بلومبرگ: سیاست تحریم امریکا علیه ایران به اخر خط رسیده است

بلومبرگ: سیاست تحریم امریکا علیه ایران به اخر خط رسیده است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، دونالد ترامپ ایران را با تحریم های اضافی در روز دوشنبه تهدید می‌کند ولی چیز زیادی نمانده که آمریکا هدف قرار دهد چون بیشتر اقتصاد ایران زیر بار تحریم های مالی قرار گرفته است. آمریکا قبلا بخش‌های قابل توجهی از اقتصاد ایران از جمله نفت ، بانکداری و […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، دونالد ترامپ ایران را با تحریم های اضافی در روز دوشنبه تهدید می‌کند ولی چیز زیادی نمانده که آمریکا هدف قرار دهد چون بیشتر اقتصاد ایران زیر بار تحریم های مالی قرار گرفته است.

آمریکا قبلا بخش‌های قابل توجهی از اقتصاد ایران از جمله نفت ، بانکداری و فولاد را تحریم کرده است و اهداف کمی باقی مانده مثل صادرات خاصی که تا حالا تحریم نشده اند یا برخی مقامات دولتی. ترامپ می تواند بانک مرکزی ایران را هم تحت تحریم های ثانویه قرار دهد ولی این کار به تجارت بشردوستانه آسیب می رساند.

ترامپ روز شنبه گفت آمریکا در روز دوشنبه تحریم های جدیدی بر ایران اعمال می کند. این اظهارات چند روز پس از آن ایراد شد که ترامپ دستور حمله هوایی به ایران را در پاسخ به هدف قرار گرفتن پهپاد نیروی دریایی آمریکا لغو کرد.

مایکل پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا قبل از عزیمت به عربستان و امارات برای راه‌اندازی یک ائتلاف ضد ایرانی گفت:« 80 درصد اقتصاد ایران تحریم شده است. دور جدید تحریم ها اطمینان می دهد که ایران نه تنها نمی تواند اقتصادش را رشد دهد بلکه دوری از تحریم‌ها برای آن سخت تر و سخت تر می شود».

آمریکا تقریباً هزار نهاد ایرانی شامل بانکها ، اشخاص ، کشتی‌ها ، انرژی و هواپیمایی ایران را تحریم کرده است. در ماه می دولت ترامپ خرید آهن ، فولاد ، آلومینیوم و مس ایران را هم ممنوع کرد.

آمریکا همچنین معافیت هایی را که به هشت کشور برای خرید نفت از ایران داده بود لغو کرد. ترامپ قصد دارد صادرات نفت ایران را صفر کند تا تهران مجبور شود دست از حمایت نیروهای نظامی در خاورمیانه بر دارد و در مورد قرارداد برجام مذاکره کند. صادرات نفت خام ایران به 190 هزار بشکه در روز در نیمه اول ژوئن سقوط کرد که کمتر از یک دهم مقدار صادرات آن در اوایل 2018 است.

استثنای تحریم‌های نفتی ایران فقط برای خرید کالاهای بشردوستانه مثل غذا و دارو است که مشخص نیست چه تصمیمی برای آن گرفته شود.

با توجه به آنچه تا حالا  انجام شده ، شرکتها و مقاماتی که هنوز تحریم نشده اند بیشتر نمادین هستند و تحریم آنها چندان موثر نخواهد بود.

می توان فروش کالاهای مختلف مصرفی به ایران را تحریم کرد ولی این کار بیشتر مردم ایران را هدف قرار می‌دهد تا دولت.

در اوایل ماه جاری وزیر امور خارجه ایران گفت تحریم های جدیدی که در 7 ژوئن اعلام شده نشان می‌دهد درخواست آمریکا برای مذاکره با ایران توخالی است. تهدید به تحریم های جدید این نظر را تقویت می کند.

صادرات نفت ایران ،اصلی‌ترین منبع درآمد این کشور به خاطر تحریم ها سقوط کرده است. پیش بینی ها نشان می دهد تولید ناخالص داخلی ایران 6 درصد در سال جاری کاهش یابد.تولید ناخالص داخلی ایران در 2018 هم 4 درصد  پایین آمده بود.

برچسب‌ها