بیمه یکساله سوداوری «شسپا»

بیمه یکساله سوداوری «شسپا»
خلاصه اخبار

شرکت نفت سپاهان در تاریخ ۲۶ خرداد اقدام به انتشار ۱۰٫۵ درصد سهام خود به شکل اوراق تبعی فروش با قیمت‌ ۵۴۹۰ تومان با سررسید یکساله نموده است. از آنجایی که سهم شناور آزاد این شرکت در بورس ۱۳ درصد است، انتشار این اوراق به منظور تضمین کف سود ۲۲٫۵ درصدی یکساله برای سهامداران خرد خواهد بود.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت نفت سپاهان در تاریخ ۲۶ خرداد اقدام به انتشار ۱۰٫۵ درصد سهام خود به شکل اوراق تبعی فروش با قیمت‌ ۵۴۹۰ تومان با سررسید یکساله نموده است. از آنجایی که سهم شناور آزاد این شرکت در بورس ۱۳ درصد است، انتشار این اوراق به منظور تضمین کف سود ۲۲٫۵ درصدی یکساله برای سهامداران خرد خواهد بود. 

 بر این اساس دارنده سهام این شرکت به تعداد سهام موجود در پورتفو می‌تواند اوراق تبعی فروش با نرخ هر برگه ۱ ریال را خریداری نموده و در سررسید با قیمت ۵۴۹۰ تومان به ازای هر سهم به فروش برساند. از آنجایی که قیمت هر سهم این شرکت در تاریخ عرضه این اوراق در بازار سهام از ۴۳۶۰ تومان تا ۴۴۸۰ تومان در نوسان بود، خرید هر برگ سهم این شرکت به همراه خرید اوراق فروش تبعی با شرایط یاد شده، حداقل سود بین ۲۲٫۵ درصد تا ۲۶ درصد را برای خریدار تضمین می‌کرد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سهامدار پس از خرید اوراق تبعی فروش اقدام به فروش سهام خود در بازار نکند. وجود چنین امکانی، خیال سهامدار را از بابت تضمین سود یاد شده در یک سال راحت می‌کند و برای شرایطی که قیمت سهم در بازار سقوط کند، یک گزینه ایده‌آل خواهد بود. اما از سوی دیگر با فرض افزایش قیمت سهم و گذر از قیمت ۵۴۹۰ تومان قبل از سررسید نیز سهامدار دیگر دلیلی برای استفاده از این آپشن نخواهد داشت و هزینه یاد شده برای خرید اوراق تبعی (۱ ریال برای هر سهم) به عنوان هزینه سوخت شده منظور می‌گردد.

برای روشن‌تر شدن موضوع، شرایط ورود به چنین معامله‌ای را در قیمت‌های کنونی بررسی می‌کنیم. قیمت هر سهم «شسپا» در پایان جلسه معاملاتی امروز ۴۵۶۲ تومان بود. سرمایه‌گذار در دو وضعیت تصویر می‌شود. وضعیت اول، سهامدار بودن و وضعیت دوم سهامدار نبودن است.

در وضعیت اول مثلا سرمایه‌گذاری مالک ۱۰۰ هزار سهم «شسپا»  است. این شخص در حال حاضر با خرید ۱۰۰ هزار اوراق تبعی فروش، امکان فروش این تعداد سهم خود را در تاریخ ۲۶ خرداد سال ۹۹ در قیمت ۵۴۹۰ تومان تضمین می‌کند. به عبارت دیگر و با توجه به قیمت‌های رشد کرده فعلی، بازده ۲۰ درصدی خود را از قیمت‌های فعلی تضمین کرده‌است. واضح  است که خرید این تعداد اوراق تبعی با نرخ هر برگه یک ریال، هزینه ۱۰ هزار تومانی را برای سهامدار خواهد داشت که در محاسبات سودآوری رقم قابل حذفی به شمار می‌آید.

در وضعیتی که شخصی سهامدار «شسپا» نباشد نیز برای استفاده از سود تضمین شده فعلی می‌بایست همزمان به تعداد خرید سهم، اوراق تبعی فروش سهام را خریداری کند و در مقطع فعلی با قیمت‌های کنونی، کف سود ۲۰ درصدی سهامداری تا سررسید ۲۶ خرداد سال بعد برای خود تضمین کند.

اگر تا زمان سررسید قیمت سهم به بیش از ۵۴۹۰ تومان برسد، استفاده از اوراق تبعی بی معنی‌ست و سهامدار می‌تواند با فروش سهم، سود بیشتری را کسب کند. در غیر اینصورت و با فرض ریزش قیمت‌ها در بازار و سقوط قیمت سهام «شسپا» در بورس، دارنده اوراق تبعی به میزان پوشش دارایی سهام خود می‌تواند هر سهم خود را در قیمت ۵۴۹۰ تومان به فروش برساند. لازم به ذکر است خرید اوراق تبعی فروش بیش از دارایی سهام امکان استفاده بیشتر از دارایی این اوراق را به سهامدار نمی‌دهد. به عبارت دیگر اگر شخصی ۱۰ هزار سهم «شسپا» داشته باشد و ۲۰ هزار اوراق تبعی فروش خریداری کند، در سررسید امکان استفاده از همان ۱۰ هزار اوراق تبعی را دارد. اگر همین شخص ۸ هزار اوراق تبعی فروش را خریداری کند، با فرض ریزش قیمت‌ها در بازار سهام در سررسید نمی‌تواند بیش از ۸ هزار سهم را در قیمت اعمال ۵۴۹۰ به فروش برساند. از سوی دیگر اگر سهامدار اقدام به فروش ۶ هزار سهم اصلی خود قبل از سررسید کند و در زمان سررسید ۴ هزار سهم برای وی باقی بماند نیز تنها قادر به فروش تبعی ۴ هزار سهم در قیمت ۵۴۹۰ تومان خواهد بود. حال اگر فردی ۳ هزار سهم اصلی دیگر نیز به پورتفوی خود اضافه کند در حالی که در زمان خرید اولیه تنها ۱۰ هزار اوراق تبعی فروش خریده‌است، قابلیت اعمال همان ۱۰ هزار سهم را در قیمت ۵۴۹۰ تومان خواهد داشت و برای استفاده کامل از بیمه اوراق تبعی باید در صورت امکان ۳ هزار اوراق یک ریالی تبعی فروش نیز به پورتفوی خود اضافه کند.

در نهایت ذکر این نکته ضروری‌ست که با توجه به غیرقابل معامله بودن اوراق تبعی فروش در بازار و یکطرفه بودن فروشنده، عرضه ۱۱۱٫۱۱ میلیون اوراق تبعی فروش سهام این شرکت با گذشت ۸ روز کاری با خرید نزدیک به ۹۰ میلیونی سهامداران همراه بوده‌است و کمتر از ۲۲ میلیون اوراق تبعی برای استفاده سهامداران وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها