بانک مسکن به بازار متشکل ارزی می‌پیوندد

بانک مسکن به بازار متشکل ارزی می‌پیوندد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، رئیس اداره‌کل امور بین‌الملل بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که هدف ایجاد بازار متشکل ارزی چیست، گفت: اهداف متعددی برای ایجاد آن وجود دارد، اما مهم‌ترین اهداف، کشف نرخ واقعی ارز، ایجاد شفافیت در معاملات، تسریع فرآیند نقل و انتقال ریال مربوطه، ایجاد اطمینان در […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

رئیس اداره‌کل امور بین‌الملل بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که هدف ایجاد بازار متشکل ارزی چیست، گفت: اهداف متعددی برای ایجاد آن وجود دارد، اما مهم‌ترین اهداف، کشف نرخ واقعی ارز، ایجاد شفافیت در معاملات، تسریع فرآیند نقل و انتقال ریال مربوطه، ایجاد اطمینان در انجام معامله و تسویه عملیات، عمق دادن به بازار با افزایش حجم معاملات و متعدد‌سازی ابزارهای مالی قابل بسط و اتصال به شبکه خبر در آینده برای اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی دقیق حجم و ارزش معاملات به‌صورت برخط است. او درباره چگونگی فعالیت بانک مسکن دربازار متشکل ارزی گفت: با شروع فعالیت بازار متشکل ارزی ابتدا بانک ملی به‌عنوان بانک پایلوت به همراه یکصد صرافی عضو این بازار اقدام به خرید و فروش ارز می‌کند و به‌تدریج سایر بانک‌ها از جمله بانک مسکن به جمع آنها خواهند پیوست.

تباری با بیان اینکه بانک‌ها و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی باید مبلغی را به‌عنوان قدرالسهم تاسیس شرکت مدیریت بازار متشکل ارزی پرداخت کنند، گفت: بانک مسکن نیز به‌عنوان یکی از اعضای این بازار، نسبت به پرداخت قدرالسهم خود اقدام کرده است. او افزود: علاوه‌بر آن هر یک از اعضا باید مبلغی را به‌عنوان حق عضویت به‌صورت سالانه پرداخت کنند که این مبلغ در حال حاضر ۲۵۰ میلیون ریال است که ممکن است رقم آن در آینده تعدیل شود. رئیس اداره‌کل امور بین‌الملل بانک مسکن درباره کشف نرخ در بازار متشکل ارزی توضیح داد: نرخ معاملات ارز بر پایه مبادلات عمده ارز تعیین می‌شود که به اصطلاح به آن «کشف نرخ» گفته می‌شود. دولت و بانک مرکزی ایران امیدوارند با راه‌اندازی این بازار، تهران به مرکز کشف نرخ برابری دلار آمریکا و ریال ایران بدل شود و این نرخ از اولین دقایق شروع روز کاری اقتصاد ایران مشخص باشد و این شفافیت و روانسازی در کار به کاهش نرخ ارز در بازار بینجامد. او افزود: البته متولیان این بازار امیدوارند با اعمال دامنه محدود نوسان روزانه نرخ در بازار متشکل، بتوانند از بروز شوک‌های قیمتی در آن جلوگیری کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.