بررسی هالوینگ بیت‌کوین: انتظار می‌رود ۷۰ درصد از ماینر‌ها پس از رویداد Halving از شبکه خارج شوند

بررسی هالوینگ بیت‌کوین: انتظار می‌رود ۷۰ درصد از ماینر‌ها پس از رویداد Halving از شبکه خارج شوند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت، تاثیرات نامعلوم هالوینگ گرچه پیش‌بینی می‌شود که کمتر از ۳۲۰ روز تا رسیدن به رویداد نصف شدن پاداش بیت‌کوین یا Halving باقی است، اما هنوز مشخص نیست که پس از این رخداد چه بر سر ماینر‌ها و قیمت بیت‌کوین خواهد امد. با این حال، طبق گفته‌های اقای تون […]

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

تاثیرات نامعلوم هالوینگ

گرچه پیش‌بینی می‌شود که کمتر از ۳۲۰ روز تا رسیدن به رویداد نصف شدن پاداش بیت‌کوین یا Halving باقی است، اما هنوز مشخص نیست که پس از این رخداد چه بر سر ماینر‌ها و قیمت بیت‌کوین خواهد امد. با این حال، طبق گفته‌های اقای تون وایز(Tone Vays) یکی از تحلیل‌گران پیشرو در صنعت رمزارزی و طرفدار رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC)، از انجایی که قرار است پاداش ماینینگ کاهش یابد، ماینر‌ها ممکن است به دلیل خسارات مالی پیش‌بینی شده دستگاه‌های ماینینگ خود را خاموش کنند.

bitcoin halving

رویداد Halving به صورت پیش‌فرض در پروتکل بیت‌کوین برنامه‌نویسی شده است. طبق تفکرات ساتوشی ناکاموتو سازنده‌ی این رمزارز، ایده‌ی کلی این است که با کاهش پاداش ماینینگ تورم به حداقل خود برسد اما همچنان ماینر‌های شبکه بتوانند در زمان افزایش پذیرش و جهانی شدن بیت‌کوین، بتوانند از مدل کارمزد شبکه و یا تراکنش‌های معتبر و معمولی بهره‌مند شوند. از این رو، رویداد Halving سال اینده باعث کاهش پاداش بلاک‌های بیت‌کوین از ۱۲/۵ واحد BTC به ۶/۲۵ واحد خواهد شد.

اقای وایز در رابطه با این موضوع اظهار نموده:

از نظر فنی، تا پایان سال ۲۰۲۰ هر اتفاقی ممکن است رخ دهد،‌ اما پس از این تاریخ احتمال سقوط بیت‌کوین به قیمت کمتر از ۵ هزار دلار وجود ندارد. بدترین حالت این است که در زمان رویداد Halving قیمت بیت‌کوین به ۵ هزار دلار سقوط کند، و پس از این رویداد ۷۰ درصد ماینر‌ها به دلیل درامد منفی دستگاه‌های ماینینگ خود را خاموش کرده و بیت‌کوین دچار مرگ قیمت شود، اما پس از ان دوباره به زندگی باز خواهد گشت. Tone Vays

 

بیت‌کوین رمزارزهای ثانویه را پشت سر خواهد گذاشت

با تمام این تفاسیر، این همه‌ی موضوع نیست. اقای وایز پیش‌بینی کرد که رویداد Halving به بیت‌کوین کمک خواهد کرد که جایگاه پادشاهی خودش در بازار رمزارزی را تقویت کند. به گفته‌ی او در چنین شرایطی، دیگر توجهی به رمزارزهای رقیب نخواهد شد، به عنوان مثال رمزارزهایی همچون بیت‌کوین کش(با نماد BCH) و لایت‌کوین(با نماد LTC) دیگر در مرکز توجه‌ی طرفدارانشان قرار نخواهند داشت. در این حالت بیت‌کوین دیگر به عنوان یک ابزار مبادله مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، بلکه در نقش یک محل نگهداری ارزش و یک لایه‌ی توافقی که کاملا امن و غیرمتمرکز است، ظاهر خواهد شد. به گفته‌ی اقای وایز «دیگر رمزارزهای بازار هرگز به عنوان محل نگهداری ارزش در نظر گرفته نخواهند شد و در برابر بیت‌کوین کم بها و ناچیز توصیف می‌شوند».

