بلومبرگ: ترامپ پیشنهاد کاهش تحریم‌های ایران را داد

بلومبرگ: ترامپ پیشنهاد کاهش تحریم‌های ایران را داد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، بلومرگ افزود: منوچین نیز از این خواسته ترامپ که روز دوشنبه گذشته در کاخ سفید صورت گرفت، به عنوان روشی برای باز کردن باب مذاکره با ایران حمایت کرده است. بر اساس این گزارش، پیشنهاد ترامپ با مخالفت «جان بولتون» مواجه شد که پس از چند ساعت موجب […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا،

بلومرگ افزود: منوچین نیز از این خواسته ترامپ که روز دوشنبه گذشته در کاخ سفید صورت گرفت، به عنوان روشی برای باز کردن باب مذاکره با ایران حمایت کرده است.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد ترامپ با مخالفت «جان بولتون» مواجه شد که پس از چند ساعت موجب اخراج وی از کاخ سفید شد.

یک منبع آگاه به بلومبرگ گفت که ترامپ به منظور فراهم کردن مقدمات گفت‌ وگو با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، این پیشنهاد را ارئه کرده است.

در همین حال، روحانی شامگاه چهارشنبه در گفت وگوی تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی از انجام تعهداتش طفره رفته، تأکید کرد: از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد.

بلومبرگ تصریح کرد: ترامپ اگرچه درباره افغانستان و یا کره شمالی با بولتون مخالف بود؛ اما مهمترین موضوع اختلاف میان آنها، سیاست فشار حداکثری علیه ایران بود. از این رو استعفای بولتون که روز سه‌شنبه به درخواست ترامپ صورت گرفت، به دلیل مخالفتش با کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود.
سه منبع آگاه در کاخ سفید به بلومبرگ گفته‌اند که پیشنهاد کاهش تحریم های ایران از سوی ترامپ،‌ واکنش شدید بولتون را در پی داشته و او با عصبانیت علیه چنین اقدامی موضع گرفته است.
در نشست روز دوشنبه در دفتر رئیس‌جمهوری آمریکا، منوچین از تصمیم ترامپ به عنوان راهکاری برای آغاز مذاکرات با ایران حمایت کرده است.
از این رو مهمترین مسأله سیاست خارجی که خروج بولتون بیشترین تفاوت را در آن ایجاد می کند، موضوع ایران است. بولتون همیشه خواستار جنگ با ایران بود اما ترامپ به مرور خواهان توافق با ایران شد.
به نوشته بلومبرگ، هرچند سیاست فشار حداکثری علیه ایران که بولتون در آن نقش پررنگی ایفا کرد، شکست خورده و پمپئو نیز در این سیاست، شریک بولتون بوده اما به دلیل هماهنگی پمپئو با رئیس جمهوری، جایگاهش حفظ شده است و دور از انتظار نیست که با کنار گذاشتن بولتون، لحن پمپئو نیز در قبال ایران تغییر کند.
به گزارش ایرنا، اخراج بولتون مشاور تندروی امنیت ملی کاخ سفید توسط ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بیش از هر موضوعی از اختلافات آن دو بر سر مسائل سیاست خارجی ناشی بود؛ حجم گسترده اختلافاتی که از مواجهه آمریکا با ونزوئلا، ایران، کره شمالی گرفته تا مذاکره با طالبان و خروج از سوریه را در بر می گرفت.
موضوع مهم و قابل توجه‌تر، روابط ایران و آمریکایی است که از زمان ورود بولتون «ایران ستیز» هر روز تیره تر شد و در روزهای نخست ورود وی به کاخ سفید، آمریکا رسماً برجام را ترک کرد؛ فردی که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان نام او را به عنوان عضو برجسته «تیم بی» و در کنار «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، «محمد بن زائد» ولیعهد امارات و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل می آورد.
حتی در هفته های اخیر که بازار بحث مذاکرات رؤسای جمهوری ایران و آمریکا داغ بوده و ایران هر گونه گفت وگویی را منوط به برداشتن تحریم ها کرده است، شدیدترین واکنش ها را از سوی بولتون شاهد بودیم.

بولتون به عنوان سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ترامپ را شخصیتی معامله‌گر توصیف و تأکید کرده که پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار با مقامات ایران، به منزله چرخش در سیاست آمریکا علیه تهران نیست؛ صحبت هایی که گویا بیشتر با هدف خودداری مقامات ایران از هر گونه بحث و گفت وگویی با مقامات آمریکایی بیان شده بود.