برهم صالح در پاسخ به تسنیم: ثبات منطقه بدون ایران ممکن نیست/ روابط با تهران برای ما مهم است

برهم صالح در پاسخ به تسنیم: ثبات منطقه بدون ایران ممکن نیست/ روابط با تهران برای ما مهم است
خلاصه اخبار

برهم صالح در دیدار با اعضای یک هیئت رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران به سؤالات آنها درباره مسائل مختلف از جمله سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهوری کشورمان به عراق و آخرین وضعیت مناسبات دو کشور همسایه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پاسخ داد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در آستانه سفر روحانی به عراق یک هیئت رسانه‌ای ایرانی را در بغداد به حضور پذیرفت.

برهم صالح در این دیدار به سؤالات اعضای هیئت رسانه‌ای ایران که خبرنگار تسنیم از جمله آنها بود، پاسخ داد.

خبرنگار تسنیم: شما سفرهای متعددی به کشورهای منطقه از جمله عربستان داشتید. آیا پیام خاصی از سعودی به ایران داشتید؟

برهم صالح: به این سؤال پاسخ نمی‌دهم. اما در همه جا در ایران، اردن، عربستان، امارات و حتی در شرم‌الشیخ حرف ما یک کلام بود: همین حرفی که در اینجا من به شما به‌روشنی گفتم ما در همه جا می‌گوییم که بدون تردید روابط ما با ایران بسیار مهم است، همان‌طور که روابط ما با جهان عرب برای ایران و ترکیه مهم است با یک سیاست متوازن این روابط را مدیریت می‌کنیم و به کاهش تنش و راه‌حل سیاسی در سوریه کمک می‌کنیم.

مشکل سوریه باید براساس خواست ملت سوریه حل شود، سوریه باید در مبارزه با تروریسم مشارکت داشته باشد و باید روابط اقتصادی حقیقی میان کشورهای منطقه به‌وجود آید. بار دیگر می‌گویم تصور کنید خط ریلی مشترک از ایران به عراق و کشورهای خلیج فارس، ترکیه و اردن وجود داشته باشد، ببینید این خط ریلی چه منافع اقتصادی می‌تواند ایجاد کند. ما باید برای رسیدن به این هدف تمام موانع را برداریم. الآن دیگر زمان تحریم نیست، زمان تحرک، پیشرفت و حرکت رو به جلو است. شما اروپا را ببینید شهروندان از کشوری به کشور دیگر بدون هیچ مانعی حرکت می‌کنند. در آنجا دیگر خبری از درگیری نظامی نیست، ولی ما همچنان در دنیای دیگری زندگی می‌کنیم. من در تمام دیدارهایم از اروپا تا کشورهای منطقه‌ای همواره بر این نکته تأکید کرده‌ام نمی‌توان ثبات به منطقه آورد بدون آنکه یک منظومه اقتصادی سیاسی و امنیتی به‌وجود آید که ایران جزئی از آن نباشد و کشورهای ساحلی خلیج فارس هم باید با آن در تعامل باشند.

خبرنگار تسنیم: جایگاه ریاست جمهوری عراق تشریفاتی است، اما شما با سفرهایتان نشان دادید که این جایگاه چندان هم تشریفاتی نیست.

برهم صالح: جایگاه رئیس جمهور در قانون اساسی عراق کاملاً تعریف شده و گفته شده که رئیس جمهور با هماهنگی نخست وزیر می‌تواند سفرهای بین‌المللی انجام دهد.

خبرنگار تسنیم: سوریه جایگاه سیاسی خود را بازیافته است. آیا برنامه‌ای ندارید که به‌عنوان یکی از مقام‌های عراقی به سوریه سفر کنید؟

برهم صالح: هرگونه کاری که از عراق خواسته شود تا برای حل مشکل سوریه کمک کند و به مشکلات و سختی‌های ملت سوریه پایان دهد مورد استقبال عراق قرار خواهد گرفت. فعلاً برنامه‌ای برای سفر به سوریه نیست، اما هماهنگی‌ها در سطح عالی میان حکومت سوریه و عراق در جریان است و هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور دائماً در حال رفت‌وآمد هستند. ما با ملت سوریه ابراز همدردی می‌کنیم. آنچه بر سوریه گذشت جنایتی وحشتناک بود. اتفاقی که گذشت بسیار خطرناک بود. وظیفه ما این است که به سوری‌ها کمک کنیم که سختی‌هایشان پایان یابد.