تاثیر نوسان‌های نرخ ارز در بازار داخلی بیشتر از تاثیر نوسان‌های کامودیتی است/ افزایش نرخ ارز در سامانه نیما تاثیر کاهش قیمت‌های جهانی در بازار داخلی را جبران کرده است

تاثیر نوسان‌های نرخ ارز در بازار داخلی بیشتر از تاثیر نوسان‌های کامودیتی است/ افزایش نرخ ارز در سامانه نیما تاثیر کاهش قیمت‌های جهانی در بازار داخلی را جبران کرده است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد، ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی، با مرور برخی رویدادهای سیاسی و تاثیر در اقتصاد جهانی معتقد است، اقتصاد جهانی به ویژه اقتصاد امریکا یکی از طولانی‌ترین دوران رونق را پشت سر گذاشته است و با روی کار امدن ترامپ و بعد از ان تغیر رویکردهای سیاسی، […]

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد، ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی، با مرور برخی رویدادهای سیاسی و تاثیر در اقتصاد جهانی معتقد است، اقتصاد جهانی به ویژه اقتصاد امریکا یکی از طولانی‌ترین دوران رونق را پشت سر گذاشته است و با روی کار امدن ترامپ و بعد از ان تغیر رویکردهای سیاسی، اعمال برخی محرک‌های اقتصادی، مانند کاهش مالیات که منجر به افزایش نرخ تورم شد، دوران رونق اقتصادی امریکا را طولانی‌تر از قبل کرد.

 به گفته وی: دوره‌های رکود مختلفی در اقتصاد امریکا و سایر اقتصادها که مثل یک زنجیر همه به هم متصل‌اند به بوجود امده است. به نظر می‌رسد از سال 2000 به بعد 2 مرتبه رکود اقتصاد جهانی را تجربه کرده‌ایم، با فرض اینکه اقتصاد دنیا امسال یا سال اینده نیز دچار رکود شود، برای سومین بار است که دنیا رکود اقتصادی را تجربه می‌کند.

هلالات افزود: رکود همیشه اتفاق افتاده و پیش‌بینی‌ها نشان از رفتن اقتصادهای بزرگ دنیا در سال2019 و 2020 به سمت رکود است. اما تشدید روند جنگ تجاری به دلیل بستن تعرفه‌های جدید از سوی امریکا بر روی کالاهای وارداتی چینی و برعکس، رکود اقتصاد جهانی را فراگیرتر کرده و شرایط اقتصاد جهانی را سخت‌تر می‌کند.

باید دید بزرگترین تولید کننده کدام کامودیتی در سود است

هلالات، درمورد اینکه رویدادهای بازار جهانی چقدر در بازار کامودیتی نوسان ایجاد می‌کند، گفت: باید دید بزرگترین تولید کنند کدام کامودیتی در سود است، فرض مثال در چین، ترکیه و ژاپن تولیدکنندگان فولاد با قیمت‌های فعلی در زیان هستند. یا الومینیوم سودده نیست. این موضوع نشان می‌دهد، این کالاها با وجود جنگ تجاری یا رکود بازارهای جهانی، به احتمال افت چندانی نداشته باشند.

وی افزود: تولیدکنندگان این کالاها در زیان هستند و درصورت ادامه شرایط فعلی، تولید را کاهش می‌دهند اما قیمت خیلی کاهش نمی‌یابد. درمورد برخی کامودیتی‌ها مثل مس این شرایط حاکم نیست و تولیدکنندگان در سود بالا هستند، از این رو، احتمال کاهش قمیت مس می‌تواند بیشتر باشد اما از سوی دیگر، تقاضای جهانی برای مس هم بسیار محدود است.

هلالات، با تاکید براینکه تصمیم‌گیران اقتصادی دنیا ازجمله ایران می‌دانند که اقتصاد به سمت رکود می‌رود، افزود: بنابراین، دولت‌ها ابزارهایی مثل کاهش نرخ بهره و افزایش تزریق منابع مالی به اقتصاد را درمراحل مختلف وارد جریان اقتصاد می‌کنند. این ابزارها، اهرم‌هایی هستند که مثل ترمز، مانع از رکود فراگیر می‌شوند.

