بررسی گزارش عملکرد «فخوز» در اولین ماه سال

بررسی گزارش عملکرد «فخوز» در اولین ماه سال
خلاصه اخبار

در ادامه انتشار عملکردهای مناسب شرکت‌های فولادی در اولین ماه سال جاری، شرکت فولاد خوزستان نیز با ثبت فروش ۱۱۳۵ میلیارد تومان، سال جدید را با قدرت شروع کرد. ثبات عملکرد در تولید و تمرکز بیشتر بر صادرات نسبت به میانگین ماهانه سال ۹۷ از مهمترین نکات این گزارش به حساب می‌آید. عدم رشد معنادار نرخ‌ فروش در کنار بهبود معنادار مبلغ فروش، از بهبود وضعیت عملیاتی این شرکت در فروردین پرده بر می‌دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت فولاد خوزستان در ماه فروردین ۳۲۶ هزار تن اسلب و بیلت فولادی تولید کرده است که رشد ۳ درصدی نسبت به اسفند سال گذشته و رشد ۲٫۳ درصدی نسبت به میانگین تولید ماهانه سال ۹۷ را نشان می‌دهد. موارد فوق حاکی از عدم تغییر جدی در وضعیت تولیدی شرکت است.


اما در زمینه فروش تغییر ترکیب فروش و تمرکز فروش صادراتی کاملا به چشم می‌آید. ۷۶ درصد فروش محصولات فخوز در فروردین ماه صادراتی صادراتی بوده‌است. از آنجایی که سهم صادراتی فروش انواع محصولات «فخوز» در سال ۹۷ به لحاظ مقداری کمتر از ۶۰ درصد بوده‌است، به نظر می‌رسد شرکت‌های فولادی به دلیل ارائه تخفیف‌های قابل توجه مشکل خاصی در فروش صادراتی در شرایط تحریمی ندارند و تغییر رویکرد به سمت صادرات را ملاک عملکرد خود قرار داده‌اند.

همانطور که گفته شد، شرکت‌های داخلی برای فروش محصولات خود در شرایط تحریمی فروش با تخفیف‌های قابل توجه را در دستور کار خود قرار داده‌اند. نرخ محصولات نیمه آماده فولادی ایران فاصله معناداری با نرخ همین محصولات در بازار منطقه دارد. برای مثال فاصله قیمت هر تن بیلت منطقه CIS با بیلت صادراتی ایران در حدود ۴۰ دلار است که تخفیف نزدیک به ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.


اما در همین وضعیت نیز نرخ‌های ریالی ثبت شده در صورت‌های مالی شرکت فولاد خوزستان برای محصولات صادراتی دلار متناظر ۸۲۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

به بیان بهتر فروش‌های ثبت شده با نرخ‌های تخفیفی شرکت‌های داخلی نیز به لحاظ دلاری فاصله معناداری با نرخ دلار در بازار داخلی دارد و از آنجایی که این شرکت‌ها درآمد صادراتی خود را به شکل دارایی ارزی در صورت‌های مالی منعکس می‌کنند؛ اختلاف مزبور پتانسیل جهش درآمدی در بخش دیگری از ترازنامه (سایر درآمدهای عملیاتی) و در قسمت درآمد ناشی از تسعیر ارز خود را نشان می‌دهد.

منبع: radiosaham.ir

برچسب‌ها