برنامه های مهم “افق” تشریح شد/ وعده تحقق پیش بینی سود + چند آمار

برنامه های مهم “افق” تشریح شد/ وعده تحقق پیش بینی سود + چند آمار
خلاصه اخبار

مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش با اشاره به برنامه های آتی از احتمال افزایش دو برابری شعب، زمان مجمع سالانه، سیاست تقسیم سود، برنامه افزایش سرمایه و تحقق پیش بینی سود هر سهم خبر داد.

به گزارش سیگنال ، امیر خسرو فخریان در گفت و گو با  بورس پرس درخصوص تحقق پیش بینی ایجاد 300 شعبه در سال جاری گفت: تا 21 اسفند ماه رکورد ایجاد 300 شعبه زده شده (مجموع 1314 شعبه تاکنون) و ممکن است تا پایان سال جاری 7 تا 10 شعبه دیگر در شهرستان ها یا تهران تاسیس شود که اما و اگرها بیشتر در بحث تجهیز فروشگاه ها است.

احتمال افزایش دو برابری شعب

وی درپاسخ به علت تعداد کم شعبات در مرکز شهر گفت: در مرکز شهر یافتن ملک دشوار است و برنامه افزایش شعبات در این محدوده در دستور کار است. البته اگر با این دید بررسی شود ، می توان به ظرفیت رشد و توسعه پی برد که در تهران حدود 220 فروشگاه داریم اما با این وجود، هنوز این نیاز احساس می شود.

این مقام مسئول درخصوص ایجاد شعبات در سال آتی افزود: در برنامه ای که به بورس داده شده، تاسیس 300 شعبه جدید برنامه ریزی شده اما احتمال افزایش دو برابر این تعداد پیش بینی می شود.

اثر رکود اقتصادی بر صنعت خرده فروشی

فخریان درباره اثر رکود اقتصادی بر صنعت خرده فروشی گفت: بر اثر رکود کنونی به همان نسبت قیمت ها افزایش داشته و از لحاظ ریالی کاهشی نبوده اما بر تناژ محصولات تاثیر داشته است. به علت اینکه فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش تامین کننده محصولات تنظیم بازار از جمله برنج، گوشت و شکر بوده، عموم مردم بیشتر خریدار کالاهای اساسی هستند. البته برنامه ریزی های شده تا سیستم های “افق” به سیستم های دولتی متصل باشد تا در صورت تهیه اقلامی از طریق کدملی سرپرست خانوار در این فروشگاه ثبت شود.

برنامه های آتی و اثر مالی افزایش شعب

وی با اشاره به برنامه های آتی در دستور کار گفت: اعطای نمایندگی به فروشگاه ها، راه اندازی باشگاه مشتریان و تغییرات در نرم افزار ERP که سیستمی یکپارچه است و اجرای آن در سایر مناطق در دستور کار است. این نرم افزار متعلق به مایکروسافت است و برای پشتیبانی آن با توجه به توانایی فنی گروه آموزش دیده در شرایط تحریم ها مشکلی بوجود نمی آید.

مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش درخصوص شفاف سازی بیشتر درباره تاثیر مالی شعب بر صورت های مالی و انتظارات بیشتر از رشد 35 درصدی سهم در مدت ورود به بازار سرمایه گفت: این صنعت در بورس نوین است و تلاش می شود اطلاعات لازم به موقع روی کدال گذاشته شود اما با این حال سهم طی 20 روز حضور در بورس بازده مناسبی داشته است.

زمان مجمع  و سیاست تقسیم سود/ افزایش سرمایه

فخریان در خصوص زمان مجمع سالانه و سیاست تقسیم سود گفت: سعی بر این است مجمع سالانه برای تصویب صورت های مالی سال 97 در خرداد برگزار شود و طبق برنامه 90 درصد سود تقسیم می شود. این صنعت نسبت به صنایع دیگر از نقدینگی مناسبی برخوردار است و توسعه مجموعه هم به نقدینگی می افزاید.