مهم این است که شرکت‌های داخلی بتوانند بفروشند

این کارشناس بازارسرمایه، درباره تاثیر جنگ تجاری چین و امریکا در بازار ایران، گفت: این رویداد در بازار داخلی، بیشتر جنبه روانی دارد تا واقعی. به این دلیل که نوسان‌های نرخ ارز در داخل کشور خیلی بزرگتر از نوسانی است که در قیمت کامودیتی‌ها اتفاق می‌افتد. درحالی که دلار سامانه نیما در سه ماهه گذشته، 15 درصد رشد داشته اما در بازار کامودیتی، مس در نهایت 10 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: بنابراین، نوسان‌های شاخص دوم تاثیرگذار در بازار داخلی که نرخ ارز است، از نوسان‌های قیمت جهانی کامودیتی‌ها در این بازار مهم‌تر است و در عمل کاهش قیمت‌های جهانی در بازار داخلی( در فصل بهار) را افزایش نرخ ارز در سامانه نیما جبران کرده است، بنابراین بازار بورس داخلی دچار مشکل نخواهد شد و اصلی‌ترین چالش شرکت‌های بزرگ و صادراتی این است که بتوانند کالایشان را بفروشند.

هلالت ادامه داد: در حالی که قیمت اوره جهانی 260 دلار است اما تولید کننده داخلی اوره برای دور زدن تحریم‌ها با تفاوت 30 درصدی، 200 دلار می‌فروشد.

پیش‌بینی وضعیت فولاد و بازار این هفته

به گفته این تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی، درحال حاضر که قیمت فولاد در چین 450 دلار است، اما با بررسی بهای تمام شده قیمت فولاد برای چین، مشاهده می‌کنیم که همین الان هم در سود نیستند اما این شرایط باعث می‌شود نتوانند قیمت‌ها را کاهش دهند، به همین دلیل به نظر می‌رسد قیمت جهانی فولاد خیلی کاهش نداشته باشد.

هلالات معتقد است، درحال حاضر زمان رونق سهام‌های بزرگ نیست، اما انچه که در این هفته با ان روبه رو می‌شویم، گزارش‌های ماهانه است که همه شرکت‌ها ملزم هستند تا انتهای این هفته، گزارش‌های ماهانه را منتشر کنند. به نظر می‌رسد گزارش عملکرد شرکت‌ها خوب و مثبت باشد و در بازار هم تاثیر مثبت داشته باشد. بازار سهام بر روی شرکت‌های بزرگ جای افت ندارد و شانس این شرکت‌ها برای رشد بیشتر است.

وی با اشاره به لغو مصوبه صادرات بعد از فروش داخلی، گفت: اجرای این مصوبه، باعث شده بود باوجود اینکه قیمت جهانی شمش فولاد 400 دلار است  اما در بورس کالا با 3 میلیون و 500 هزارتومان معامله شود، لغو این مصوبه باعث شد قیمت‌ها در این بازار، به نفع تولیدکنندگان فولاد افزایش پیدا کند.

پیش‌بینی بازار تا پایان شهریور

به گفته هلالات، پایان شهریور مقطع مهمی برای بازار بورس است، با انتشار گزارش‌های عملکرد این ماه، تحلیلگران با وجود دسترسی به گزارش‌های کامل از فصل تابستان، بهتر می‌توانند تحلیل کنند. درصورتیکه رویداد منفی سیاسی نداشته باشیم در نهایت مهرماه بر روی سهم‌های بزرگ، رشد خوبی را تجربه خواهیم کرد. به ویژه شرکت‌های فولادی و پتروشیمی که گزارش‌های 6 ماهه خوبی را ارایه خواهند کرد.

وی درباره وضعیت سهم‌های کوچک گفت: در چند وقت گذشته، سهم‌های کوچک به دلیل ورود نقدینگی به بازار رشد خوبی داشته‌اند اما از انجا که این سهم‌ها برمبنای سود رشد نکرده‌اند گزارش‌های سه ماهه یا ماهانه بر روی این سهم‌ها اثر خاصی نمی‌گذارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.