بازگشت ارز صادراتی دغدغه صادرکنندگان در شرایط تحریم است

بازگشت ارز صادراتی دغدغه صادرکنندگان در شرایط تحریم است
خلاصه اخبار

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در شرایط کنونی که کشور در تحریم است بازگشت ارز صادراتی خواسته مهم و به‌حق صادرکنندگان است.

به گزارش سیگنال به نقل از طلا، محمد لاهوتی ضمن تبریک پیشاپیش به مناسبت فرارسیدن روز صنعت و معدن گفت: معتقدم در هر شرایطی ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و درخواست دولت از صادرکنندگان در این زمینه درست است هرچند باید به راهکارهایی در این باره برسد که قابلیت اجرا دارد.

وی افزود: تعدد بخشنامه‌ها و مشکلات داخلی ایجاد شده در مسیر صادرات باعث شده بعضی صادرکنندگان بزرگ و خوش‌نام عملیات تجاری‌شان را متوقف کنند و بنابراین با توجه به شرایط کنونی لازم است که سیاست‌گذاران تجارت خارجی به موضوع جدی‌تر نگاه کرده و برای رفع نواقص در بخش‌هایی که صادرکنندگان در آن با مشکل رو به رو شده‌اند، بیش از گذشته تلاش کنند چراکه اثر مستقیم این مشکلات بر میزان صادرات نمایان شده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تأکید کرد: دولت به ارز بیشتر نیاز دارد و اشتغال از اصلی‌ترین مسائل دولت است اما با کاهش صادرات میزان تولید هم کم می‌شود و هر نوع صدمه به تولید به معنای رشد نرخ بیکاری است.

لاهوتی تصریح کرد: با توجه به اهمیت مسئله ارز و اشتغال، دولت باید در رفع نواقص و مشکلات صادرات با توجه به نظر بخش خصوصی و اتاق بازرگانی جدی‌تر عمل کند تا روند صادرات حتی اگر رشد نکرد، دست‌کم حفظ شود.

وی اضافه کرد: صادرکننده به اندازه کافی با مشکلات تحریم در خارج از کشور درگیر است و سیاست‌های داخل باید کار او را تسهیل کند و بسیاری از کالاها باید بدون گواهی مبدأ ایران صادر شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: اسناد باید تغییر کند و همه این‌ها علاوه بر پیدا کردن روش‌های تازه برای انتقال پول هزینه‌براست و این هزینه خود را در قیمت تمام شده کالا نشان می‌دهد.

لاهوتی گفت: صادرکنندگان اکنون غیر از مشکلات داخلی با مسائل تحریم هم دست و پنجه نرم می‌کنند و برای انتقال پول مجبور به پیدا کردن راه‌های تازه هستیم که دشواری‌های خاص خود را دارد اما مسئله اصلی خود تحریمی است که قوانین و آیین‌نامه‌های تازه در داخل برای صادرکنندگان ایجاد می‌کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.