برگزاری اولین جلسه رسمی دستمزد 99 سه شنبه 20 اسفند ماه

برگزاری اولین جلسه رسمی دستمزد 99 سه شنبه 20 اسفند ماه
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، 5اسفند ماه جلسه کمیته دستمزد تشکیل و هزینه سبد معیشت کارگران حدود 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد. این رقم به عنوان ورودی جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد و چانه زنی است. در حالی که در طی یکی دوهفته اخیرنمایندگان کارگران منتظر دعوت دبیرخانه […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، 5اسفند ماه جلسه کمیته دستمزد تشکیل و هزینه سبد معیشت کارگران حدود 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد. این رقم به عنوان ورودی جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد و چانه زنی است. در حالی که در طی یکی دوهفته اخیرنمایندگان کارگران منتظر دعوت دبیرخانه شورای عالی کار برای برگزاری جلسه بودند که خبری از تشکیل جلسه نشد و طی چند روز گذشته نمایندگان کارگران در واکنش های متعدد پیرامون اینکه شاید جلسه شورای عالی کار برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل شده است اعلام آمادگی خود را برای حضور در جلسات بیان کردند.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در چند روز گذشته با اشاره به اینکه امکان برگزاری جلسه غیرحضوری و مجازی برای تعیین دستمزد نیست گفت: کارگران مدتهاست که بابت عقب نگه‌داشته‌شدن مزدشان بستانکارند و در زمان حاضر زمان ترمیم درآمد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه به‌اعتقاد نمایندگان کارگران بحث کرونا ویروس نمی‌تواند مانع برگزاری جلسه شورای‌عالی کار شود افزود: تعداد اعضای اصلی شورای‌عالی کار 9 نفر است که با افزودن افراد متفرقه به 15 نفر می‌رسد. در صورت برگزاری جلسه اعضا هم با رعایت کامل مسائل بهداشتی حاضر خواهند شد. کمیته پیشگیری از کرونا هم برگزاری جلسات بیشتر از 50 نفر را ممنوع کرده است. مگر جلسات هیات دولت تعطیل است؟ مگر کارگران تعطیل هستند که جلسه شورای‌عالی کار برگزار نشود؟

فرامرزتوفیقی،رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار کشور هم در چند روز گذشته با اشاره به اینکه دولت هم به این موضوع اعتقاد دارد که سبد هزینه معیشت حدود یک میلیون و 180 هزار تومان نسبت به پارسال افزایش یافته گفت: نمایندگان کارگران برای حضور در جلسات شورای عالی کار آمادگی دارند.

وی درباره آخرین وضعیت برگزاری جلسات شورای عالی کار گفت: تا کنون خبری از برگزاری جلسه نیست، اما نمایندگان کارگران آمادگی حضور در جلسات را دارند و هر زمان شورای عالی کار برگزار شود، نمایندگان کارگران آمادگی حضور در جلسات را دارند.

نمایندگان  کارگران در فاصله بعد از برگزاری جلسه کمیته دستمزد تا امروز واکنش های متعددی نسبت به وقت کشی وزارت کار در عدم برگزاری جلسه مزد نشان دادند و گلایه خود را نسبت به این موضوع مطرح کردند.

بالاخره پس از این واکنش ها وزارت کار نسبت به برگزاری جلسه چراغ سبز نشان داد و طبق اظهارات یکی از اعضای شورای عالی کار اولین جلسه رسمی بررسی دستمزد 99 سه شنبه این هفته برگزار خواهد شد و قرار است به زودی دعوت نامه برگزاری این جلسه برای اعضای این شورا ارسال شود.

مطابق اظهارات این عضو شورای عالی کار در جلسه سه شنبه 20اسفند ماه 98 رقم دستمزد 99 مشخص نمی شود. بلکه این جلسه برای بحث و بررسی و مطرح شدن دیدگاه های شرکای اجتماعی در راستای تعیین مزد است. با توجه به اینکه شرکای اجتماعی رقم هزینه سبد معیشت را 4میلیون و 940 هزار تومان تعیین کرده اند،انتظار داریم در تعیین دستمزد به این موضوع توجه شودو فاصله افزایش سبد معیشت سال 98 تا 99 که یک میلیون 180 هزار تومان است به  دستمزد اضافه شود تا قدرت خرید کارگران حفظ شود. بنابراین افزایش حداقل 1میلیون و 180هزارتومانی دستمزد کارگران در سال 99 مبنای مذاکرات شرکای اجتماعی در این جلسه خواهد بود.