تاثیر مثبت ارز تک نرخی بر بورس

تاثیر مثبت ارز تک نرخی بر بورس
خلاصه اخبار

کارشناس بازار سرمایه، تغییرات مدیریتی در سازمان بورس و انتشار برخی اخبار مثبت از مجامع شرکت ها موجب رشد شاخص در روزهای گذشته شده و تحقق ارز تک نرخی می تواند تاثیر مثبتی بر فعالیت بورس داشته باشد .

به گزارش سیگنال به نقل از عصر بورس، عزت صیادنیا طیبی ضمن مهم دانستن اجرای سیاست تاثیر نرخ تک ارزی در بازار بورس، افزود: این مهم سبب رشد برخی گروه های حاضر در بازار سرمایه خواهد شد

وی درباره وضعیت شاخص کل بورس اعتقاد دارد: روند کلی حرکت بورس و چشم انداز آن، مثبت و صعودی است و رشد شاخص کل هنوز تثبیت نشده، بنابراین مردم همچنان چشم انتظارند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره چرایی رشد شاخص بورس در روزهای گذشته اضافه کرد: تغییر مدیریتی در سازمان بورس و اوراق بهادار را می توان یکی از دلایل اصلی رشد بازار در روزهای های گذشته ارزیابی کرد.

صیادنیا طیبی اضافه کرد: برگزاری مجامع شرکت های بورسی و انتشار خبرهای مثبت از آنهابه ویژه، شرکت های خودرویی نیز زمینه ساز رشد شاخص در هفته گذشته شد.

وی معتقد است: ماه های گذشته وضعیت حرکت گروه خودرویی تاثیر مستقیمی بر وضعیت شاخص کل داشته به گونه ای که رشد این گروه، سبب تقویت شاخص کل شده است.

کارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز بورس در ماه های آینده، افزود: روند افت نرخ تورم که باعث کاهش میزان سود و تسهیلات بانکی می شود، می توان چشم انداز مثبتی را برای شاخص بورس پیش بینی کرد.

طیبی گفت: تاثیر کاهش نرخ تورم و سود بانکی بر بازار سرمایه تاخیر داشته و چنانچه فعالان بازار سرمایه به این باور برسند که روند کاهش نرخ تورم و سود بانکی، پایدار است، به تدریج به بازار اعتماد کرده و تاثیر مثبت آن بر شاخص آشکار می شود.

وی براین باور است امکان کاهش بیشتر نرخ تورم و سود بانکی در ماه های آتی وجود دارد، بنابراین بازار سرمایه ایران دارای این ظرفیت است که به جذاب ترین بازار در داخل کشور و بلکه بین بورس های دنیا تبدیل شود.

این کارشناس بازار سرمایه با استقبال از برنامه دولت برای تداوم سیاست مهار تورم، گفت: باید این سیاست برای تثبیت شرایط اقتصادی ادامه پیدا کند.

طیبی به شکل گیری موج های هیجانی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: گاهی اوقات، یک تاثیر نرخ تک ارزی در بازار بورس هیجان مثبت در بورس شکل می گیرد و سپس خاموش شده و آرام می شود که وقوع آن، سبب می شود که بیشتر افراد، زیان دیده و تنها اندکی سود کنند. در واقع، آنچه که مهم بوده، روند صعودی بلندمدت است که بازار سرمایه کشور این پتانسیل را داراست

وی به برنامه دولت برای تاثیر نرخ تک ارزی در بازار بورس اشاره کرد و گفت: تک نرخی کردن ارز ، تاثیر مثبتی را بر فعالیت بورس داشته و سبب رشد برخی گروه های حاضر در بازار سرمایه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، شاخص کل بورس در هفته گذشته، روندی افزایشی داشت و فعالان بازار سرمایه را نسبت به تداوم آن وضعیت امیدوار کرد.

سهامداران، امیدوارهستند که با تداوم روند صعودی فعلی، بخش از زیان هفته های گذشته آنها جبران شود.

شاخص کل بورس در سه ماه پایانی پارسال، رشد قابل توجهی داشت، اما از فروردین ماه در کانال نزولی قرار گرفت و حتی به کانال ۷۳ هزار واحدی نیز سقوط کرد، اما در دو هفته گذشته، مسیر حرکت شاخص معکوس شده و روندی افزایشی یافته است.