بررسی رفتار دلار در هفت سال گذشته /بالاترین بازدهی دلار در کدام سال

بررسی رفتار دلار در هفت سال گذشته /بالاترین بازدهی دلار در کدام سال
خلاصه اخبار

دلار طی هفت سال گذشته در دو سالی که اقتصاد با بحران مواجه شده، بیشترین بازدهی را ثبت کرده است. بازدهی دلار در دو سال 1391 و 1397 به ترتیب 80 و 162 درصد بوده است.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، در دو سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ که اقتصاد کشور با بحران مواجه شد و روند تورم با شیب بالایی صعود کرد، نرخ دلار نیز بازدهی بالایی را ثبت کرد، اما با این تفاوت که دلار در دوره دوم بحران ارزی دو برابر بحران قبلی نوسان داشت.

طبق داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، در حالی که دلار در سال ۹۱ معادل ۸۰ درصد بازدهی داشت، این ارز در سال ۹۷ که از بسیاری از جهات رشد و افت متغیر‌های اقتصادی شبیه سال ۹۱ بود بازدهی بیشتری را ثبت کرد، بازدهی دلار در این سال ۱۶۲ درصد بازدهی داشت.

سال اول مورد بررسی، یعنی سال ۹۰ از روزهای ابتدایی آذر ماه (حدود چهار ماه) در نظر گرفته شده است، در واقع بازدهی ۳۹ درصدی سال ۹۰ از ششم آذر ماه تا ۲۸ اسفند ماه محاسبه شده است.

دلار از هزار و ۳۷۰ تومان روز ششم آذر ماه به هزار و ۹۱۵ تومان در روز ۲۸ اسفند ماه رسید.

بررسی رفتار دلار در هفت سال گذشته /بالاترین بازدهی دلار در کدام سال

بازدهی دلار در سال ۹۱ به ۸۰ درصد رسید، یعنی قیمت دلار در روز ششم فروردین ماه، هزار و ۸۹۰ تومان بود اما این ارز در روز کاری پایان این سال (یعنی ۲۸ اسفند)، سه هزار و ۴۰۵ تومان شد.

در حالی که دلار در سال ۱۳۹۱ توانست بازدهی بالایی را به ثبت برساند، در سال بعد یعنی ۹۲ نتوانست بازدهی مثبتی داشته باشد و تا بازدهی منفی ۱۴ درصد پایین آمد.

قیمت دلار در روز ۱۷ فروردین ماه این سال، سه هزار و ۵۱۰ تومان بود و تا نرخ سه هزار و ۱۷ تومان هم پایین آمد.

دلار در سه سال بعدی بازدهی به نسبت پایینی را ثبت کرد، یعنی دلار در سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به ترتیب بازدهی ۱۰، ۲ و ۸ درصدی را به ثبت رساند.

قیمت دلار در سال ۹۶ بازدهی ۳۰ درصدی را از آن خود کرد. در حالی که قیمت دلار در روز اول فروردین ماه این سال سه هزار و ۷۴۸ تومان بود، در روز پایانی سال، یعنی ۲۸ اسنفد ماه به چهار هزار و ۸۹۹ تومان رسید.

بیشترین بازدهی دلار طی هفت سال اخیر در سال گذشته اتفاق افتاد، با این که دلار در روز چهارم فروردین ماه چهار هزار و ۹۲۱ تومان بود تا روز ۲۸ اسفند ماه حدود هشت هزار تومان افزایش قیمت داشت. دلار در روز ۲۸ اسفند ماه به ۱۲ هزار و ۸۹۴ تومان شد.

بررسی رفتار دلار در هفت سال گذشته /بالاترین بازدهی دلار در کدام سال

منبع : tejaratnews.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.