به این دلایل صادرات نفت ایران صفر نمی‌شود

به این دلایل صادرات نفت ایران صفر نمی‌شود
خلاصه اخبار

حالا در آستانه پایان دوره معافیت شش ماهه کشورهایی که توانستند معافیت لازم را برای خرید نفت از ایران از آمریکا دریافت کنند، دور جدید مذاکرات برای تداوم خرید نفت کلید خورد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرآنلاین، در حالی که هشت کشور مجوز خرید نفت از ایران را دریافت کرده بودند، خبرهای رسیده از تداوم فروش نفت به چهار کشور دلالت دارد.

برایان هوک، فرستاده مخصوص آمریکا در امور ایران اعلام کرده است صادرات نفت ایران به سه کشور به صفر رسیده است. هر چند وی نام این سه کشور را اعلام نکرده است اما بررسی ها نشان می دهد صدور نفت به هند، چین و ترکیه، ژاپن و کره جنوبی ادامه خواهد یافت.

پیش از این یونان، تایوان و ایتالیا نیز معافیت لازم برای خرید نفت از ایران را دریافت کرده بودند.

به این ترتیب به نظر می رسد در سال جاری صادرات نفت ایران هر چند متوقف نمی شود اما با کاهش روبرو خواهد شد. باید توجه داشت چین و هند از اصلی ترین خریداران نفت ایران تلقی می شوند و تداوم خرید نفت از سوی این دو کشور تضمین مهمی در این عرصه تلقی می شود.


چه باید کرد؟

ایران در سال گذشته با هدف دور زدن تحریم ها نسبت به عرضه نفت خام در بورس اقدام کرد. حالا برخی کارشناسان بر این اعتقادند که تمرکز بر این فعالیت می تواند خود عاملی برای دور زدن تحریم های نقتی آمریکا علیه ایران باشد.

مقامات آمریکایی معتقدند تحریم های آمریکا حدود ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران را کاهش داده است به این ترتیب پیش بینی ها نشان می دهد در ماه های پیش رو کاهش میزان درآمدهای نفتی ایران بیش از گذشته باشد.

به این ترتیب تداوم این روند یعنی عرضه نفت خام در بورس می تواند خود عاملی برای دور زدن تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران باشد. با روی کار آمدن دولت ترامپ، رییس جمهور تازه آمریکا با اعلام مخالفت علنی با برجام، برنامه خود برای خروج از این توافقنامه را اعلام کرد.

با خروج آمریکا از این معاهده، دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران اجرایی شد اما اتحادیه اروپا با تاکید بر پایبندی اش به برجام، کانال مالی خاصی را برای مراوده با ایران گشود.

ناکامی ترامپ در تحریم نفت ایران


چرا صادرات نفت ایران صفر نمی شود؟

هر چند آمریکا پیش از این تاکید کرده بود برنامه اش صفر کردن صادرات نفت ایران است اما تحلیلگران بین المللی و ناظران جهانی معتقدند شرایط برای اجرای این دستورالعمل فراهم نیست. در حالی که تولید نفت لیبی همچنان بی ثبات مانده و بحران سیاسی و اقتصادی، تولید نفت ونزوئلا را به سقوط کشانده است، یکی دیگر از کشورهای عضو اوپک با اعتراض‌های داخلی روبه‌رو شده که ممکن است فعالیت صنعت نفت این کشور را متاثر کند.

ترامپ در شرایط کنونی تلاش می کند اوپک را به افزایش تولید را راضی کند تا مانع از رشد قیمت ها شود با این حال هنوز توفیقی در این حوزه به دست نیاورده است.به این ترتیب نیاز ترامپ به نفت ارزان تر، بحران داخلی برخی کشورهای اوپک نظیر ونزوئلا، لیبی و الجزایر و همچنین نیاز چین و هند و ژاپن به نفت ایران مهمترین دلایلی است که مانع از صفر شدن صادرات نفت ایران در ماه های پیش رو می شود.

در عین حال ترامپ به دلیل رویارویی با دور جدید انتخابات ریاست جمهوری به قیمت های پایین تر نفت نیاز دارد تا بتواند در داخل امریکا از دستاوردهای اقتصادی خود حراست کند. به این ترتیب بزرگترین مشتریان نفتی ایران همچنان به خرید نفت ادامه خواهند داد از چین و هند و ژاپن تا ترکیه همسایه غربی ایران.

منبع: خبرآنلاین