بحران جدید در روابط تهران ـ لندن/ دادگاه انگلیس 20 میلیون پوند از سود بدهی 390 میلیونی پوندی به ایران را حذف کرد

بحران جدید در روابط تهران ـ لندن/ دادگاه انگلیس 20 میلیون پوند از سود بدهی 390 میلیونی پوندی به ایران را حذف کرد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، مسیر بهبود روابط انگلیس و ایران با رای جدید دادگاه لندن با موانع جدیدی روبرو شده است. دادگاه لندن رای داده است که نیازی نیست که این کشور به دلیل بدهی 387 میلیون پوندی به ایران که حدود 40 سال است با لغو قرارداد خرید تانک‌های چیف‌تین […]

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، مسیر بهبود روابط انگلیس و ایران با رای جدید دادگاه لندن با موانع جدیدی روبرو شده است.

دادگاه لندن رای داده است که نیازی نیست که این کشور به دلیل بدهی 387 میلیون پوندی به ایران که حدود 40 سال است با لغو قرارداد خرید تانک‌های چیف‌تین در انگلیس مانده است، به ایران 20 میلیون پوند از مجموع سود آن را بپردازد.

سود این پول از سوی وزارت دفاع انگلیس بین 32 تا 41 میلیون پوند برای 40 سال مدت بدهی تعیین شده است.

زمانی که بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس، وزیر امور خارجه این کشور بود، پیشنهاد داده بود تا به ازای پرداخت این پول، نازنین زاغری که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است به انگلیس تحویل داده شود.

بر اساس رای دادگاه از مجموع سود حدود 40 میلیون پوندی این پول برای 40 سال نیازی به پرداخت 20 میلیون آن که برای حدود 10 سال تعیین شده بود، نخواهد بود.

ابهام دیگر موجود در این قضیه این است که دادگاه لندن این مشکل را مطرح کرده است که چه کسی قرار است به نمایندگی از ایران به طور قانونی این پول را دریافت کند.

قرار بود در فوریه سال 2018 زمینه برای مبادله پول با نازنین زاغری فراهم شود، اما اختلافات در دولت و مجلس انگلیس از اجرای این طرح جلوگیری کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در قبال دریافت این پول بسیار پیگیر بوده و به مقامات انگلیسی اعلام کرده است که ایران برای اجرای این مبادله از خیر نازنین زاغری گذشته است.

البته سوتی‌ِ بوریس جانسون در شکست این طرح بی‌تاثیر نبود؛ چراکه در حالی که خانواده زاغری مدعی هستند که وی برای گذران تعطیلات به ایران آمده بود، جانسون اعلام کرد در زمان بازداشت زاغری در حال آموزش خبرنگاران در ایران بوده است.

تولیپ صدیق، یکی از نمایندگان مجلس انگلیس که ازجمله حامیان آزادی زاغری است، اخیرا سوالاتی را درباره میزان بدهی که انگلیس می‌خواهد در قبال آزادی زاغری به ایران بدهد، مطرح کرده است.

وزارت رفاه انگلیس همچنین تاکید کرده است که هر اتفاقی که در موضوع مبادله زاغری یفتد، تحریم‌های علیه ایران باید رعایت شود.

دادگاه انگلیس اعلام کرده است؛ وزارت دفاع این کشور نباید بابت مدت زمان حدود 10 سال که این پول مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده است، برای نگهداری آن پول پرداخت کند.

قرارداد 387 میلیون پوندی مربوط به خرید تانک‌های چیف‌تین در سال 1350 بین وزارت دفاع انگلیس و حکومت وقت شاهنشاهی ایران بسته شد و قرار بود در قالب آن 1300 فروند تانک و خودروهای زرهی به ایران تحویل شود.

در فوریه سال 58 و پس از انقلاب اسلامی این قرارداد لغو شد و با توجه به آنکه ایران همه پول قرارداد را پرداخت کرده است، خواستار بازپس‌گیری پول خود شده است.

نازنین زاغری با اتهامات جاسوسی توسط مقامات امنیتی ایران بازداشت شده و اعلام رسمی بوریس جانسون مبنی بر اینکه وی در حال آموزش خبرنگاران در ایران بوده است و حضور وی در ایران ربطی به گذران تعطیلات در ایران نداشته است، دلیل محکمی بر حقانیت مقامات امنیتی ایران به حساب می‌آید.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تلاش‌های همسر وی پس از دیدار با زاغری در سال 2018 برای متقاعد کردن مقامات دولتی برای همکاری با ایران بیش از آنکه بتواند سازنده باشد، مخرب بوده است.