بازیگر اصلی اینده نفت

بازیگر اصلی اینده نفت
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، بر اساس این گزارش، ایالات‌متحده امریکا تا یک دهه اینده جهان را در نفت غرق خواهد کرد. غرق شدن دنیا در نفت تولید شده از سوی امریکا استعاره از رشد بی‌وقفه تولید نفت خام در این کشور است که از چند سال اخیر اغاز شده و همچنان […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، بر اساس این گزارش، ایالات‌متحده امریکا تا یک دهه اینده جهان را در نفت غرق خواهد کرد. غرق شدن دنیا در نفت تولید شده از سوی امریکا استعاره از رشد بی‌وقفه تولید نفت خام در این کشور است که از چند سال اخیر اغاز شده و همچنان ادامه خواهد داشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد ایالات‌متحده امریکا در طول یک دهه اینده (۲۰۲۰ تا ۲۰۲۹) ۶۱ درصد از کل تولیدات نامتعارف نفت و گاز را به خود اختصاص خواهد داد. این سهم بزرگ در تولید نفت و گاز غیرمتعارف به این معنا است که امریکا علاوه‌بر تلاش برای در اختیار گرفتن سهمی بزرگ‌تر در بازار نفت، نقش بیشتری نیز در شدت گرفتن تغییرات اب و هوایی خواهد داشت.

 در واقع برای جلوگیری از تغییرات اب‌وهوایی مخرب که موج‌های گرما، جاری شدن سیل‌های عظیم، اتش‌سوزی‌های گسترده و توفان‌ها را در پی دارد؛ یکی از راه‌حل‌ها جلوگیری از حفاری‌های جدید است. اما واقعیت موجود این است که صنعت نفت امریکا حتی با وجود برنامه‌های کاهش هزینه از سوی شرکت‌های نفت و گاز مستقل و کوچک که می‌تواند تولیدات انها را محدود کند، همچنان در حال طی مسیری رو به رشد است. علت اصلی این اتفاق افزایش فعالیت غول‌های نفتی در حوزه تولیدات شیل است. این شرکت‌ها در مقابل نوسانات قیمتی بازار نفت تحمل بیشتری دارند و با توان بالاتری برنامه‌های افزایش تولید خود را ادامه می‌دهند. این به ان معناست که با وجود محدود شدن فعالیت شرکت‌های نفتی کوچک در امریکا، غول‌های نفتی با توانی بیشتر جای خالی انها را پر می‌کنند. برای نمونه، ادغام در میدان نفتی پرمیان و دیگر میادین نفت شیل که از سوی شرکت‌های بزرگ نفتی هدایت می‌شود، نشان می‌دهد که روند حفاری چاه‌های جدید در سال‌های اینده با سرعت ثابت ادامه خواهد یافت.

  نقش امریکا در تولیدات جدید نفت و گاز

نگاهی به گزارش Global Witness نشان می‌دهد که با افزایش نگرانی‌ها از تغییرات اب‌وهوایی، نقش امریکا در افزودن نفت و گازهای جدید به بازار نفت دنیا نیز مشخص می‌شود. انطور که در این گزارش اشاره شده این سازمان در اوایل سال‌جاری، با بررسی اخرین پیش‌بینی‌های اب و هوایی و صنعتی به این نتیجه رسیده است که اگر قصد مقابله جدی با تغییرات و اب و هوایی وجود داشته باشد، هیچ چاه‌ نفت یا گاز جدیدی در هیچ نقطه‌ای از زمین نباید حفاری شود. این نتیجه با اگاهی از این نکته بیان می‌شود که توقف حفر چاه‌های جدید به سرعت باعث کمبود جهانی نفت خام خواهد شد، زیرا روزانه حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در تمام کشورهای دنیا به مصرف می‌رسد. در واقع از انجا که چاه‌های موجود تا انجا که توان دارند به تولید ادامه خواهند داد، این پروژه‌های جدید هستند که اینده صنعت نفت و گاز و همچنین اقلیم کره‌زمین را رقم خواهند زد. اینجا نقطه‌ای است که با پررنگ شدن نقش پروژه‌های نفت و گاز در اینده، مشخص می‌شود که سیل تولیدات جدید نفت و گاز از سوی امریکا، تولیدات سایر نقاط جهان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

 طبق این بررسی، تولید از میادین نفتی جدید در امریکا هشت برابر بیشتر از بزرگ‌ترین تولیدکننده بعدی نفت‌های غیرمتعارف یعنی کانادا خواهد بود. همچنین پیش‌بینی می‌شود تولیدات جدید امریکا بیست برابر بیشتر از تولیدات روسیه و در مجموع ۵/ ۱ برابر بیشتر از تولید سایر کشورها باشد. در واقع افزایش تولید نفت در امریکا به قدری بزرگ است که اگر هر کدام از ایالت‌های امریکا به‌عنوان یک کشور مجزا در نظر گرفته می‌شد، تگزاس به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده نفت و گاز غیرمتعارف شناخته می‌شد که تولیداتش حدود چهار برابر بیشتر از کانادا بود. همچنین بین سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۹، تگزاس می‌تواند ۲۸ درصد کل تولید اضافی نفت را تشکیل دهد.

