بخش خصوصی کشش خرید باقی‌مانده سهام دولت در شرکت‌ها را ندارد

بخش خصوصی کشش خرید باقی‌مانده سهام دولت در شرکت‌ها را ندارد
خلاصه اخبار

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به این که ارزش کل باقی‌مانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ ۵۲ هزار میلیارد تومان است، گفت: امکان واگذاری همه این بنگاه‌ها در یک جا وجود ندارد و بخش خصوصی هم چنین کششی ندارد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، در اوایل هفته گذشته بود که در پی برگزاری جلسه هیئت واگذاری سازمان خصوصی‌سازی در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران و مدیرعامل فرابورس ایران جزییات عرضه سهام متعلق به دولت در 18 شرکت حاضر در بازار سهام را اعلام کرد.

در این نامه اعلام شد با توجه به تکلیف سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر واگذاری باقی‌مانده سهام دولت در این شرکت‌ها مقتضی است ضمن تمهیدات لازم برای فراهم کردن مقدمات عرضه سهام، در صورت وجود هرگونه مشکل یا ملاحظه خاص، به قید فوریت به اطلاع این سازمان برسد.

بنابر اعلام سازمان خصوصی‌سازی قرار است 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت لاوان، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت شیراز، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت اصفهان، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت تهران، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس، 20 درصد سهام شرکت پالایشگاه نفت تبریز، 17 درصد سهام بانک تجارت، 17 درصد سهام بانک ملت، 18.32 درصد سهام بانک صادرات ایران، 17.34 درصد سهام شرکت بیمه البرز، 11.44 درصد سهام شرکت بیمه اتکایی امین، 18.96 درصد سهام شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، 12.05 درصد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران، 17.2 درصد سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان؛ 14.04 درصد سهام شرکت ایران خودرو، 23 درصد سهام شرکت سایپا، 40 درصد سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس و 13.02 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران از طریق بورس و فرابورشس واگذار شوند.

در این زمینه به تازگی سیدجعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی که چندی پیش در پی اجرای قانون بازنشستگی بازنشستگان از این سازمان رفته بود و حالا چند ماهی است با تمام قوا برگشته و از جانب پوری حسینی، رئیس پرحاشیه سازمان خصوصی سازی سخنگوی این سازمان شده است، گفته ارزش کل باقی‌مانده سهام دولت در این 18 شرکت بزرگ، 52 هزار میلیارد تومان است که به‌صورت بلوکی واگذار می‌شود. ضمن این که امکان واگذاری همه این بنگاه‌ها در یک جا وجود ندارد و بخش خصوصی هم چنین کششی ندارد.

وی اضافه کرده، قیمت‌گذاری سهام این شرکت‌ها سخت نیست و براساس قیمت روز قبل به علاوه تا 20 درصد به شرطی که از حداقل قیمت سهام کمتر نباشد، واگذار خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.