با شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشتر آشنا شوید

با شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشتر آشنا شوید
خلاصه اخبار

شرکت پلیمر آریا ساسول پس از ثبت در سال 1381 با مشارکت شرکت ساسول آفریقای جنوبی و در سال 1382 تاسیس شد که در نهایت در سال 1387 این شرکت به بهره برداری رسید.

شرکت پلیمر آریا ساسول پس از ثبت در سال 1381 با مشارکت شرکت ساسول آفریقای جنوبی و در سال 1382 تاسیس شد که در نهایت در سال 1387 این شرکت به بهره برداری رسید. شرکت ساسول آفریقای جنوبی تا سال 2013 به صورت غیر مستقیم از سهامداران این شرکت بوده که در این تاریخ سهام خود را واگذار کرد و در حال حاضر هیچ ارتباطی بین این دو شرکت وجود ندارد.

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارتست از طراحی، توسعه، تامین سرمایه، ساخت، تملک و بهره برداری و نگه داری واحدهای تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی در منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع در بندر عسلویه و بازاریابی، فروش و پخش این محصولات در بازارهای داخلی و بین المللی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و انجام کلیه فعالیت های امور فنی، مهندسی و مالی و هرگونه خدمات تجاری که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط با موضوع شرکت است.

سرمایه شرکت و ترکیب سهامداران آریا

پس از آخرین افزایش سرمایه شرکت که در سال 1386 انجام شده است سرمایه شرکت معادل 4,583,840 میلیون ریال ثبت شده است و طبق جدول زیر بین سهامدارن تقسیم شده:

شرحتعداد سهامدرصد سهام
شرکت پتروشیمی پارس (سهامی عام)2,291,888,00050
شرکت پارس تامین مجد (سهامی خاص)2,291,896,00050
سایر56,000
جمع4,583,840,000100

جایگاه تولید شرکت پلیمر آریا ساسول در ایران

در جدول زیر مقایسه ای بین میزان تولید و فروش داخلی محصولات شرکت در بازار داخلی انجام شده است:

شرحمقدار تولید کشور (تن)مقدار تولید شرکت (تن)سهم از بازار تولید (درصد)فروش داخلی (تن)سهم از بازار فروش داخلی (درصد)
اتیلن6,239,000855,44113.7170,64614.5
انواع پلی اتیلن3,920,000669,27517107,81316.7

تولید

ظرفیت تولید اسمی شرکت براساس مقادیر طراحی شده، مطابق جدول زیر گزارش شده است:

نام محصولظرفیت
اتیلن1,000,000
پلی اتیلن سبک300,000
پلی اتیلن متوسط/سنگین300,000

بر این اساس و با توجه به حجم تولیدات گزارش شده توسط شرکت، تغییرات نسبت حجم تولیدات به ظرفیت اسمی هر محصول بر جسب درصد در چهار سال گذشته به صورت زیر نمایش داده می شود:

با شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشتر آشنا شوید

همانطور که مشاهده می کنید شرکت علاوه بر استفاده نزدیک به 95 درصدی، از ظرفیت تولید اتیلن در سال های اخیر، توانسته است ­با تغییر پارامترهای فرآیندی، در تولید انواع پلی اتیلن به مقادیری بیش از ظرفیت اسمی مجموعه دست پیدا کند.

میزان فروش شرکت پلیمر آریا ساسول

برای بررسی دقیق تر روند درآمد زایی شرکت به بررسی میزان فروش داخلی و خارجی شرکت و مقایسه درآمدهای حاصل از آن می پردازیم.

با شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشتر آشنا شوید

قابل ذکر است که دلیل حجم کم فروش محصول اتیلن در برابر ظرفیت تولید یک میلیون تنی آن، استفاده از این محصول در فرآیند تولید داخلی شرکت است. از کل تولید اتیلن شرکت نزدیک به 200 هزار تن محصول مازاد جهت فروش در نظر گرفته شده که بخش عمده آن در بازار داخلی عرضه می شود.

با شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشتر آشنا شوید

با دقت در این جدول ها کاملا مشخص است که بیشترین سهم در درآمد ناخالص فروش آریا ساسول مربوط به صادرات شرکت است و در نتیجه تاثیر تغییرات قیمت دلار بر سودآوری این شرکت چشمگیر خواهد بود. همانطور که در سال 97 با وجود کاهش حجم فروش نسبت به سال 96، درآمدهای شرکت از محل صادرات محصولات افزایش قابل توجهی داشته است.

بر اساس اظهارات شرکت 80 درصد از محصول پلی اتیلن تولیدی به صادرات اختصاص پیدا میکند و با توجه به تغییرات قابل توجه قیمت این محصول در بازار های جهانی انتظار افزایش سودآوری شرکت وجود دارد. توجه داشته باشید که دو خریدار بین المللی پلی اتیلن هرکدام توسط یکی از سهامداران عمده معرفی می شوند.

مقایسه با سایر شرکت ها

به عنوان یک مقایسه سودمند در زمینه نحوه عملکرد شرکت می توان به مقایسه عملکرد آن با سایر شرکت های این حوزه پرداخت. در جدول زیر این مقایسه بر اساس داده های مربوط به به سال مالی 1397 ذکر شده است.

با شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشتر آشنا شوید

همانطور که مشاهده می کنید آریا ساسول با وجود سرمایه و پرسنل کمتر نسبت به هر سه این شرکت ها توانسته از نظر حاشیه سود برتری خود را نشان دهد. این موضوع در کنار سود سازی قابل قبول سال 1397، منجر به افزایش توجه ها در این سهم شده است.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.

برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • امیـررضا مسکینی

  سلام
  ارزش خرید داره؟
  بعدشم 300 تومن سفارش بدیم،ب اندازه 300 تومن سهم میرسه بهمون؟
  راستی من تازه واردم و هفته پیش سهام پیزد رو خریدم.
  اما چرا نمودارش تو برنامه شما یا ایزی تریدر نمایش داده نمیشه؟(منظورم اینه ک نمیدونم سود کردم یا ضرر!)
  خیلیییییی لطف میکنید اگه جوابمو بدین❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
  دم همه سیگنالیا گرم…. بهترین برنامه اندروید❤️🤩

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این سهم امروز هنوز معامله نشده و در نتیجه نمودار برای اون وجود نداره

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
3 خرداد 1399