بحث خرید تضمینی، مسیله مهم کشاورزان/ بورس کالا سیاست‌های تشویقی برای حضور بخش کشاورزی را فراهم کند

بحث خرید تضمینی، مسیله مهم کشاورزان/ بورس کالا سیاست‌های تشویقی برای حضور بخش کشاورزی را فراهم کند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، عرضه محصولات کشاورزی در بورس از جمله مسائلی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند، اگر شرایط برای این مهم به درستی تبیین شود، می‌تواند کمک شایانی به بخش تولید و کاهش واسطه‌گری در بازار کند، تحقق این شرایط از طرفی هم به نفع کشاورزان و تولید کنندگان […]

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، عرضه محصولات کشاورزی در بورس از جمله مسائلی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند، اگر شرایط برای این مهم به درستی تبیین شود، می‌تواند کمک شایانی به بخش تولید و کاهش واسطه‌گری در بازار کند، تحقق این شرایط از طرفی هم به نفع کشاورزان و تولید کنندگان و از سوی دیگر، مردم به عنوان مصرف کننده خواهدبود.

بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز  در خصوص آخرین وضعیت عرضه محصولات، تسهیل شرایط و سایر مسائل توزیع محصولات کشاورزی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: خداروشکر امسال تولیدات ما به واسطه بارندگی‌ها و شرایط جوی در اکثر نقاط کشور خوب بود، به طور مثال؛ در سال جاری تولید گندم با رشد قابل توجهی همراه بود، به گونه‌ای که طبق گزارش‌های منتشر شده از استان‌های مختلف،  بالای 16 میلیون تن گندم کشت شد که بی‌نظیر است.

او در ادامه با اشاره به اینکه، قیمت بذر،کود و مواد اولیه شکل نامعقولی به همراه دارد و برای کشاورزان گران تمام می‌شود گفت: یک موضوع مهم برای کشاورزان بحث خرید تضمینی است، که این مسئله  برای بخشی از آن‌ها منجر به دلخوری شده، به عبارتی قیمت تعیین شده از سوی نهادهای مختلف بالاست و نرخ نهایی محصولات با هزینه‌ها همخوانی ندارد.

او تاکید کرد: کشاورزان باید با دولت همکاری و نسبت به تحویل محصولات در زمان تعیین شده اقدام کنند، مشروط بر آنکه دولت هم تعهد دارد تا برای پیشبرد بهتر اهداف،  امتیازاتی را در اختیار کشاورزان قرار دهد و ارتباط میان دو طرف به خوبی برقرار شود.

بیابانی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم تا محصولات کشاورزی به دست دلالانی  افتد که حق مزروعین را تضییع کنند گفت: به رغم اینکه دولت در حال حاضر به علت مسائل مختلف مالی وسیاسی با مشکلاتی روبه روست ، باید با تدوین چشم اندازی در آینده، و پی گیری سیاست تشویقی، ضمن حفظ حقوق کشاورزان، بتوان شرایطی را محقق کرد تا  ورود آنان به بازار سرمایه امکان پذیرتر شود. از سویی نباید بی توجه ماند که قشر کشاورزان همیشه مورد هجوم معضلات طبیعی و غیر طبیعی از قبیل «واسطه گری» قرار می‌گیرند. اینها همه سیاست نظارتی قوی‌تری را می‌طلبد.

او ادامه داد: باید تلاش کنیم تا کمبودها را برطرف کرده و سیاست دلالی را ازمیان برداریم، به عبارتی سیاست تولید، نظارت و تامین باید به گونه‌ای عمل کند که همه مردم بتوانند از امکانات مدیریتی بهره کافی ببرند.

وی در خصوص ارائه راه‌کارهایی جهت تسهیل عرضه محصولات در بازار سرمایه و کوتاه شدن دست واسطه گری اظهار داشت: در حالی که نباید از نقش دستگاه‌های نظارتی نسبت به این مورد مهم غافل بود، توصیه ما به عنوان نهاد فعال در حوزه کشاورزی این است که، افراد دارای سرمایه مازاد و دپو شده منابع مالی خودرا  درصادرات به‌کارگیرند. متاسفانه این مورد به عنوان سیاست نامناسبی در جامعه ما حکمفرما شده، به عبارتی بعضا پول‌ها در جایی به کار گرفته می‌شود که به تولیدات داخلی آسیب وارد می‌کند. لذا این مسئله علاوه بر نظارت برنامه‌ریزی مناسبی را می‎‌طلبد . به عبارتی دیگر باید زیر ساخت‌هایی فراهم کرد که هم تولید کننده و هم مردم نفع کافی را از شرایط حاصل شده برخوردار شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.