بلعیدن شدن نقدینگی در «بانک تجارت» / آیا معدنی‎ها ماراتن دیگری را آغاز کرده‎اند!

بلعیدن شدن نقدینگی در «بانک تجارت» / آیا معدنی‎ها ماراتن دیگری را آغاز کرده‎اند!
خلاصه اخبار

بیست و هفتمین روز فروردین ماه بورس تهران با عرضه‎های سنگین در بسیاری از نمادها خاتمه یافت و در این میان، «وتجارت» یکه‎تاز معاملات بود. البته شایعاتی در خصوص معدنی‎ها، منجر به صعود هرچند اندک شاخص کل شد.

به گزارش سیگنال به نقل از واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بازار سهام امروز رفت و برگشت‎های بسیار داشت و در نهایت به لطف معدنی‎ها شاخص کل اندکی سبز شد. در مجموع، حجم معاملات نسبت به روز گذشته با 39 درصد رشد از 13 میلیارد سهم عبور کرد و به این ترتیب، 2473 میلیارد تومان ارزش معاملات بود که حاکی از افزایش 16 درصدی است.

بار اصلی رشد حجم و ارزش معاملات را همانند روز قبل، «بانک تجارت» به دوش کشید. بر این اساس، شاخص کل همچنان بازدهی ماهانه 21 درصدی را حفظ کرد.

شرایط بازار امروز بیشتر نمادها را سرخ رنگ کرد و در مقابل 327 نماد سرخ، 246 نماد تن‎پوش سبز بر تن کردند.

همان‎گونه که انتظار می‎رفت امروز «وتجارت» نگاه‎ها را به خود معطوف کرد و نقدینگی بسیاری را در خود حل کرد. این نماد به تنهایی 37 درصد از کل حجم معاملات بازار را به خود اختصاص دارد و البته معامله بلوکی 3 میلیارد سهمی‎در قیمت 476 ريال انجام گرفت که این نیز به تنهایی 23 درصد کل معاملات را شامل شد. به طور کلی 36 درصد از فروش بر عهده حقوقی‎ها بود و در مجموع، بیش از 23 هزار کد خریدار سهام این بانک بودند و در مقابل، تنها 6 هزار کد اقدام به فروش کردند.

«وتجارت» در همان ساعات ابتدایی به صف خرید بسیار سنگین رسید اما با عرضه حقوقی‎ها معاملات آن متعادل شد. صندوق سرمایه‎گذاری بازارگردانی تجارت بیش از 1 میلیارد سهم عرضه کرد که در کنار 65 حقوقی دیگر، بیش از 1570 میلیارد سهم به فروش رسید. سه سهم معدنی، «کگل» به همراه قل دوم خود و «ومعادن» امروز فروش بسیار بالایی از سوی حقوقی‎ها تجربه کردند.

این سه سهم تا صف خرید نیز پیش رفتند اما با کم لطفی برخی حقوقی‎ها، ضمن ثبت حجم معاملات بالا، صف خرید نیز برچیده شد. رشد اخیر نرخ شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و همچنین شایعاتی مبنی بر افزایش ضریب مبنای محاسبه کنسانتره و گندله، منجر به افزایش تقاضا در سهام معدنی‎ها شده است.

در سوی دیگر، این قشر از معامله‎گران دو به «فملی» و «فولاد» علاقه نشان دادند و بیش از آن که فروشنده باشند، در نقش خریدار ظاهر شدند. «فملی» در سال 97 به فروش جالب توجه 10 هزار میلیارد تومانی دست یافت که نسبت به سال 96 رشد 15 درصدی را به معرض نمایش می‎گذارد. فصل زمستان برای این شرکت بسیار پربار بوده؛ به گونه‎ای که در 3 ماهه پایانی سال 54 درصد 9 ماهه قبل از آن درآمد کسب کرد.

بررسی حجم معاملات نشان می‎دهد که در «ومعادن» امروز 42 برابر میانگین حجم یک ماهه اخیر، سهم جابجا شد که درخور توجه است. «سیلام» در رتبه دوم قرار دارد و «شپترو» دیگر نمادی است که در زمره معاملات مشکوک قرار گرفته است. افزایش قیمت جهانی PVC و همچنین رشد نرخ ارز در سامانه نیما نتیجه‎ای جز افزایش نرخ‎های فروش «شپترو» را به همراه نخواهد داشت. این نماد در سومین روز متوالی طعم صف خرید را چشید که شرایط بازار به این سهم نیز سرایت کرد و حجم معاملات بسیار بالا رقم خورد.

مطابق انتظار، در میان صنایع شاهد رشد معاملات سهام در گروه «استخراج کانه‎های فلزی» و «بانک‎ها» بودیم و گروه «سیمان» نیز از این حیث جلب توجه می‎کند.

پربازده‎ترین نماد روز به نام «سیلام» ثبت شد. سهمی‎که مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شد و رشد بیش از 45 درصدی را در کارنامه خود نوشت و در نهایت نیز با صف خرید نسبتا قابل توجه به کار خود پایان داد. به این ترتیب، در حالی که هنوز اولین ماه سال 98 به پایان نرسیده، این سهم بازدهی 67 درصدی را نصیب سهامداران خود کرد. قابل ذکر است که «سیلام» با وجود آن که سال مالی منتهی به دی ماه دارد، هنوز صورت‎های مالی سال 97 را ارائه نکرده است.

«سغرب» پس از رشد 50 درصدی و برگزاری کنفرانس، در بازگشایی با افت قیمت 9 درصدی مواجه شد. «غصینو» و «لکما» نیز دیگر نمادهایی بودند که افت قیمت بالایی داشتند.

در نگاه کلان، «گروه اطلاعات و ارتباطات» که سه قلوهای «اوان»، «های وب» و «اپرداز» را درون خود دارد، پربازده‎ترین صنعت روز لقب گرفت.

در طرف دیگر، گروه «زراعت» بیشترین افت شاخص را داشت و صنایع «سایر حمل و نقل» و «قند و شکر» نیز روز خوبی را سپری نکردند.

بازارهای دیگر نیز حال ناخوشی داشتند و ارزش دلار 1 درصد دیگر کاهش یافت و سکه و طلا نیز 3.5 درصد از قیمت خود را از دست دادند.

پیش‎بینی بازار فردا


با توجه به حجم بالای معاملات و عرضه صفوف خرید در اغلب نمادها، به نظر می‎رسد معاملات فردا در رنج‎های منفی آغاز شود و سهامداران دست به عصا حرکت کنند. شاخص کل پس از جهش‎های مداوم و رکوردشکنی نیاز به استراحت و حتی اصلاح دارد و قطعا برای عبور از این سطح نیاز به تثبت در محدوده کنونی احساس می‎شود. بنابراین، در معاملات فردا مانند روزهای گذشته خبری از صف‎های خرید نخواهد بود و البته احتمال می‎رود جو مثبت معدنی‎ها همچنان ادامه یابد.

منبع:boursenews.ir

برچسب‌ها