بررسی آخرین تحولات دارایی شرکت‌های سهامی

بررسی آخرین تحولات دارایی شرکت‌های سهامی
خلاصه اخبار

در برخی مجامع فوق‌العاده، تصویب افزایش سرمایه به‌صورت دو مرحله‌ای (و ندرتا بیشتر) برگزار می‌گردد. در این موارد معمولا مرحله اول به‌صورت قطعی تصویب می‌شود تا روال انجام آن و پذیره‌نویسی اولیه پس از مجمع شروع شود. مرحله (مراحل) بعدی هم در اختیار هیات مدیره قرار می‌گیرد تا در زمانی که سهامدار عمده و مدیران شرکت مناسب می‌دانند، اجرایی شود. یکی از عللی که سبب دو مرحله‌ای شدن افزایش سرمایه می‌شود، ملاحظات مربوط به مقام ناظر یعنی سازمان بورس است.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیوسهام، سازمان بورس با توجه به طرح پیشنهادی هیات مدیره و برآورد منابع مورد نیاز یا هر دلیل دیگر صلاح می‌بیند بخشی از افزایش سرمایه در مرحله اول انجام و ثبت شود و بقیه پس از آن صورت گیرد. گاهی هم سازمان بورس با افزایش سرمایه در یک مرحله موافقت می‌کند، اما سهامداران در مجمع به‌خاطر ملاحظاتی مانند وضعیت بازار سهام یا جلب موافقت همه سهامداران عمده، بخشی از فرآیند را به مرحله دوم موکول می‌کنند. مرحله‌ای از افزایش سرمایه که در اختیار هیات مدیره قرار می‌گیرد معمولا باید در فاصله ۲ سال پس از تصویب با دریافت مجوز مجدد از سازمان بورس انجام شود. افزایش سرمایه دراختیار نیازی به برگزاری مجمع فوق‌العاده نداشته و در جلسه هیات‌مدیره شرکت قابل تصویب است. سهامداران خرد از دو مرحله «قطعی» و «دراختیار» افزایش سرمایه به شوخی به‌عنوان «نقد» و «نسیه» یاد می‌کنند و معمولا روی انجام مرحله دراختیار حساب چندانی باز نمی‌کنند. تجربه هم نشان داده که در موارد قابل توجهی افزایش سرمایه در اختیار یا هرگز تصویب نمی‌شود یا به همان صورت که تصویب شده، اجرایی نمی‌شود. در هفته گذشته چهار شرکت که مجوز اجرای افزایش سرمایه دراختیار را پیش از این در مجمع فوق‌العاده گرفته بودند، زمان تشکیل جلسه هیات مدیره را اعلام کردند. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

بررسی آخرین تحولات دارایی شرکت‌های سهامی


برکت ح: «گروه دارویی برکت» در مجمع فوق‌العاده اواخر فروردین، سرمایه خود را از ۳۴۰ میلیارد تومان به ۵۸۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۷۱ درصد از مطالبات و آورده نقدی به‌صورت قطعی افزایش داد. مجمع همچنین اجرای یک افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی از همین محل را هم در اختیار هیات مدیره قرار داد تا طی دو سال آینده اجرا شود. اصلی‌ترین دارایی برکت که در حال حاضر سود عمده آن را می‌سازد، مالکیت بیش از ۵۰ درصد «سرمایه‌گذاری البرز» (والبر) است. دارایی‌های دیگر این شرکت شامل چند پروژه داروسازی پیشرفته که به‌زودی به بهره‌برداری خواهند رسید و نیز شهرک دارویی است که قرار است بسیاری از کارخانه‌های داروسازی فعلی یا جدید در آن مستقر شوند. بازگشایی نماد برکت همزمان با روزهای خوب بازار با رشد مناسبی نسبت به قیمت تئوریک انجام شد. قیمت سهم پس از یک هفته از بازگشایی توانست (با درنظر گرفتن دو سود تقسیمی سالانه و تعدیل افزایش سرمایه) به قیمت عرضه اولیه سهم در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۵ برسد. در آن‌زمان بازار از قیمت عرضه اولیه برکت استقبال نکرد و بخشی از معاملات در قیمت سقف (۲۴۲۰ ریال) و بقیه تا نزدیکی کف قیمت (۲۲۰۰ ریال) صورت گرفت. فردای عرضه‌اولیه هم حدود یک‌سوم سهام عرضه شده معامله شد اما قیمت از سقف روز عرضه بالاتر نرفت و روزهای بعد هم بازار شاهد کاهش پیاپی قیمت سهم بود. در آن روزها جمله‌ای به مزاح در بین سهامداران گفته می‌شد که عرضه اولیه برکت، برکتی برای سهامداران نداشت! در ماه‌های پس از عرضه اولیه، این سهم قیمت حدود ۱۱۵ تومان را هم به خود دید. جالب اینجاست که در حاشیه جلسه معارفه برکت، برخی از فعالان بازار درباره قیمت احتمالی عرضه سهم با یکی از افراد اثرگذار در فرآیند عرضه که در آن‌زمان مدیرعامل «سرمایه‌گذاری البرز» بود، صحبت می‌کردند و خواستار قیمت‌گذاری سهم در محدوده‌ای پایین‌تر از ارزش ۲۵۰ تومانی مورد نظر سهامدار عمده بودند. یکی از افراد حاضر به ایشان گفت قیمت ۲۵۰ تومان با توجه به اینکه طرح‌های در دست اجرای شرکت هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند، برای عرضه اولیه نرخ مناسبی نیست و بهتر است پس از عرضه اولیه و رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی به این قیمت برسد. البته در همان ایام برخی از کارشناسان با استفاده از اطلاعات کدال، «خالص ارزش دارایی‌های» (NAV) برکت را بین ۲۲۰ تا ۲۴۰ تومان محاسبه کرده بودند. در هرصورت با این نظر موافقت نشد و شد آنچه شد. البته شاید آن عرضه اولیه تجربه‌ای شد برای موارد بعدی، کما‌اینکه مدیرعامل آن‌زمان والبر اینک در جایگاه مدیریت «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) قرار گرفته و از افراد کلیدی در عرضه اولیه شرکت «سرمایه‌گذاری صدرتامین» (تاصیکو) بود که چند روز پیش عرضه شد. اما حق‌تقدم برکت، دوشنبه گذشته و در روز منفی بازار در قیمت حدود ۷۰ تومان گشایش، و روز‌های بعد هم در همین محدوده معامله شد. گرچه افزایش سرمایه برکت تا مجمع سالانه آتی که احتمالا در اوایل تیرماه برگزار می‌شود، به ثبت نخواهد رسید، اما با توجه به اینکه عمده سود برکت پس از تقسیم سود زیرمجموعه‌های دارویی تعیین می‌شود، برآورد دقیقی از سود امسال نداریم.

منبع: radiosaham.ir