بدهکارترین شرکت‎ها به سهامداران را بشناسید

بدهکارترین شرکت‎ها به سهامداران را بشناسید
خلاصه اخبار

حضور در مجامع سالانه شرکت‎ها به جهت دریافت سود نقدی برای سهامداران جذابیت دارد؛ به خصوص آن که در سال گذشته اغلب شرکت‎ها به واسطه افزایش نرخ‎های فروش، به سودهای بالاتری نسبت به گذشته، دست یافتند و برای تقسیم سود شرایط بهتری دارند. اما در این میان، برخی شرکت‎ها تمایلی برای پرداخت آن در مهلت قانونی از خود نشان نمی‎دهند.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، بر اساس بررسی‎های واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، میزان سود نقدی تقسیم شده در مجامع همواره برای سهامداران جذابیت خاصی دارد و البته از آن سو، زمان دریافت آن نیز مهم است.
بررسی ترازنامه تمام شرکت‎های حاضر در بازار سرمایه نشان می‎دهد که در برخی شرکت‎ها میلی به پرداخت سود احساس نمی‎شود و شاهد انباشته شدن این بدهی در سمت چپ ترازنامه هستیم.
در نگاهی کلی، «وامید» در حالی در آخرین روز اردیبهشت ماه به مصاف مجمع عالی سالیانه دوره 12 ماهه منتهی به دی 97 می‎رود که همچنان از دوره‎های گذشته بیش از 41 هزار میلیارد ريال سود سهام پرداختنی دارد.

بدهکارترین شرکت‎ها به سهامداران را بشناسید


در رتبه دوم این لیست، «فارس» با 21 هزار میلیارد ريال، قرار گرفته است. مجمع سال مالی منتهی به خرداد 97 در آخرین روز مهر ماه برگزار شد و 430 ريال سود به ازای هر سهم تقسیم نمود.
رتبه سوم به «فولاد» رسید که باید 20 هزار میلیارد ريال سود سهام سنوات گذشته را پرداخت کند.
نکته قابل ذکر این است که طبق قوانین، حداکثر مهلت هیات مدیره برای پرداخت سود سهام، بعد از تصویب مجمع عمومی، 8 ماه است.
در صورتی که شرکت‎ها پس از اتمام مهلت 8 ماهه، باز هم از پرداخت سود نقدی به سرمایه گذاران خودداری کنند، سهامداران می‎توانند نسبت به ارسال اظهارنامه قانونی و مطالبه رسمی‎طلب خود، اقدام کنند تا از مزایای شمول خسارت تاخیر تادیه نیز بهره‎مند شوند.

منبع: boursenews.ir