 در این رتبه‌بندی فرضی، پنسیلوانیا نیز سومین تولیدکننده بزرگ نفت‌های جدید دیده شده که تولیدات جدیدش دو برابر بیش از روسیه است. روند رشد تولید نفت‌های غیرمتعارف در امریکا به گونه‌ای است که اگر تا پایان دهه اینده بدون تغییر باقی بماند، میادین نفت و گاز جدید در امریکا می‌توانند دو برابر بیشتر از تولید فعلی عربستان سعودی (حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز) نفت تولید کنند؛ بنابراین می‌توان مشاهده کرد نقش امریکا در اینده بازار نفت و همچنین تغییرات جوی ناشی از افزایش تولید و مصرف سوخت‌های فسیلی تا چه اندازه پررنگ است.

  بازیگر اصلی  فجایع زیست‌محیطی

وخامت اوضاع زیست‌محیطی در حالی کاهش ۴۰ درصدی تولید نفت و گاز در یک دهه اینده را الزامی جلوه می‌دهد که پیش‌بینی می‌شود درست در همین بازه زمانی، تولیدات نفت و گاز امریکا به واسطه توسعه تولید از میادین جدید، با رشد ۲۵ درصدی همراه باشد. در حال حاضر نیز امریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت و گاز طبیعی دنیا است و روند رشد تولیداتش در سال‌های اخیر سرعت بیشتری نیز پیدا کرده است. بر اساس گزارش EIA، تولید نفت و گاز ایالات‌متحده امریکا در سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۱۶ و ۱۲ درصد رشد داشته است. طبق این گزارش، امریکا در سال ۲۰۱۱ از نظر تولید گاز از روسیه پیشی گرفت و سال گذشته نیز در تولید روزانه نفت از عربستان سعودی سبقت گرفت. اما چنانچه روند رو به رشد تولید نفت در امریکا که مدیون رشد توسعه تولید شیل است، ادامه داشته باشد؛ تولیدات میادین نفتی و گازی جدید در امریکا به بیش از دو برابر انچه امروز در روسیه و عربستان تولید می‌شود، خواهد رسید.

بنابراین امریکا نه تنها برای تولیدکنندگان سنتی نفت خام که همواره در بازار نقشی مهم برعهده داشته‌اند تهدیدی بزرگ به‌شمار می‌رود، بلکه به همان میزان سلامت اب و هوایی دنیا را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد. براساس گزارش Global Witness هر بشکه نفت خام اضافی که از دل زمین خارج می‌شود، CO۲ بیشتری به جو زمین می‌فرستد و این به معنای افزایش هزینه‌های ناشی از اسیب‌های زیست‌محیطی به کره‌زمین و انسان‌های حاضر روی ان است. طبق نتایج یک تحقیق، هزینه‌های کاهش مخاطرات زیست‌محیطی و تغییرات اقلیمی برای اقتصاد امریکا تا سال ۲۰۹۰ می‌تواند به ۵۰۰ میلیارد دلار در سال برسد. بنابراین چنانچه روند رشد تولید نفت و گاز در امریکا با سرعت فعلی حفظ شود،‌ نه تنها دنیا در نفت و گاز تولید این کشور غرق خواهد شد، بلکه روند تغییر ذایقه از نفت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر نیز کند می‌شود.

 تمام این نگرانی‌ها در شرایطی وجود دارد که با انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهوری امریکا، او از پیمان پاریس که با حضور ۱۹۵ کشور قصد کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای از ابتدای ۲۰۲۰ را دارد، خارج شد. ترامپ در شرایطی به وخامت اوضاع زیست‌محیطی دنیا اعتقادی ندارد که در دوره ریاست‌جمهوری او، تولید روزانه نفت خام امریکا از حدود ۹ میلیون بشکه به رکورد بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز دست یافته است. رشد حدود سه میلیون بشکه‌ای نفت خام امریکا طی حدود سه سال و تداوم توسعه ان با توجه به سیاست‌های زیست‌محیطی ترامپ باعث شده برنامه‌های زیست‌محیطی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا بیش از پیش مورد توجه شهروندان امریکا و همچنین مردم دنیا قرار گیرد. تقریبا تمام نامزدهای حزب دموکرات امریکا برلزوم توقف رشد تولید نفت و گاز این کشور تاکید دارند. این تاکید در حالی وجود دارد که به نظر نمی‌رسد رشد تولید نفت و گاز در دنیا کند شده باشد یا در سال‌های اینده روند عکس طی کند. Rystad Energy موسسه‌ای است که در گزارشی تاکید کرده صنعت نفت جهان در سال‌جاری میلادی مجوز ۱۲۳ میلیارد دلار پروژه نفتی دریایی را صادر کرده که تقریبا دو برابر ۶۹ میلیارد دلار سال گذشته است. در واقع، در حالی که حفاری شیل طی سال گذشته در بحبوحه تردید سرمایه‌گذاران و سودهای پایین مالی کمی کند شده بود، پروژه‌های دریایی مسیری متفاوت را طی کرده‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.