بولتون در مورد ایران با وزیر دفاع ژاپن گفت و گو کرد

بولتون در مورد ایران با وزیر دفاع ژاپن گفت و گو کرد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزیر دفاع ژاپن در این دیدار که دوشنبه شب در وزارت دفاع این کشور صورت گرفت از بولتون بابت تلاش هایش برای تقویت اتحاد امنیتی ژاپن و ایالات متحده سپاسگزاری کرد. بولتون هم گفت: آنها موضوع های مهم بسیاری برای گفت و گو دارند و اتحاد میان دو […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزیر دفاع ژاپن در این دیدار که دوشنبه شب در وزارت دفاع این کشور صورت گرفت از بولتون بابت تلاش هایش برای تقویت اتحاد امنیتی ژاپن و ایالات متحده سپاسگزاری کرد.

بولتون هم گفت: آنها موضوع های مهم بسیاری برای گفت و گو دارند و اتحاد میان دو کشور، به خاطر مسایل بین المللی مختلف، در مرحله حساسی است.

بولتون پیش از آن با تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن دیدار کرده بود.

کونو و بولتون درباره روابط میان ژاپن و کره جنوبی گفت و گو کردند، که بر سر مساله کار اجباری زمان جنگ جهانی و محدودیت هایی که توکیو بر صادرات مواد حساس به کره جنوبی اعمال کرده، به سردی گراییده است کونو در این دیدار موضع ژاپن را بیان داشت.

بولتون گفت که او و کونو، گفت و گوی بسیار سازنده ای درباره طیف گسترده ای از مسایل داشتند.

این گفت و گوها در حالی انجام می شود که تنش ها در خاورمیانه در حال افزایش است بولتون در پاسخ به این پرسش که آیا درباره ایران نیز صحبت کردند بیان داشت که همه موارد مربوط به امنیت ملی پوشش داده شد.

بولتون روز گذشته همچنین در توکیو با «شوتارو یچی» رئیس شورای امنیت ملی و از نزدیکان «آبه شینزو» معاون نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت و گو کرد.

ایالات متحده آمریکا ماه گذشته بعد از آنکه دو نفتکش اروپایی و ژاپنی در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند ادعا کرد قصد دارد با هدف تأمین عرضه انرژی در جهان با تشکیل یک ائتلاف بین المللی از تنگه هرمز حفاظت کند اما تا کنون درخواست‌های واشنگتن با خیلی از کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبی برای پیوستن به این ائتلاف نتیجه‌ای نداشته است.

روز پنجشنبه ۲۳ خرداد دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند اولین شناور ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و نفتکش دوم هم یک ساعت بعد در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.

این دومین حمله به نفتکش‌های خلیج فارس در ماه‌های اخیر است دو نفتکش عربستان و امارات روز ۲۲ اردیبهشت در نزدیکی بندر «الفجیره» امارات عربی متحده هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.