بن‌بست تجاری آمریکا و چین

بن‌بست تجاری آمریکا و چین
خلاصه اخبار

به‌نظر می‌رسد آمریکا و چین در مذاکرات تجاری به بن‌بست رسیدند، زیرا واشنگتن خواستار قول چین برای اجرای تغییرات اساسی در قانون شده و پکن نیز اعلام کرده توافقی که ضدمنافعش باشد را نخواهد پذیرفت.

به گزارش سیگنال به نقل از «ایسنا»، جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی جهان روز جمعه با اقدام آمریکا برای افزایش تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار شدت گرفت. این اقدام پس از این صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پکن را متهم کرد با بی‌اعتنایی به تعهدات اولیه در طول ماه‌ها مذاکره، خلاف وعده خود عمل کرده است.

لری کودلاو، مشاور اقتصادی کاخ سفید به شبکه فاکس‌نیوز گفت: آمریکا مایل است چین با اجرای قوی تمهیدات برای یک توافق احتمالی موافقت کند و مساله اساسی این است که پکن تمایلی به اجرایی کردن تغییرات توافق شده ندارد. وی وعده داد تعرفه‌ها تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد به قوت خود باقی می‌ماند. با این حال پکن همچنان در حالت تدافعی ماند و روزنامه خلق چین که ارگان حزب کمونیست حاکم بر این کشور است، در متنی که روز دوشنبه به چاپ رسید اعلام کرد چین هرگز احترام خود را زیرپا نخواهد گذاشت و هیچ‌کس نباید انتظار داشته باشد که چین توافقی را قبول کند که مخالف منافعش است. همچنین درهای پکن به روی مذاکرات باز است، اما درباره موضوعات مهم اساسی نتیجه‌ای نخواهد داشت. مشاور اقتصادی کاخ‌سفید اظهار کرد: احتمال بالایی وجود دارد که ترامپ در نشست گروه ۲۰ در ژاپن که اواخر ژوئن برگزار می‌شود با شی‌جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین دیدار کند. تا هفته گذشته انتظار می‌رفت ترامپ و شی در این نشست یک توافق تجاری را امضا کنند.

مذاکرات تجاری هفته گذشته پس از اینکه چین پیشنهاد کرد پیش‌نویس توافق‌نامه مورد بازنگری قرار گیرد به مانع برخورد. این کشور خواهان حذف شدن تعهدات پیشین مبنی‌بر تغییر قوانین چین برای اجرای سیاست‌های جدید درخصوص موضوعات مختلف از حمایت مالکیت معنوی تا انتقال اجباری فناوری بود.لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین و مشاور اقتصادی عالی این کشور در مذاکرات پنج‌شنبه و جمعه گذشته با مقامات بلندپایه آمریکایی در واشنگتن درصدد دفاع از تغییر برآمد و استدلال کرد که چین ممکن است تغییرات سیاستی خود را از طریق فرمان‌هایی که توسط هیات‌دولت صادر می‌شود کامل کند. اما رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریکا این موضوع را رد کرده و به لیو گفت که آمریکا روی احیای متن قبلی اصرار دارد.کودلاو گفت: ما ترجیح می‌دهیم این اصلاحات در توافقی صورت گیرد که قرار است در چین به قانون تبدیل شود نه اینکه تنها از سوی شورای دولتی این کشور اعلام شود. ما می‌خواهیم شاهد توافق روشن‌تری باشیم و تا آن زمان تعرفه‌ها را حفظ خواهیم کرد.

لیو هی روز شنبه اظهار کرد که چین به‌شدت با جدیدترین دور افزایش تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی مخالفت کرده و به آن پاسخ خواهد گفت. کودلاو روز یکشنبه گفت: وی انتظار داشت تعرفه‌های تلافی‌جویانه اجرایی شود، اما هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.ترامپ به لایتیزر دستور داده است پروسه وضع تعرفه‌ها روی تمامی واردات از چین را آغاز کند، در نتیجه حدود ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر کالای چینی هدف تعرفه‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.لایتیزر گفت: تصمیم نهایی روی این موضوع هنوز انجام نگرفته، اما علاوه بر افزایش تعرفه‌ها در روز جمعه خواهد بود که طی آن تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع: donya-e-eqtesad.com