تورم چگونه بر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم تاثیر می گذارد؟

تورم چگونه بر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم تاثیر می گذارد؟

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین اغلب یک محافظ تورم عالی نامیده می شوند .با این حال، قدرت خرید دلار در برابر بیت کوین در بیشتر بخش های سال جاری در یک روند صعودی بوده است.در دو سه ماهه اخیر، در میان شرایط نزولی بازار ، مسائل سیاسی-اجتماعی نقش کلیدی در ایجاد مسیر قیمت بیت کوین ایفا کرده است.

ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه گذاری به دلایل مختلفی جذاب هستند. برای برخی، ارزهای دیجیتال راهی سریع برای کسب درآمد هستند، ، در حالی که برای برخی دیگر، دلیل جذابیت اعتماد به فناوری بلاک چین یا یک پروژه خاص است. برای برخی، ورود به ارزهای دیجیتال می تواند به دلیل احساس FOMO یا ترس از دست دادن باشد.

همه اینها را کنار بگذاریم، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین اغلب به عنوان یک محافظ تورم عالی و ذخیره ارزش نامیده می شوند. بنابراین، با ادامه افزایش تورم، ارزهای دیجیتال و تورم چه رابطه ای را تشکیل می دهند؟

تورم چیست؟

تورم زمانی اتفاق می افتد که کاهش ارزش یک ارز، مانند دلار آمریکا، قیمت کالاها و خدمات را در طول زمان افزایش می دهد و در نتیجه به رشد اقتصاد کمک می کند. با این حال، بر خلاف ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال را نمی توان به همان میزان با تغییر نرخ بهره دستکاری کرد.

در اوایل ماه مه، قیمت بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) پس از اخبار مربوط به افزایش بهره توسط فدرال رزرو افزایش یافتند و به ترتیب حدود 3.5٪ و 1.2٪ رشد یافتند. تورم فزاینده یکی از محرک‌های زیان‌های گسترده در بازار ارزهای دیجیتال است. فدرال رزرو ایالات متحده افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره را اعلام کرد که بالاترین افزایش نرخ بهره در دو دهه اخیر است.

در حالی که ارزهای دیجیتال پس از اخبار افزایش بهره شاهد افزایش قیمت کوتاه مدت بودند، افزایش قیمت نتوانست ادامه پیدا کند. با این حال، بسیاری از تحلیلگران هنوز بر این باورند که ارزهای دیجیتال مطابق با سهام یک شرکت بزرگ فناوری رفتار می کنند.

بیت کوین ؛ یک مانع تورم؟

در دوران پس از همه‌گیری کرونا، قدرت خرید دلار در برابر بیت کوین بیشتر کاهش یافت و در مارس 2020 کاهش قابل توجهی را مشاهده کرد و به دنبال آن، همانطور که در تصویر بالا مشاهده شد، تا پایان سال 2020 کاهش یافت. علاوه بر این، ارزش دلار به دلیل چاپ مداوم پول توسط دولت کاهش بیشتری یافته است.

طی 50 سال گذشته، تورم در حال حاضر ارزش دلار را تا 85 درصد کاهش داده است که روایت بیت کوین را به عنوان جایگزینی عالی برای پول فیات تقویت کرده است. با این حال، در نوامبر 2021، پس از رسیدن به بالاترین رقم تاریخ یعنی 69000 دلار، قیمت بیت کوین روند نزولی خود را آغاز کرد. تقریباً در همان زمان، قدرت خرید دلار در برابر بیت کوین شروع به افزایش کرد و در نوامبر تا پایان سال 2021 و سپس دوباره در مارس 2022 افزایش یافت.

قابل ذکر است که قدرت خرید دلار در برابر بیت کوین در بیشتر بخش های سال جاری در روند صعودی بوده است. همین امر روایت پوشش تورمی بیت کوین را در معرض خطر قرار می دهد. علاوه بر این، مسائل ثابت پیرامون نوسانات بازار و قیمت بالای یک واحد بیت کوین باعث ایجاد اصطکاک برای سرمایه گذاران، به ویژه تازه واردان می شود.

در حالی که جایگزین‌های سرمایه‌گذاری مانند ETF‌های با پشتوانه استخراج بیت‌کوین و ETP‌های بیت‌کوین در معرض دید مناسب برای همه سرمایه‌گذاران قرار دارند، نوسانات دائمی همچنان معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و تازه‌واردان را در بازار آزار می‌دهد.

ارزهای دیجیتال و تورم

در بیشتر بخش‌های عمر بیت‌کوین، قیمت‌ بیت‌کوین واکنش منفی به شوک‌های عدم قطعیت سیاست‌ها نشان نداده‌است، که تا حدی با مفهوم استقلال بیت‌کوین از مقامات دولتی سازگار است. با این حال، در میان شرایط تا حد زیادی نزولی بازار، مسائل سیاسی-اجتماعی نقش کلیدی در تعیین مسیر قیمت بیت کوین در دو سه ماهه گذشته داشته است.

علاوه بر این، همبستگی فزاینده بیت کوین با دو شاخص اصلی S&P 500 و Nasdaq دیده می شود.

قیمت بیت کوین 57.02 درصد نسبت به قیمت 69000 دلاری خود افت کرد، که ماهیت بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش را به خطر انداخت. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین با 29504.67 دلار معامله می شود که نزدیک به سطح حمایت/مقاومت روانی 30000 دلار است.

این کوین از 10 می(20 اردیبهشت)، مسیری بین 31500 تا 28380 دلار را حفظ کرده است.

در حال حاضر، با توجه به اینکه بازار بزرگتر بیشتر به سمت نزولی متمایل شده است، اینکه آیا بیت کوین می تواند از دارایی های سنتی و ارزهای فیات بهتر عمل کند، هنوز یک سوال اساسی باقی مانده است.

 بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که بازار در حال بلوغ بیت کوین و ارزهای دیجیتال در طول سال ها جای خود را به کاهش بازگشت سرمایه داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.