با تمام این تفاسیر، همانطور که انتظار می‌رود، نظرات مختلفی در رابطه با این مورد وجود دارد. به عنوان مثال یک کاربر توییتری اعلام نموده که فرایند Halving تاثیرات متقابل خواهد شد. وی اظهار نموده که روند صعودی فعلی به دلیل پیش‌بینی تغییرات پس از Halving‌ بیت‌کوین در سال اینده رخ داده است. وی استدلال می‌کند که این روند صعودی قبل از وقوع Halving کاملا عادی است زیرا رمزارز بیت‌کوین پس از این رویداد به سادگی دچار سقوط ارزش خواهد شد.

 

در رویداد‌های Halving قبلی چه اتفاقاتی رخ داد؟

گرچه پیش‌بینی اینکه پس از رویداد Halving‌ چه بر سر بیت‌کوین خواهد امد بسیار سخت است، اما باید متذکر شد که این رویداد از سال ۲۰۰۹ که رمزارز مذکور ساخته شده تا به امروز دو مرتبه‌ی دیگر نیز رخ داده است و ما می‌توانیم با نگاهی به ان‌ها یک دید کلی نسبت به اتفاقات پیش‌رو داشته باشیم.

به عنوان مثال، در اولین Halving بیت‌کوین که در نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد، قیمت بیت‌کوین به سریع و شکل چشم‌گیری تا مرز هزار دلار افزایش یافت. متاسفانه یک سال بعد با تصحیح قیمت‌ها، تاثیر این افزایش و جهش ارزش از بین رفت. رویداد Halving‌ دوم نیز در سال ۲۰۱۶ رخ داد و باعث جهش موقت قیمت بیت‌کوین شد. تا پایان سال ۲۰۱۷ که به واسطه‌ی گسترش ICOها و قابلیت توکنیزه کردن پلت‌فرم‌های قرارداد هوشمندی همچون اتریوم شاهد افزایش قیمت بودیم، رمزارز بیت‌کوین توانست تا مرز ۲۰ هزار دلار نیز افزایش قیمت را شاهد باشد. اما سال گذشته به دلایلی همچون مداخله‌ی دولت‌ها در صنعت رمزارزی، قیمت این رمزارز تا نقطه‌ی ۳۲۰۰ دلار سقوط کرد.

با نگاهی به این روند می‌توان گفت که تغییرات قیمت تنها به دلیل عوامل داخل زنجیره‌ای(on-chain) رخ نمی‌دهند. فضای رمزارزی در حال بالغ شدن است و طیف وسیعی از عوامل و حوادث مختلف در این بین وجود دارد که می‌توانند باعث ریزش قیمت‌ها و یا تسریع روند رشد بازار شود. پیش از فرارسیدن رویداد Halving سال اینده به نظر می‌رسد که صنعت رمزارزی به بلوغ رسیده و قانون‌گذاران در این صنعت حضور یابند.

براساس گفته‌های اقای گاریک هیلمن(Garrick Hileman) یکی از بنیانگذاران پلت‌فرم Mosaic:

بازار‌های رمزارزی اغلب توسط رویداد‌های مختلف به هر مسیری کشیده می‌شوند، و هرچه به رویداد Halving نزدیک‌تر می‌شویم، قیمت بیت‌کوین توسط کسانی که سقوط ارزش ذخیره‌ی این رمزارز را پیش‌بینی می‌کنند، بیشتر خواهد شد. در ماه‌های منتهی به دو رویداد Halving پیشین، ما شاهد روند صعودی پیوسته برای قیمت بیت‌کوین بودیم، و پس از نصف شدن پاداش شبکه قیمت‌ها شدیدا بالا رفت. Garrick Hileman

 

اگر ماینر‌ها شبکه را ترک کنند، افراد باقی مانده شانس بیشتری خواهند داشت

در حالی که کاهش پاداش شبکه‌ی بیت‌کوین احتمالا منجر به دلسرد شدن ماینر‌ها خواهد شد، به یاد داشته باشید کاهش شدید هش‌ریت شبکه باعث کاهش سختی ماینینگ می‌شود، در نتیجه برای استخراج یک واحد رمزارز بیت‌کوین به قدرت محاسباتی و انرژی کمتری نیاز خواهد بود. از این رو، افرادی که همچنان در شبکه حضور داشته باشند احتمالا به سود و درامدزایی خواهند رسید. در عین حال، بیت‌کوین و دیگر رمزارزها به تدریج فراگیر خواهند شد و توسط کسب و کار‌های سراسر جهان پذیرفته می‌شوند. با افزایش پذیرش رمزارزها، میزان استفاده نیز افزایش خواهد یافت و در نتیجه افزایش کارمزد تراکنش‌ها در کنار پاداش کم بلاک‌های ماین شده قرار خواهد گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.