بازگشت دوباره شاخص سهام از قله تاریخی

بازگشت دوباره شاخص سهام از قله تاریخی
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، روز گذشته روند صعودی شاخص کل از نیمه بازار معکوس شد و تا جایی پیش رفت که با افت ۴۱۴ واحدی روی عدد ۲۶۰ هزار و ۹۹۲ واحد متوقف شد. افت دماسنج اصلی بورس تهران در حالی بود که نماگر هموزن با تاثیر یکسان نمادها برای سیزدهمین […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، روز گذشته روند صعودی شاخص کل از نیمه بازار معکوس شد و تا جایی پیش رفت که با افت ۴۱۴ واحدی روی عدد ۲۶۰ هزار و ۹۹۲ واحد متوقف شد. افت دماسنج اصلی بورس تهران در حالی بود که نماگر هموزن با تاثیر یکسان نمادها برای سیزدهمین روز پیاپی در مدار مثبت قرار داشت و رشد ۵۵/ ۰ درصدی را تجربه کرد. در همین حال ارزش معاملات خرد سهام بورسی  (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) طی روز گذشته به هزار و ۹۲ میلیارد تومان رسید. بازهم معامله‌گران حقیقی در سمت خرید فعال‌تر ظاهر شدند؛ به‌طوری‌که ۴۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سهام شرکت‌های بورسی به سمت سهامداران حقیقی تغییر یافت.

اتفاق جالب‌توجه در روز گذشته تغییر ترکیب حامیان دماسنج اصلی بورس تهران بود. بر خلاف دو هفته اخیر که سه نماد «همراه»، «اخابر» و «رمپنا» از نمادهای اصلی حمایتگر شاخص کل بودند در معاملات روز گذشته این نمادها تغییر نقش دادند و بعضا در جایگاه مانع رشد بازار سهام قرار گرفتند. دو شرکت مخابراتی بورس تهران طی این مدت اخیر به‌واسطه شایعاتی مانند تجدید ارزیابی دارایی‌های ملکی رشدهای بالایی را تجربه کرده‌اند. اما روند افزایش ارزش بازار این دو شرکت در روز گذشته تغییر یافت و «همراه» با افت قیمتی ۲/ ۴ درصدی مواجه شد. «اخابر» نیز رشد بسیار خفیف ۱/ ۰ درصدی را تجربه کرد.

دیگر شرکتی که طی معاملات روز گذشته موجب جلب‌نظر بورس‌بازان شد، پالایش نفت اصفهان بود. «شپنا» روز شنبه اعلام کرد که قصد افزایش سرمایه ۲۲۰ درصدی دارد. این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته قانونی شرکت خواهد بود. در پی همین خبر بود که سهام این شرکت در سقف مجاز قیمتی روزانه با مازاد تقاضا همراه شد. «شپنا» طی معاملات روز گذشته در حالی با ۷۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات روزانه را داشت که با صف خریدی با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان، دارای سنگین‌ترین صف خرید هم بود. «شپنا» با رشد قیمتی ۵ درصدی، با اثرگذاری مثبت ۲۸۸ واحدی بر نماگر اصلی بورس تهران، در جایگاه نخست بیشترین تاثیر بر شاخص قرار گرفت.

«تاپیکو» دیگر نمادی بود که در معاملات روز گذشته بازار سهام مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت. این نماد که در قیمت پایانی رشد ۹/ ۱ درصدی را تجربه کرد، اثرگذاری مثبت ۱۲۰ واحدی بر شاخص کل بورس تهران داشت. شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین در سال مالی گذشته موفق به ساخت سود ۴۳ تومانی به ازای هر سهم شده بود.در استانه مجمع عمومی عادی سالانه «تاپیکو»، تهاتر سهام این شرکت با «تاصیکو» قوت یافته است به‌طوری‌که «تاپیکو» طی یک اطلاعیه خبر از تحصیل ۵ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین را داد. در انتهای ساعت کاری بازار سهام در روز گذشته، این نماد برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه متوقف شد.  با رشد نسبی کامودیتی‌ها در بازار جهانی، موجب شد چهارشنبه هفته گذشته بورس تهران با جهشی بالغ بر ۴ هزار واحد همراه شود. اما بازگشت بازارهای جهانی به روند معکوس باعث شد شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی که عموما کالایی هستند بار دیگر در مدار منفی معاملات قرار بگیرند به‌طوری‌که در روز گذشته شاخص صنعت فلزات اساسی افت ۸/ ۰ درصدی را تجربه کرد. در روز جاری عرضه اولیه شرکت غلتک‌سازان سپاهان را پیش‌رو خواهیم داشت. در عرضه اولیه «فسازان»، ۲۰ درصد از سهام این شرکت معادل ۷۵ میلیون سهم با سقف قیمت ۸۴۰ تومان عرضه خواهد شد. در این عرضه اولیه حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۲۰۰ سهم است. نماد «فسازان» در گروه ساخت فلزات اساسی قرار گرفته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها