تاثیرات افزایش نرخ سنگ اهن بر عملکرد مالی چادرملو

تاثیرات افزایش نرخ سنگ اهن بر عملکرد مالی چادرملو
خلاصه اخبار

نرخ‌گذاری جدید کنسانتره آهن و گندله از سوی وزارت صمت در روز جاری (دوشنبه، ۲۴ تیر ۹۸) در حال انجام است که افزایش نرخ این محصولات منجر به افزایش درآمد شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و افزایش حاشیه سود شرکت خواهد شد.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در زمینه تولید و فروش کنسانتره آهن، گندله، فولاد، سنگ دانه بندی و آپاتیت در بازار داخل و صادراتی فعالیت دارد. مقدار فروش کچاد در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش قابل توجه داشته است. مقدار فروش کچاد از ۲۰ میلیون تن در سال ۹۶ به ۱۰ میلیون تن در سال ۹۷ رسیده است اما افزایش نرخ فروش محصولات شرکت منجر به افزایش درآمد شده است و درآمد سه هزار و ۴۵۵ میلیارد تومانی کچاد را به هفت هزار میلیارد رسانده است.

شرکت برای سال مالی ۹۸ مقدار فروش هشت میلیون و ۶۴۳ هزار تنی را پیش‌بینی کرده است که در سه ماهه بهار ۹۸ بیش از ۱۰۰ درصد مقدار برآوردی فصلی را پوشش داده است. برآورد مقدار فروش فصلی کچاد دو میلیون و ۱۶۰ هزار تن است که در بهار ۹۸، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو توانسته است سه میلیون و ۵۲۷ هزار تن فروش را رقم بزند. که یک میلیون و ۳۶۶ هزار تن بالاتر از برآورد فصلی کچاد است.

نرخ فروش محصولات کچاد همچنان در حال رشد است

علاوه بر افزایش مقدار فروش در بهار ۹۸، امروز (دوشنبه، ۲۴ تیر ۹۸) جلسه تعیین فرمول جدید قیمت کنسانتره و گندله آهن در محل وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار خواهد شد. که تعیین قیمت جدید و افزایش نرخ فروش این محصولات درآمد و حاشیه سود شرکت‌های معدنی را افزایش خواهد داد.

کنسانتره آهن (خشک)، گندله و فولاد سه محصول اصلی شرکت می‌باشند که قیمت‌گذاری جدید کنسانتره و گندله موجب افزایش نرخ فروش این محصولات خواهد شد.

قیمت کنسانتره آهن (خشک) از ۲۹۰ هزار تومان به ازای هر تن در فروردین ۹۷ با رشد ۹۲ درصدی در خرداد ماه ۹۸ به ۵۵۹ هزار تومان به ازای هر تن رسیده است. قیمت این محصول در آذر ماه بالاترین میزان رشد را به خود اختصاص داده است.

قیمت گندله از ۴۱۲ هزار و ۸۴۴ تومان به ازای هر تن در فروردین ۹۷ با رشد ۱۱۷ درصدی در خرداد ماه ۹۸ به ۸۹۸ هزار و ۵۴۳ تومان در خرداد ۹۸ رسیده است.

نرخ فروش فولاد کچاد از دو میلیون و ۸۰ هزار تومان به ازای هر تن در فروردین ۹۷ با رشد ۸۵ درصدی در خرداد ماه ۹۸ به سه میلیون و ۸۴۹ هزار تومان رسیده است.

گندله
کچاد

افزایش حاشیه سود چادرملو در پی افزایش نرخ فروش کنسانتره و گندله

بنابراین مشاهده می‌شود نرخ فروش محصولات کچاد در ۱۵ ماه جاری افزایشی بوده است و با توجه به جلسه وزارت صمت برای قیمت‌گذاری جدید گندله و کنسانتره، قیمت این محصولات افزایش یابد و در نهایت منجر به افزایش درآمد شرکت‌های معدنی خواهد شد. در شرکت‌های فولادی که کنسانتره و گندله از مواد اولیه شرکت به شمار می‌روند، افزایش قیمت این محصولات موجب افزایش بهای تمام شده شرکت‌ها خواهد شد اما از آنجایی که شرکت‌های معدنی، زیرمجموعه شرکت‌های فلزی می‌باشند، درآمدهای عملیاتی شرکت‌های فلزی در صورت مالی تلفیقی نیز افزایش می‌یابد، اگرچه به تبع افزایش بهای تمام شده محصولات قیمت محصولات نیز افزایش می‌یابد. ازین‌رو در اولین مرحله افزایش قیمت سنگ اهن و کنسانتره موجب بالا رفتن حاشیه سود شرکت‌های معدنی خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.