وی درباره برنامه افزایش سرمایه در سال 98 هم گفت: احتمالا برای سال آتی برنامه افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی در دستور کار است.

این مقام مسئول با بیان اینکه قراردادها با تولیدکننده ها بصورت خرید قطعی است،افزود: معمولا کالا خریداری شده و بازپرداخت ها دو ماهه است و تخفیفات هم به کالا، برند و شرکت و تن گردش بودن کالاها بستگی دارد. یکی از موفقیت های ما این بوده که کالای باکیفیت داشتیم. بحث سود بر روی کالاها متفاوت است و اولین شرکتی هستیم که اول هرماه برنامه خرید را به تولیدی ها می دهیم و قصد اعلام بودجه سالانه داریم تا امکان برنامه ریزی برای تولید فراهم شود.

وضعیت “افق” در مقایسه با رقبا و ایجاد شعب در خارج کشور

فخریان درخصوص جایگاه “افق” نسبت به رقبا گفت: درصد سهم بازار و میزان فروش نسبت به رقبا حکایت از سهم 25 درصدی از فروشگاه های زنجیره ای کشور و رتبه اول در فروش دارد. رتبه دوم با سهم بازار 15 درصدی و رتبه سوم فروش به رفاه تعلق دارد. فروشگاه های شهروند هم فقط در تهران دایر است  و در دیگر شهرها شعب ندارد.

وی درخصوص سیاست های آتی مبنی بر قصد ایجاد شعب در خارج کشور و برنامه تولید کالا با برند افق گفت: این موضوع در حال مطالعه است و ثبت برند کوروش هم مطرح بوده اما هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که با این برند، محصولات تولید کنیم. البته برنامه ریزی ها صورت گرفته و شاید زمانی که تعداد شعب بیشتر شد، این برنامه عملی شود.

پیش بینی سال 98 صنعت

مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش درباره پیش بینی روند این صنعت در سال 98 گفت: افزایش 6 میلیارد دلاری تولید محصولات کشاورزی باتوجه به بارندگی ها براورد شده و  بخش بسیار زیادی از سبد کالاهایی همانند بیسکوییت و ماکارانی که در فروشگاه ها عرضه می کنیم به محصولات کشاورزی متصل است. به نظر می رسد سال آینده برای سال مثبتی باشد. اگر باتوجه به تحریم ها در لایه های مختلف آسیب هایی وارد شود، صنعت فروشگاه های زنجیره ای آخرین لایه است.

هزینه تاسیس هر شعبه و میزان تخفیف

فخریان درباره هزینه تاسیس هر شعبه گفت: این موضوع بستگی به متراز شعبه دارد اما با عددهای امروز فقط حدود 350 تا 400 میلیون تومان تجهیز شعبه 230 متری هزینه دارد و اضافه شدن یک شعبه روزانه 18 میلیون تومان روزانه به میانگین فروش برای سال آتی می افزاید که ماهانه 540 میلیون تومان را شامل می شود. مسلما با افزوده شدن شعب، فروش افزایش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه میانگین میزان تخفیف کالاها 15 درصد است،گفت: برخی روزها این تخفیف به 14 درصد و برخی مواقع ممکن است به 20 درصد برسد. حاشیه سود هم بعد از تخفیفات حدود 15 درصد است.

آینده سود و قیمت سهام

فخریان از محقق شدن سود هر سهم تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در عملکرد 9 ماهه، به ازای هرسهم 178 تومان پوشش داده شده و 2748 ریال سود پیش بینی شده هر سهم تا پایان سال محقق و پیش بینی می شود قیمت این سهم سه برابر قیمت فعلی شود. چراکه در صنعت خرده فروشی فروش ها طی سال روند مشخص و باثباتی دارد و نوسانی نیست .

برچسب‌ها