار بشکه از طریق این مخازن انجام می‌شود، افزود: طرح ساخت این مخازن همسو با هدف کاهش خام‌فروشی میعانات گازی پارس جنوبی و ایجاد ارزش افزوده این کالا که معادل نفت خام سبک و مرغوب است، اجرا شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: میعانات گازی پارس جنوبی به‌طور عمده در پالایشگاه‌های پایین‌دستی به فرآورده‌های ارزشمند باکیفیتی نظیر بنزین یورو 4 و با اکتان بالا تبدیل می‌شود که نقشی مهم در خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز کل کشور، قطع وابستگی به واردات و امکان صادرات ایفا می‌کند.

مشکین‌فام با بیان اینکه این تاسیسات مهم‌ترین پایانه توزیع میعانات گازی کشور برای تغذیه پالایشگاه‌های پایین‌دستی است، افزود: رقم سرمایه‌گذاری در این پروژه حدود 30 میلیون یورو و 2 هزار و 200 میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: در این طرح، هشت مخزن هر یک به ظرفیت 500 هزار بشکه (در مجموع 4 میلیون بشکه) به صورت سقف‌ شناور و 2 مخزن آتش‌نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله‌کشی و سیستم‌های برق و ابزار دقیق، سامانه‌های اندازه‌گیری و پمپ‌های انتقال میعانات و ساختمان‌های صنعتی و اداری ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در سه سال گذشته دو شرکت داخلی ماشین‌سازی اراک و ناردیس به عنوان پیمانکاران اصلی همراه با ده‌ها شرکت کوچک و بزرگ به عنوان مشاور، سازنده تاسیسات، پیمانکاران اجرایی در این پروژه فعالیت داشتند، گفت: به‌طور مستقیم و میانگین بیش از 400 نفر به‌صورت مستمر در این طرح فعال بودند و پس از بهره‌برداری نیز اشتغال پایدار برای حداقل 50 نفر ایجاد می‌شود.

<!– wp:signal/reference-block {"text":"برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.”,”typeItem”:”commodity”} /–>